август 28, 2017

Од ранетите коленото СИРИЈА: век на воените интервенции на САД

Original: https://academic.evergreen.edu/g/grossmaz/interventions.html

Следниве е делумна листа на воените интервенции на САД 1890-2014.

Подолу на листата е  Брифинг за историјата на американските воени интервенции .

Листата и брифингот се исто така достапни како  PowerPoint презентација .

Овој водич е не вклучува:

 • мобилизации на Националната гарда
 • офшор емисии на поморска сила
 • засилување на амбасадата на персоналот
 • употребата на персоналот не-Министерство за одбрана (како што се Управата за борба против дрогата)
 • воени вежби
 • неборбени мобилизации (како што се замена на поштенските штрајкувачите)
 • постојаното стационирање на вооружените сили
 • тајни акции каде што САД не игра команда и контрола улога
 • употребата на мали единици за спасување заложници
 • повеќето начини на употреба на прокси војници
 • САД пилотирање на странски воени авиони
 • странски или домашни помош при катастрофи
 • воени програми за обука и советодавни не вклучуваат директна борба
 • граѓански програми за акција
 • и многу други воени активности.

Меѓу изворите, покрај вестите, се  Снимање на конгресен  (23-ти јуни 1969),  180 слетувања  од страна Историја дивизија на американската морска Корп, Еге и Makhijani во  Counterspy  (јули-август, 1982), “Случаите на употреба на САД сили во странство , 1798-1993 “од страна на Елен C. Колиер на библиотеката на конгресот Конгресна истражувачка служба, и Елсберг во  протест и преживее .

