ноември 7, 2017

Loginataka

Original: http://www.catb.org/~esr/faqs/loginataka.html

Зборувај, О Гуру: Како можам да стане волшебник Unix?

О, благородно Роден: знаеме дека единствен начин да Wizardhood е долг, и ликвидација, и полн со ризици. Ти мора да се усогласи со себе Изворот, постигнување на таинствениот Знаење и Разговор на системот библиотеки и внатрешни. Полесно; и таков сите кои одземаат време и енергија мијалник е тоа како во голема мера да го загрози твојот одделение точка просек (ако ти), а не да се спомене Секс твојот живот (ако ти). Но, да се истрае, ох ларвите Еден; награди надвор од соништата на Lusers те чека!

Зборувај, О Гуру: Кои книги треба да студирате? Дали О’Рајли “мало” водичи добро место за да започнете?

О, благородно Роден: знаете дека мало Насоки се но најоддалечените портал на вистинско просветлување. Достоен што се (и слава на името на О’Рајли, чии книги се покаже натаму на Хакер Дух во многу пријатен начин), но мало Насоки се само почеток на патот.

Ако сакаш со вистинска желба да одат по патот на Wizardly Мудрост, прво да научат основни положби на Керниган и Штука на Unix Програмирање животна средина; тогаш, апсорбира mantic моќ на март Rochkind е Напредно Unix Програмирање и В. Ричард Стивенс е Напредно програмирање во Unix околина.

Нурнете себе, а потоа, во чиста светлина на Морис Ј Бах Дизајнот на Unix оперативен систем. Занемарување не Беркелиан начин; Студијата, исто така, дизајн и имплементација на 4.4 BSD оперативен систем со Кирк Мек Кусик, Кит Bostic ет. al.

За корисни совети, совети и трикови, види Unix алат, Тим О’Рајли, ед. Сметаат, исто така темно мудрост да биде стекнато од размислувањето на страв Преносни C и UNIX системите Програмирање, e’en и покрај тоа што ке му течеше од тастатурата на луд и осудени Малверните кого светот на несознатливост Човекот misnames “JE Лапин”.

Овие томови ќе му укаже твојот левата мозокот во природата на Unix систем; да се хранат на другата половина од твојот шеф, о благородно Борн, прегратка, исто така, на познавањето на нејзината нега. Дон Либес и Сенди Реслер е Живот со Unix ќе постави нозете ти непогрешливо по тој пат; земе како Патување придружници твојот непредвидливото но осветлуваат компендиум наречен Новиот Хакер речник (Ерик С. Рејмонд, ед., со Гај Л. Стил Џуниор).

(Во овој мудар ти ќе патуваат на патот на камилата.)

Зборувај, О Гуру: За да се постигне мајсторство, колку кернели ми е потребно да се распаѓа и да го состави?

О благородно Роден: ова прашање открива дека навистина ти се осврна и на неискажливо Вистината за Unix – дека ти не можеш да измерат Тајни својата страна на само студија, но мора да стане едно со него преку пракса. Вистинскиот Пат до знаење на изворот не е срамежлив и тривијална начин на Студентскиот, но Божествена Смешно на Хакер. Удар, тогаш; се стремиме против Семоќниот проблеми, има радост во твојот стремиме, и нека се урна падне каде што може (одржување на време, за доброто на твојот Карма, ригорозни резервна копија политика).

Во овој ден на подигање време Автоматската конфигурација и Динамички оптоварување Уред Возачите, повторното составување на кернелот веќе не е тешка за испитување и печат на Мајсторство што некогаш беше. Сепак, пишување и проверка на твоето драјвери за некои парче на хардвер Егзотични се уште е достоен предизвик за твојот талентираните млади Guruhood. Навистина, ваквите предизвици може да се најде на Изработка на програма доволно моќни за да се прошири или да се натпреваруваат со алатки сега се достапни во софтвер со отворен код.

Затоа: те бараат на софтвер со отворен код Unix системи: OpenBSD, FreeBSD, NetBSD и повеќето особено Линукс во многу од неговите инкарнации. Приклучи се на Визардс и претендентите Wizardhood кои непрестано труд за подобрување на овие. Комуна со нив во нивната голема работа, нивните непрестајна Продолжување и реинвенција на Unix. Во овој мудар може да ти стане еден меѓу Семоќниот.

Зборувај, О Гуру: Некои постојат, кои тврдат дека единствениот пат до магичност и уредноста на секој десното размислување Хакер е да се преработи во Unix Кернелот од нула. Ова не е сквернавење?

