септември 19, 2017

Училишта или Xобист Програмирање или електроника или и двете: Совети

Source: http://sheepdogsoftware.co.uk/hh/hh9bardupi.htm 

Електронске толку многу забавно, толку малку време

“Играње” со електроника може да биде огромна забава, не треба да биде скапо, не е “опасен”, ако се воведе минимална, очигледни ограничувања на кои области се игра со.

Но, најмногу од сите, родителите и воспитувачите,  јас го препорачувам на вас за вашите деца, бидејќи тоа се отвора извонредни можности за децата да си ги остварат своите “мускули на креативноста” … и изработка и дизајн, и сите видови на други добри нешта.

Микропроцесори … НЕ “ракета науката”

И ако ви се случува да “игра” со електроника, пред многу долго, или можеби како почетна точка, не можам да препорачуваме микропроцесорски системи премногу високо.

користење на нив, може да се концентрира само на програмирање. Или може да се концентрира на страната на електроника … Месинг со “закачување работите” (на микропроцесор). Или и двете!

Две “и пол” candidates- на Arduino и Малина Пи … и на БиБиСи Микро: малку

Постојат, се разбира, другите кандидати. Но, јас би навестиле дека ќе се погледне во овие две  многу  внимателно. Се сомневам дека треба да се погледне понатаму …

… освен можеби на БиБиСи Микро: малку “, новиот дете на блок”, е “една за вас.” Во 11 £ (околу $ 15, и достапни во САД, исто така) За сите што треба да добие сериозни вкус на “играње” со микропроцесори, она што сакаш да го изгуби? Микро: малку ќе биде добар почеток за Arduino или Пи работа, ако сте подготвени да одите директно во еден од нив поради некоја причина. Погоди што? Што сум напишал водич за љубопитни, да се воведе на БиБиСи Микро: малку, да ви помогне да одлучите дали сакате да се обидете еден.

И  ВЕ: се разбере дека овие две платформи се само  површно слично. И двајцата се “добри работи за” … но многу различни нешта.

Зошто не Arduino? Зошто Pi?

Оваа страница ги почна да се консолидираат многу мислења имав направено во места како што се Фејсбук (иако обично повеќе технички форуми) пред крајот на 2013 година.

Во тоа време, на Arduino беше одличен, зрели, добро поддржан од проектот. И Пи е нова работа, позната личност, и јас не мислам дека тоа беше како добар уред … тогаш.

Денес, тоа е сигурно”, како добар”, воопшто … но оваа страница се уште е потребно, бидејќи Pi и решавање на Arduino многу различен дизајн цели, а вие треба да размислат пред да го купат или, и го добиете она што се однесува на вашите потреби!

Зошто  ви се размислува микропроцесор? За да дознаете програмирање? Добро! Да го работи со електроника, кул работи, контролирана од страна на компјутер? Добро!

Но,.

Ако вашата примарна интерес е учење за програмирање, зошто да не само да го направи тоа на вашиот постоечки компјутер? За вистинско програмирање, со многу плитки учење крива, таму е малку ексцентричен, но сепак многу забава, лого.

Вие нема да се напише следниот убиец стан со неа … Но, тоа е бесплатно, забавна и интересна средина за учење за програмирање која работи добро во училиштата. Ми се допаѓа слободна “MSLogo”, врската подолу. BB кодот е 11/13, тоа е околу за многу години. Иако можете да направите едноставни нешта речиси веднаш, не мислам дека желка графика се на граница на можностите на јазикот! Можете да, на пример, да се создаде “3Д” жица рамка претстава на зградата, а потоа повторно да се извлечат од различни точки на гледање со промена на само неколку броеви во една линија на програмата. Кул! MSLogo

Ако сакате нешто малку повеќе “мејнстрим”, нешто што сериозно Windows, Mac и Linux апликации може да се создаде во, сметаат Лазар. Повторно: Слободен. Со верзии за секоја од оперативниот систем е наведена. И: Откако сте го напишале нешто во Lazarus за, да речеме, на Windows може да се ре-компајлирање да работи на друг оперативен систем е.

Тоа е малку потешко да започнете со логото од … но не ќе ги искористи можностите на Лазар во животот. И тоа е разумно да се зрели, и добро поддржани. Имам имам серија на вежби кои покажуваат како да се програмира со Лазар.

Многу голем опција “раб”, но ако само сакате да дознаете за програмирање, може да сметаат на модерната Windows симулатор на преподобниот и одлична BBC Micro. Тој доаѓа во комплет со звуци диск се користи за да се направи! (Но, само бара едноставна машина Windows.) БиБиСи е дизајниран да биде learner- пријателски, се сеќавам.

Програмирање и електроника

Било кој од овие опции, според мое (донекаде информирани … Почнав користење на компјутерите во училиштата во 1968 година) Поглед на: многу подобро отколку Arduino или Пи, ако само сакате да дознаете за програмирање.