Земја или држава Датуми на интервенција сили коментари
Јужна Дакота  1890 (-?)  војниците 300 Lakota Индијците масакрирани во Рането колено.
Аргентина 1890 војниците Буенос Аирес интереси заштитени.
Чиле 1891 војниците Маринци се судрија со националистички бунтовници.
Хаити 1891 војниците Црна револт на Наваса поразени.
IDAHO 1892 војниците Армијата потиснува штрајк сребро рударите.
HAWAII 1893 (-?) Поморски, војници Независно кралство симнат од власт, во прилог.
CHICAGO 1894 војниците Одземање на штрајкот на железничарите, 34 убиени.
Никарагва 1894 војниците Едномесечната окупација на Bluefields.
КИНА 1894-1895 Поморски, војници Маринци земјиште во кинеско-јапонската војна
Кореја 1894-1896 војниците Маринци се чуваат во Сеул за време на војната.
PANAMA 1895 Војници, поморски Маринци земјиште во колумбиската провинција.
Никарагва 1896 војниците Маринци слета во пристаништето во Corinto.
КИНА 1898-1900 војниците Боксер буна бореше со туѓи војски.
Филипини 1898-1910 (-?) Поморски, војници Обземен од Шпанија, загинаа 600.000 Филипинци
Куба 1898-1902 (-?) Поморски, војници Обземен од Шпанија, се уште држат морнарица база.
PUERTO RICO 1898 (-?) Поморски, војници Обземен од Шпанија, занимање продолжува.
GUAM 1898 (-?) Поморски, војници Обземен од Шпанија, се уште се користи како база.
MINNESOTA 1898 (-?) војниците Армија се бори Chippewa на Leech Езеро.
Никарагва 1898 војниците Маринци слета во пристаништето San Juan del Sur.
SAMOA 1899 (-) војниците Битка за наследување на престолот.
Никарагва 1899 војниците Маринци слета во пристаништето Bluefields.
IDAHO 1899-1901 војниците Армијата зафаќа Coeur d’Alene рударски регион.
OKLAHOMA 1901 војниците Армија се бори Creek Индискиот револт.
PANAMA 1901-1914 Поморски, војници Откинаа од Колумбија во 1903 година, спроведен Канал зона; Отворен канал 1914 година.
Хондурас 1903 војниците Маринци интервенира во револуцијата.
ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА 1903-1904 војниците Американските интереси заштитени во револуција.
Кореја 1904-1905 војниците Маринци земјиште во руско-јапонската војна.
Куба 1906-1909 војниците Маринци земјиште во демократски избори.
Никарагва 1907 војниците “Долар дипломатијата” протекторат постави.
Хондурас 1907 војниците Маринци слета за време на војната со Никарагва
PANAMA 1908 војниците Маринци интервенира во натпреварот избори.
Никарагва 1910 војниците Маринци земјиште во Bluefields и Corinto.
Хондурас 1911 војниците Американските интереси заштитени во граѓанска војна.
КИНА 1911-1941 Поморски, војници Континуирана окупација со одблесокот-up прозорци.
Куба 1912 војниците Американските интереси заштитени во граѓанска војна.
PANAMA 1912 војниците Маринци земјиште во загреана избори.
Хондурас 1912 војниците Маринци се заштитат американските економски интереси.
Никарагва 1912-1933 Војници, бомбардирањето 10-годишната окупација, се бореа герилците
МЕКСИКО 1913 поморски Американците евакуирани во текот на револуцијата.
ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА 1914 поморски Се борат со бунтовниците во текот на Санто Доминго.
COLORADO 1914 војниците Кршење на штрајкот на рударите од страна на армијата.
МЕКСИКО 1914-1918 Поморски, војници Серија на интервенции против националистите.
Хаити 1914-1934 Војници, бомбардирањето 19-годишната окупација по бунтови.
TEXAS 1915 војниците Сојузна војници скрши “План од Сан Диего” Мексиканско-Американската бунт
ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА 1916-1924 војниците 8-годишна морска окупација.
Куба 1917-1933 војниците Воена окупација, економски протекторат.
Првата светска војна 1917-1918 Поморски, војници Потонати бродови, се бореа Германија за 1 1/2 години.
РУСИЈА 1918-1922 Поморски, војници Петка слетувања да се борат болшевиците
PANAMA 1918-1920 војниците “Полицијата должност” за време на немирите по изборите.
