јуни 1, 2016

Избор на технологија “најдобар” за Вас

Source: http://www.zisman.ca/blog/2016-05-18.html

Каде и да погледнете, ќе ви биде побарано да се вториот се погоди она што марка на технологијата што ја користите. Од телевизиските реклами за дискусии на трпеза или околу водата кулер, некој е веројатно ви кажува дека сте со користење на најлошото оперативен систем, инфериорна телефон, или дури погрешно пребарувач. околните технологија дебатата не е ништо ново и тоа не е веројатно да истече наскоро. Значи, како да знаете дали сте навистина искористување на најдобрите од најдобрите? Тоа не може да биде толку многу за она што е навистина најдобро парче технологија, но дали е или не одговара на вашите потреби.

Се чувствуваат во конфликт и бомбардирани со реклами или добронамерен, но “know-it-сите” пријател? Не грижете се, вие не сте сами. Еве неколку работи кои треба да се земат предвид при изборот на “најдобар” технологија:

Оперативни системи

Многу луѓе се чувствуваат како страстни за нивните оперативни системи како што го прават нивните омилени спортски тим и ако се каже нешто лошо за него, најверојатно ќе добие earful. Потоа, постојат некои луѓе кои едноставно се или Apple или Windows тип луѓе (секогаш има и секогаш ќе биде) и не можат или не ќе бидат убедени да се мисли поинаку. Сепак, ако сте во средината и немаат силен сојуз кон еден или на друг, ако не сте навистина се овозможува слобода да изберете кој оперативен систем е најдобар за вашите потреби.

Одлично место да се започне е со правење на листа на она што го сакате од компјутер, без разлика дали тоа да биде лаптоп или компјутер. Дали тоа главно се користи за книговодство или навистина сте во уметност или музика проекти? Стрпете се, прочитајте ги коментарите, да биде селективен за совети за да ве однесе, и изберете мудро. Вашиот компјутер треба да ги задоволат вашите потреби за најмалку 3 години, а можеби и повеќе, во зависност од тоа како до-to-date сакате да / треба да биде.

Cметаат дека цената

Технологијата е инвестиција и брзо може да се додаде, ако се обидуваат да останат “во знаат”. Иако може да има некои роднини, пријатели или колеги кои секогаш се појавуваат со најновите и најголема gadget и не мислам два пати за намалувањето на значителен износ на пари, може да имаат буџет кој треба да се разгледа. Ако сте во потрага за еден уред кој ќе биде вашиот сите-во-едно “да оди на” технологија, ти си најверојатно да потрошите малку повеќе пари, но може да се најдат таблети за под $ 50 и целосна десктоп компјутери од било каде на неколку стотици долари на повеќе од илјада. Повторно, тоа зависи од она што ви е потребно и колку често ќе го користите вашиот уред. Секогаш прочитајте ги коментарите и се погледне во работите како техничка поддршка, софтвер надградби, и други работи кои се вклучени во цената.

Не заборавајте Забава

Ако си оди за да се инвестира во технологија за сите практични, ден-за-ден работи во вашиот живот, не заборавајте за да го користи за забава и релаксација. Сакаат да се земе фотографии и се позанимавам со уредување? Размислете за паметен телефон кој има врвот на камерата на линија со многу меморија и уредување карактеристики. Сакал да ја ослободат назад и да некои игри за време на викендите? Иако многу хардкор гејмерите се заколнам дека прилагодено компјутер е најдобар (и единствениот начин) да се игра, можете да уживате во игри на искуства, како што се онлајн покер и блек џек, на секој уред. Како и со било кој друг аспект на технологија, дали вашето истражување со читање текстови на интернет казино пред изборот кој онлајн казино ќе ви одговараат најдобро.

Убавината на сите достигнувања во технологијата е слободата да се избере една која се чувствува и изгледа во ред, како и ги задоволува сите ваши потреби (без разлика дали за забава или практичност). Пред да се донесе одлука, се чувствуваат под притисок од страна на еден пријател, или да му даде во првиот уред што гледате, секогаш прочитате за тоа што повеќе информации како можете да. Ако сакате да се биде технолошки такт, треба да бидат добро информирани.