Сепак, ако сакате да се оди подалеку од она што може да се направи со тастатура, екран, хард диск, и еден печатач, можеби ќе сакате да се разгледа на Пи или Arduino, или дури и на BasicStamp.

Кога велам “одат надвор”, мислам се влезе во светот на клучеви, LED диоди, температурни сензори, мотори, итн, итн, итн, да се следат од страна на / под контрола на “компјутери”. Но, “компјутер” може да биде многу помал од она што обично се мисли со “компјутер”.

И ако сте во искушение од страна на овие можности, тогаш велам, недвосмислено: Одете за него. Можете да имаат многу забава. И вие не треба да се трошат многу пари.

Лично, јас би “одат со” и Arduino. Јас ќе тврдат дека случајот во еден момент. Но, пред да го правам, јас би сакал да кажам дека јас му се восхитувам на Пи. Ако тоа може да се ре-поттикне програмирање хобист, дека тоа е одлично. Но, тоа не е потребно. Ниту, пак, тоа е, мислам, најдобар уред за работа.

Што Arduino и Пи и понуда

Со ниту една Arduino или Пи, можете да го поврзете прекинувачи и LED диоди … и многу повеќе. И може да се програмира уредот да “не работи”. Скенирање на веб за она што луѓето го прават и со двете. (На изложбата страница Arduino Игралиште е листи многу. Повеќето од она што ќе се видиме таму, исто така може да се направи со Пи.) Со цел да се илустрираат она што е за сите, јас ќе се ограничи на една Arduino или пи со 4 копчето (“моментално”… како врата) прекинувачи, два црвени LED диоди, две зелени LED диоди.

Со или, може да се програмира уредот да направите различни нешта кога ќе притиснете прекинувачи. Ајде да се јавите на прекинувачи “А”, “Б”, “Ц” и “Д”.

Притиснете го копчето “А”, и црвени LED диоди трепка, два пати во секунда.

Притиснете го копчето “Б” и зелена LED диоди трепка наизменично.

Итн … но може да имаат повеќе од само четири “програми”. На пример, можете да го поставите работите, така што притискање на “Д” на свој не направи ништо, но ако се одржа “Д” надолу, а потоа притисната “А”, црвени LED диоди ќе трепка, како и досега, но десет пати побрзо.

Како што кажа- мојот уред со прекинувачи и LED диоди е само по пат на илустрација.

Да се ​​направи Arduino го направи она што го опиша, ќе се користи обичен компјутер (Windows, Mac или Linux) за да се напише програма. Вие ќе го приклучиш на Arduino во обичен компјутер, речиси како приклучување на USB мемориски уред, “Испрати”, на програмата на Arduino, а потоа тоа само што ќе работат.

Со Пи, може да работи како погоре, или (поверојатно), ќе напише програма во Пи.

Повторно, уште на програмата е направено, дури и ако не го користите обичен компјутер да се создаде програма, вашата потреба за обичните компјутер ќе биде завршена.

Пи и Arduino: Разлики

На Arduino е многу позрел од Пи. Таа има огромна следење на искусни корисници. На форумот Arduino веќе има одговори на, буквално, стотици (ако не и илјадници) на newbie прашања и проблеми … и мноштво на луѓе што стојат од страна подготвена да даде (знаење) помош, дури и ако се бара помош со ова прашање, кој има веќе беше дискутирано многу пати. (Користете го пребарување- старо дискусии функција пред да го поставите прашање?)

На Arduino е достапна од повеќе дистрибутери, како што е Пи, но исто така и од повеќе производители, а во неколку варијанти. Тоа е една зрела дизајн, со многу рани грешки гладена се.

Arduinos дојде “подготвен да си замине”. Можете да ги даде моќ, и LED трепка, да ве уверам дека хардверот е во ред. (Ќе се над-напише дека “трепка сијаличката” програма, веднаш штом ќе испратите вашата прва програма на Arduino … но тоа само треба вашата програма. Останатиот дел од она што е потребно е веќе “во” тоа, и во “сигурна “место.) Вие не треба да се изгради (или се потпираат на) слика оперативниот систем да се оди во дискретни мемориската картичка. Вие не треба тастатура, итн

Друга разлика: На Arduino е програмиран со верзија на C ++. Ова, луѓе, е не е ракета науката. Некои луѓе ја прават C ++  изгледа како ракета науката. Но, дали сте за учење на јазикот Arduino или на еден од јазиците на Пи, ви  се  случува да треба да направите малку работа … и јазикот на Arduino користи е да не се случува да биде пречка за секој кој е способен за надминување на други пречки. (Програмирање и електроника не се, и после сè, хоби често се види изведува од страна на “развојно одложен”… бил ли некогаш на повеќе заштитнички, сиромашни, компјутер рок?)

Цена: А трошоци Пи … што … Јас не сум експерт Пи … £ 25? Потоа мора да се посвети на тастатурата за да го (или да се премине вашата тастатура и назад меѓу Pi и на тастатурата ден работа). И монитор. И мемориска картичка (или двете). И HDMI кабел.