Сквернавење, о благородно Роден?: Не! Секако дека кернелот изворниот е најдлабоки Тајната на Unix – но постои мистерија надвор од тоа мистерија. Природата на Unix не наследство во ниту една верзија, но во дизајн традиција на која сите Unix системи се развива делови.

Ритуалот на Преработи не е единствениот пат до мајсторство, но тоа е можеби најголем и најсветото од сите патеки. Неколку навистина се оние кои, како што патува, ја преминале темно и проѕевнување бездна за спроведување на испорака. Многу, да, многу во вистината стагнира уште во пустината на задоцнување, или се задржуваат во историјата на ужасни неизвесност наречен Вечен Бета.

(Во овој мудар ти ќе патуваат на начинот на лавот.)

Зборувај, О Гуру: Што, тогаш, е на вистинскиот пат да “Wizardhood”?

О благородно Роден: учење, и да бараат во рамките на самиот себе си. Стекни итрина на змијата и храброст на Тигар; длабоко од мудроста на оние кои дојдоа пред тебе. Се пробие, и се пробие повторно; расте, преку обиди и од страна на грешка. Постави најдобрите твојот хакове до мрежата и да се добијат углед во тоа. Исто така, о благородно Борн, биди љубезен гробот и во говорот твој; да биде корисно за оние кои се помалку од тебе, брзо да спас и бавен во пламен.

Ако ти излеваш овие работи верно, ако ти патуваш со висок срце и чиста намера, наскоро ќе ти неопитен “новодојденецhood” се пролее. Со степени почувствувана за себе ке ти се здобијат со моќ и мудрост, се залага и прави сите на време. Постепено ќе се одвиваат твојот моќ и се продлабочува.

О благородно Роден е, ако ти излеваш сите овие работи, ти волшебство сигурно ќе дојде на тебе; но не одеднаш, а не до арогантен по твојот ум има уште од половина Заборавена дека како што беше неговата цел. За знаете ова – не може со себе во гордост тврдат мантија на Волшебништво; на тој начин да лежи само Богољубивост без крај.

Наместо тоа мора да станете и да стане, и да стане, додека Хакери ги почитува твојата енергија, и други волшебници те поздравуваме како брат или сестра во мудрост, и ќе се разбудите и да сфати дека Ментл Он остана непознат врз рамената твојот бидејќи не кога знаел.

(Во овој мудар ти ќе патуваат на патот на детето.)

Чуј, благородно роден: техники може да се научи, но начинот на хакерите не може да се научи. Вештини може да се купи, но начинот на хакерите не е список на вештини. Програмирање може да се постигне, но начинот на Хакер не е место каде што може да се запре и да каже “јас пристигнаа!”

Чуј, благородно роден: Патот на Хакер е држење на умот; кој бара учител на начин кој не го знае, но тој е во потрага само за огледало. Сите оние кои се надлежни да ги учат на начин знаете дека тоа не може да се научи, само се остварува и со весела труд и со емулација на големиот хакери од минатото.

Чуј, благородно роден: Велика беа хакери од минатото! Суптилни и длабоко во своето размислување, бушава брада и со гром на нивните веѓи! Може да сакаат да станат како нив, но тоа нема да биде доволно да расте брада.

Чуј, благородно Роден: Во центарот на мистерија е чин на кодирање. Имаш тастатура пред тебе; извршуваат на начин преку работа.

Мир! Мир! Мир!

Прибелешки:

Поголемиот дел од ова (до “(Во овој мудар ти ќе патуваат на патот на детето)”) првично беше одговор Usenet на некои желни прашања новодојденец; се чини дека го напишав на 21 ноември 1992 година во одговор на пост од еден Ade Barkah. По десет години, претпоставувам дека тоа е време да се тргнеш настрана превезот на оние мистерии. Остатокот напишав во 2010 година откако беше, всушност, треба да даде одговор во стилот на Loginataka.

За оние од вас кои не се англиски јазик, интегритет е напишано во имитација на раносовремен англиски јазик од крајот на 1500-тите и почетокот на 1600 година, на јазикот на Библијата на кралот Џејмс. Влијанието на Библијата на кралот Џејмс е таква што неговиот дијалект има задржано конотации на величие, свеченост и верски авторитет. Светото Писмо од други јазици, според тоа, често се преведува во KJB како псевдо-архаични англиски јазик наместо да ги следи современите употреба.