Хондурас 1919 војниците Маринци слета за време на изборната кампања.
ЈУГОСЛАВИЈА 1919 Војниците / маринци интервенира за Италија против Србите во Далмација.
Гватемала 1920 војниците 2-недела интервенција против унионистите.
Западна Вирџинија 1920-1921 Војници, бомбардирањето Армија интервенира против рудари.
ТУРЦИЈА 1922 војниците Се бореше националисти во Смирна.
КИНА 1922-1927 Поморски, војници Распоредување време националистички револт.
МЕКСИКОХондурас 19231924-1925 бомбардирањетовојниците На воздушните сили брани Calles од бунтотСлета два пати во текот на изборните расправии.
PANAMA 1925 војниците Маринци потисне генерален штрајк.
КИНА 1927-1934 војниците Маринци стационирани во земјата.
ЕЛ САЛВАДОР 1932 поморски Испрати воени бродови во текот на Марти револт.
ВАШИНГТОН 1932 војниците Армијата запира Првата светска војна ветеринар бонус протест.
ВТОРА СВЕТСКА ВОЈНА 1941-1945 Поморски, војници, бомбашки напади, нуклеарни Хаваи бомбардираа, се бореа Јапонија, Италија и Germay 3 години; прва нуклеарна војна.
DETROIT 1943 војниците Армијата се спушти Црното бунт.
ИРАН 1946 нуклеарна закана Советските трупи кажано да го напушти север.
ЈУГОСЛАВИЈА 1946 Нуклеарна закана, поморски Одговор да се пука долу на американскиот авион.
Уругвај 1947 нуклеарна закана Самоубијци распоредени како знак на сила.
ГРЦИЈА 1947-1949 оперативна команда САД насочува екстремна десница во граѓанска војна.
ГЕРМАНИЈА 1948 нуклеарна закана Atomic-способни самоубијци се заштитат Берлинскиот воздушен мост.
КИНА 1948-1949 Војниците / маринци Американците се евакуираат пред комунистичката победа.
Филипини 1948-1954 оперативна команда ЦИА насочува војна против HUK буна.
PUERTO RICO 1950 оперативна команда Независност бунт уништен во Понсе.
Кореја 1951-1953 (-?) Војници, поморски, бомбашки напади, нуклеарни закани САД / SO. Кореја се бори Кина / бр. Кореја да ќор-сокак; A-закана за бомба во 1950 година, а против Кина во 1953 година уште имаат бази.
ИРАН 1953 команда на операцијата ЦИА сруши демократијата, инсталира Шах.
Виетнам 1954 нуклеарна закана Францускиот нудат бомби да се користи против опсада.
Гватемала 1954 оперативна команда, бомбашки напади, нуклеарна закана ЦИА насочува егзил инвазија по нови gov’t национализирани САД земјиште компанијата; самоубијци со седиште во Никарагва.
ЕГИПЕТ 1956 Нуклеарна закана, војници Советите рече да го задржи надвор од Суецката криза; Маринци се евакуираат странци.
LEBANON l958 Војници, поморски Армијата и подводни окупатори против бунтовниците.
ИРАК 1958 нуклеарна закана Ирак, предупреди против инвазијата на Кувајт.
КИНА l958 нуклеарна закана Кина кажано да не се движат на Тајван острови.
PANAMA 1958 војниците Знаме протести еруптира во конфронтација.
Виетнам l960-75 Војници, поморски, бомбашки напади, нуклеарни закани Се бореше Јужен Виетнам револт и Северен Виетнам; еден милион убиени во САД најдолгата војна; атомската бомба во l968 закани и l969.
Куба l961 оперативна команда ЦИА во режија егзил инвазија успее.
ГЕРМАНИЈА l961 нуклеарна закана Сигнализација за време на Берлинскиот ѕид криза.
ЛАОС 1962 оперативна команда Воени израстоци во текот на герилска војна.
 Куба  l962  Нуклеарна закана, поморски Блокада за време ракетна криза; во близина на војна со Советскиот Сојуз.
 ИРАК 1963 оперативна команда ЦИА организира државен удар во кој загинаа претседателот, носи БААС партијата на власт, и Садам Хусеин се врати од егзил за да биде шеф на тајната служба.
PANAMA l964 војниците Панамците снимен за барајќи враќање каналот.
Индонезија l965 оперативна команда Милиони убиени во ЦИА со помош на војската за државен удар.
ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА 1965-1966 Војници, бомбардирањето Армија и маринци земјиште во текот на изборната кампања.
Гватемала l966-67 оперативна команда Зелени беретки интервенираат против бунтовниците.
DETROIT l967 војниците Армија се бори со Афроамериканците, 43 убиени.