Сега … што е напишан пред некое време, како на 4/16, кога сум реконструкција на оваа страница.

Се ‘уште не сум експерт Пи, но јас верувам дека сега ќе можете да “работат” тоа “далечина” преку LAN. Ако имате експертиза. Искрено, јас? Би му се посвети на тастатура и монитор … но јас не сум експерт Пи, како што рековме.

Едноставен Arduino, составени? …

А основниот уред, да се спореди со “Пи”, во погоре, од http://www.coolcomponents.co.uk/: £ 8,50 (Arduino Про Мини 328 5V / 16MHz Код на производот: 000351). Ќе треба да додадете некои заглавија на тоа (£ 2?). И за двете Пи или Arduino, ќе сакате протоборд, за лесно Текара.

Покрај тоа, ќе треба обичен компјутер, и “FTDI кабел”, £ 15 за да го направи тоа на лесен начин (USB кон Сериски TTL кабел (OEM FTDI кабел), Код на производот: 000356), или £ 8,60 (FTDI Основен Збег, Код на производот: 001005) да заштедат пари, ако користите USB кабел за вид на кои вие веројатно имаат три веќе.

И тоа е само за почеток. Што ќе се случи ако, како што правам јас, ќе го вашиот влезната врата контролирани од страна на Arduino? Имам £ 8,50 уред (плус читателот РФИД и електромеханички штица) врзан прави тоа, и за мојот следен проект Arduino, јас поминуваат уште £ 8,50. Со Пи, ако сакав две Пи управувано проекти работи во исто време, јас би да се гледа во 2 x £ 25, минимум.

Ако не ти пречи на некои едноставни лемење, може да се купи Arduino колекции. Ако сакате изградена во Ethernet, повеќе I/O линии, итн, итн, да се купи цела низа на познавач Arduinos.

… И Пи …?

Како што реков…Јас не сум експерт Пи. Но, мислам дека знам доволно. Повторно го прочитате она што сум го напишала за Arduino, и заклучиме комплемент: Arduino- зрели / Пика- помалку зрели; Arduino- голема заедница/Пика- помалите заедници. Итн Забелешка особено на трошоците за играње со Пи, наспроти една Arduino. Сум го наведе многу основни Arduino во мојата проценка на трошоци, но дека “малку” Arduino може да направи неверојатни работи. И ако потрошите £ 25, ќе добиете Arduino која ќе направи уште повеќе.

Април 2016 Читај повеќе mk надградба на претходниот став …

Јас се уште верувам на Arduino е позрел, поголема поддршка, итн, итн … но јас ќе признае дека, денес, на Пи е повеќе од доволно зрели, со поддршка, итн

Всушност имам огромна почит за сите дека тие имаат постигнато. Имаше одличен поглед над-во списанието Велика Британија Компјутерски купувач во нивното издавање 340, “Јуни” 2016 година (оној кој излезе во почетокот на април. Но, сите тие го прават тоа. Воздишка.)

Јас, исто така, во голема мера се восхитувам Ebden Аптон, еден од визионерите … и тешко работници … зад Пи за неколку одлуки тој го направи и е заглавен, да им служи на некои од целите што има за Пи.

Тој сака да биде “начин во” за електроника, компјутери, итн за денешните почетници. Постојат аспекти на Пи дека се оддаде почит на огромниот придонес на “BBC Micro” во 1980 година. (Тоа беше тажно дека иницијативата на BBC Micro не значително ќе се прошири надвор од Велика Британија. Тоа беше брилијантен, и започна многу наградува патувања.) ​​Јас навистина не знам како “изгубени на патот” во 90 и натаму е.

Компјутер е повеќе од само “забава”. Тоа може да биде многу исплатлива извршување.

Значи, одиме на, се заглавени во! Не ми е гајле кој пат ќе одат надолу, Пи или Arduino … додека си се минато “newbie” на еден или на друг.

Ако во ретроспектива, сметаш дека треба да се префрлат кампови, тоа нема да ве чини многу, во секој случај.

 

Само направи го тоа!

Во заклучок- повторно. (Ова е стариот заклучок!)

Како што реков претходно: Размислување за обид за програмирање, и/или добивање во костец со процесор контролирана електроника? Направи го тоа! Вие би можеле да имаат многу забава. Вие не треба да се трошат многу пари. Ако сте биле дете, јас ќе ви даде Arduino … во прилог ви покажува работи што можете да направите со “само” лаптоп. Но Пи има работи кои треба да го пофалиме, исто така.

Подготвени да се оди? Со Arduino, се надевам, ако ви се случува директно на programming- with- хардвер? Вие не може да биде изненаден да научат дека имам  Arduino туториал страници за вас! Ако не сте сосема убеден, но сепак, јас сум исто така, направи навистина краток (!) страница, листата  Што ви е потребно за да започнете со Arduino.