Делови од оваа граница за застареност сега. Пренослив C и UNIX системите Програмирање  е надвор од печати за долго време, но шега на Лавкрафт беше премногу смешно да се изгуби. Живот со Unix  е историја, исто така, но на други референци се сè уште добри. Во 1998 година се промени референци за “бесплатен” и “слободен софтвер” за “отворен код”. Во спротивно, промените се прилично мали.

“Loginataka”
Насловот на документот е игра на името на Трипитака, на почетокот на компилација на будистичките списи.
“О благородно Роден:”
На формулаичен употреба на поздравот е наменета да биде потсетува на Брдо Thödöl  – тибетски Книга на Мртвите.
“Името на О’Рајли”
Фраза богата со значење во системот на кланот на стари Шкотска и Ирска. Тоа може да се однесува на угледот на кланот О’Рајли, или на лицето на шефот на кланот. На подразбира сликата е од Тим О’Рајли, се татарини, опкружен со млеко келтите наежени со оружје. Вреди да се напомене дека О’Рајли и соработници беше прилично нови во играта, кога го пишував ова; тоа беше во текот на следните пет години, кои ги изградиле нивните извонреден углед како пријатели на хакерски заедница.
“Постигнување на arcane Знаење и Разговор”
Ова се однесува на окултизмот на Алестеир Кроули. Тој напиша на постигнување на “Знаење и Разговор со Светиот Ангел Чувар”, како основна цел на Телемитската мистицизам, и додаде дека тој ја избрал тој термин за тоа, бидејќи тоа беше повеќето апсурдни локализација тој може да се замисли.
“Чиста светлината”
Во будистичките мистиката, чиста светлина на празнина (“празнина” да се биде на вообичаениот превод на англиски на санскритски Сунјата) е честа метафора за мудроста која доаѓа од остварувањето на празнината на сите нешта.

“На Беркелиан начин”

Ако сте фатени на претходниот повикување на Сунјата, може исто така да се потсетиме дека бискупот Беркли славно го негираше постоењето на објективна реалност.

“Луд и осудени Малверните”

Ова е игра на HP Лавкрафт е “луда и осудени Арап”, Абдул ал-Омраза, на авторот на Necronomicon. И вистинскиот осудени Малверните беше … er … мене, во 1987 година “светот на несознатливост misnames човек”, бидејќи јас го напишав книгата, но е под притисок во дозволувајќи таа да биде објавена под корпоративна псевдоним.

“Хранат на другата половина од главата ти”

Чарли Грејс Слик, во последните редови на Џеферсон Ерплејн е Белата зајак, песна за халуциногени дроги искуство: “Се сеќавам … што Dormouse рече! ХРАНИ ја главата! ХРАНИ ја главата! ”

“Патот на камел”

Референците за начинот на камилата, лав и деца ги мистична проповед во Ниче Така зборуваше Заратустра.

“Божествена смешно на хакер”

Сликата на шегата на Бог е сеприсутен еден во светот мистицизам. Јас мислев тука особено на шегата картичка во Рајдер-Вајт Таротот на, покажувајќи кловн одење или капење на работ на пропаст.

“Голема работа”

Во алхемијата, производството на Каменот на мудроста што може да доведе до суштината злато, дава бесмртност. Во некои мистични толкувања на алхемијата, трансмутацијата на душата на вешти е. Модерни Херметичка окултизмот генерализатор второто значење.

“Пустинска доцнење”

Овој дел е наменет за да се потсетиме на пејзажи во морални алегорија Брајан е аџилак.

“Итрина на змијата и храброста на Тигар”

Во Новиот Завет на христијанската Библијата Матеј 10:16 опоменува христијаните да бидат толку итра како змии и како безопасни како гулаби. Ова, пак, се однесува на “итрина на змијата” во Стариот Завет книгата Битие.
“Ако сакаш да патуваш со висок срце и чиста намера”
Во египетската Книга на Мртвите, “јас не патувале тука со висок срце и чиста намера” е дел од ритуалот еден мора да се каже за да го положат weigher на душите.
“Мир!”
“Мир!” Е санскритски и значи “мир!” Јас намерно се користи постарите транслитерација “Мир!”, Бидејќи тоа е резултат на крајот од поемата на Т.С. Елиот пустелија. Повторување на три пати е форма на invocatory магија тесно еквивалент на Католичката ритуал благослов “Мир со вас!”

Ако најде овој забавен, најверојатно ќе исто така да уживаат без корен коренот на Unix Koans магистер Foo.