СОЕДИНЕТИ ДРЖАВИ l968 војниците По Кралот е удар; повеќе од 21.000 војници во градовите.
Камбоџа l969-75 Бомбардирањето, војници, поморски До 2 милиони убиени во деценија на бомбардирањето, глад, и политички хаос.
Оман l970 оперативна команда САД насочува ирански морски инвазија.
ЛАОС l971-73 оперативна команда, бомбардирањето САД упатува на Јужен Виетнам инвазија; “Тепих-бомби” село.
Јужна Дакота l973 оперативна команда Армијата насочува Рането колено опсадата на Lakotas.
Блискиот Исток 1973 нуклеарна закана Ширум светот алармирање во текот на Блискиот Исток војна.
Чиле 1973 оперативна команда ЦИА државен удар поддржан од ousts избран марксистички претседател.
Камбоџа l975 Војници, бомбардирањето Испарување на Заробен брод Mayagüez, 28 војници умре кога copter соборен.
ANGOLA l976-92 оперативна команда ЦИА им помага на Јужна Африка, поддржан од бунтовниците.
ИРАН l980 Војници, нуклеарна закана, прекината бомбардирањето Рација за спасување на заложниците амбасада; 8 војници загинаа во copter-авионска несреќа. Советите предупреди да не се вклучени во револуцијата.
Либија l981 Морнарицата на авиони Две либиските авиони соборен во маневри.
ЕЛ САЛВАДОР l981-92 оперативна команда, војници Советници, прелети помош против бунтовниците војна, војници се вклучени накратко во заложништво судир.
Никарагва l981-90 оперативна команда, поморски ЦИА насочува егзил (контра) инвазии, растенија пристаништето рудници против револуцијата.
LEBANON l982-84 Поморски, бомбашки напади, војници Маринци протера ПЛО и назад Phalangists, морнарица бомби и гранати муслиманските позиции. 241 маринци загинаа кога бунтовничките шиитски бомби касарната.
GRENADA l983-84 Војници, бомбардирањето Инвазија четири години по револуцијата.
Хондурас l983-89 војниците Маневри помогнат во изградбата на бази во близина на границите.
ИРАН l984 авиони Два ирански авиони соборен над Персискиот Залив.
Либија l986 Бомбардирањето, поморски Воздушни напади на соборување на Гадафи gov’t.
Боливија 1986 војниците Армијата им помага на напади на регионот кокаин.
ИРАН l987-88 Поморски, бомбардирањето САД интервенира на страната на Ирак во војна, бранејќи reflagged танкери и соборување на цивилни авион.
Либија 1989 Морнарицата на авиони Две либиските авиони соборен.
Девствени Острови 1989 војниците Св Крст Црното немири по невремето.
Филипини 1989 авиони Воздушна заштита обезбедена за владата против државен удар.
PANAMA 1989 (-) Војници, бомбардирањето Националистичка влада соборен од 27.000 војници, лидери уапсени, 2000+ убиени.
Либерија 1990 војниците Странците евакуирани во текот на граѓанската војна.
САУДИСКА АРАБИЈА 1990-1991 Војници, авиони Ирак се спротивстави по инвазијата на Кувајт. 540.000 трупи стационирани во Оман, Катар, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, Израел.
ИРАК 1990-1991 Бомбардирањето, војници, поморски Блокада на ирачките и Јорданскиот пристаништа, воздушни напади; 200.000 убиен во инвазијата на Ирак и Кувајт; големи уништувањето на ирачката армија.
Кувајт 1991 Поморски, бомбашки напади, војници Кувајт кралското семејство се врати на тронот.
 ИРАК 1991-2003 Бомбардирањето, поморски Зона на забранети летови над курдски север, шиитски југ; постојани воздушни напади и поморски наметнат економски санкции
ЛОС АНЏЕЛЕС 1992 војниците Армијата, маринци распоредени против анти-полицијата востание.
Сомалија 1992-1994 Војници, поморски, бомбардирањето Американската окупација на Обединетите нации за време на граѓанската војна; рации против еден Могадишу фракција.
ЈУГОСЛАВИЈА 1992-1994 поморски блокада на НАТО на Србија и Црна Гора.
БОСНА 1993-? Авиони, бомбардирањето Зона на забранети летови патролираат во граѓанска војна; испија авиони, бомбардираше Србите.
Хаити 1994 Војници, поморски Блокада против воената власт; војници се врати претседателот Аристид за канцеларија три години по државниот удар.
Заир (Конго) 1996-1997 војниците Војници на Руанда Хуту бегалските кампови, во област каде што почнува Конго револуција.
Либерија 1997 војниците Војници под оган за време на евакуацијата на странци.
АЛБАНИЈА 1997 војниците Војници под оган за време на евакуацијата на странци.
Судан 1998 проектили Напад на фабрика за лекови се тврди дека е “терористички” нервен гас растение.
АВГАНИСТАН 1998 проектили Напад на поранешниот кампови за обука на ЦИА користи од страна на исламски фундаменталистички групи наводно ја нападнаа амбасадите.
ИРАК 1998 Бомбардирањето, проектили Четири дена на интензивна воздушни напади откако инспекторите за оружје тврдат ирачки опструкции.
ЈУГОСЛАВИЈА 1999 Бомбардирањето, проектили Тешки воздушните напади на НАТО откако Србија одбива да се повлече од Косово. окупација на НАТО на Косово.
ЈЕМЕН 2000 поморски УСС Кол, закачен во Аден, го бомбардираа.
МАКЕДОНИЈА 2001 војниците НАТО силите распоредени да се движат и разоружување на албанските бунтовници.
СОЕДИНЕТИ ДРЖАВИ 2001 Авиони, поморски Реакција на киднаперот напади во Њујорк, DC
АВГАНИСТАН 2001? Војници, бомбашки напади, проектили Масив САД мобилизација за соборување на Талибанците, лов борци на Ал Каеда, се инсталира Карзаи режим и борба талибанскиот бунт. Повеќе од 30.000 американски војници и голем број изведувачи приватно обезбедување носиме окупација.
ЈЕМЕН 2002 проектили Предатор беспилотните летала ракетен напад на Ал Каеда, вклучувајќи државјанин на САД.
Филипини 2002? Војници, поморски мисија за Филипините воените борбата против Абу Сајаф бунтовници обука се развива во борбени мисии во архипелаг Сулу, западно од Минданао.
Колумбија 2003? војниците специјалните сили на САД испрати да се бунтува зона да се врати на колумбиската армија заштита на нафтовод.
ИРАК 2003-11 Војници, поморски, бомбашки напади, проектили Садам беше соборен режимот во Багдад. Повеќе од 250.000 американски персонал да учествува во инвазијата. САД и Велика Британија сили окупираат земјата и битка сунитските и шиитските бунтови. Повеќе од 160.000 војници и голем број приватни изведувачи вршат занимање и да се изгради големи постојани бази.
Либерија 2003 војниците Краток учество во мировните сили бунтовници истера лидер.
Хаити 2004-05 Војници, поморски   Маринци и Армијата на земјиштето по десното крило на бунтовниците собори избран за претседател Аристид, кој беше советувано да го напушти Вашингтон.
ПАКИСТАН 2005? Проектили, бомбашки напади, тајна операција ЦИА ракетни и воздушни напади и напади специјални сили на наводните Ал Каеда и талибанските засолниште села убие повеќе цивили. Таквите напади, исто така, на пакистанската мрежа Мехсуд.
Сомалија 2006-? Ракети, поморски, војници, оперативна команда Специјални сили советува Етиопија инвазија со која topples исламистичка власт; AC-130 напади, Круз ракетни напади и напади хеликоптер против исламистичките бунтовници; поморска блокада против “пиратите” и бунтовниците.
СИРИЈА 2008 војниците Специјални сили во хеликоптерска RAID 5 милји од Ирак убие 8 сириските цивили
ЈЕМЕН 2009-? Проектили, оперативна команда Круз ракетен напад на Ал Каеда загинаа 49 цивили; Јеменски воени напади врз бунтовниците
Либија 2011-? Бомбардирањето, проектили, војници, оперативна команда НАТО ги координира воздушни напади и ракетни напади против Гадафи влада за време на востанието на бунтовничката армија. Периодични напади специјални сили против исламистичките бунтовници.
ИРАК 2014-? Бомбардирањето, проектили, војници, оперативна команда Воздушни напади и специјални сили интервенираат против Исламската држава  бунтовниците; обука на ирачките и курдските сили.
СИРИЈА 2014-? Бомбардирањето, проектили, војници, оперативна команда Воздушни напади и специјални сили интервенираат против Исламската држава  бунтовниците; обука на други сириски бунтовници. Ракетни напади против сириската војска започне април 2017 година.