октомври 21, 2016

Флуентност Терапија Идеи

Source: http://www.mnsu.edu/comdis/kuster2/therapy/fluencyrx.html

Следните Плавност терапија идеи беа испратени на мејлинг листата GRNDRNDS во октомври 1998 година. Е јавно мејлинг листата и го одржува архива, идеите што се објавуваат се не се “авторски права” и се достапни на јавноста. За да може полесно, јас ги извлекував идеи наведени од страна на овие лекари. Можеби можат да се прилагодат од страна на лекарите и студентите лекарите кои работат со деца со нарушување на артикулацијата, во потрага по терапија идеи. Оваа страница е исто така преведена на француски и во Украина

 • Од Џеки К.Тука е она што го правам за флуентност деца. По сме разговараа флуентност (и да, јас го користам зборот пелтечење ако студентот не го прави), релаксирачки на “говор на помагачи” (усните, гласните жици, итн), “испружени говор, и идејата дека губење на течноста “доаѓа и оди” (ќе биде повеќе течно во различни периоди), ние се направи “флуентност метар”. Тоа е еден метар што студентот може да ја обои во секој чекор од дното до врвот тоа е добар начин за брзо да ги видиш и да ги споделите со студентите се одлучат за определен ден, каде што тој сака да започне:
  • Јас може да се водат мојот говор набљудување зборови
  • Јас може да се водат мојот говор именување слики
  • Јас може да се водат мојот говор рецитирање едноставна рими
  • Јас може да се водат мојот говор сенчење кратки фрази
  • Јас може да се водат мојот говор што го сочинуваат кратки фрази
  • итн, итн, може да го додадете како многу чекори како потребите на учениците.

  Јас обично одам од фрази; да се казни, за користење на двете слики да се направи до казна; за користење на слики редослед да се раскаже приказна; за одговарање на едноставни прашања; да одговори на сложените прашања; за вршење на разговори во различни средини, да се зборува во стресни поставувања. Претпоставувам дека убаво нешто во врска со “метар” е тоа што им овозможува на студентите да се види неговиот напредок и ги охрабрува мали чекори.

 • Објавено на Stutt-l со Хедер Гросман на 16 декември 1999 година – Денес имав среќа да ги надгледуваат голем седница на чело со доста талентиран студент клиничарите во нашиот центар. Јас секогаш тврдат дека мојот најдобар “финти” како терапевт ги имаат сите доаѓаат од клиентите, и јас не учат еден или два денес. Даниел работи со 23 годишниот маж кој пелтечи и неодамна почна да работи со 6 годишно момче кое претставува со тешка борба однесување, ситуациона avoidances и веќе бил со користење на различни стартери и зборот замени. Ова мало момче никогаш не се сретна со еден човек, кој пелтечеше и не ни веруваат кога го кажа имаше еден куп! Ние му даде ПРИЈАТЕЛИ постер на познати PWS и неговата мајка, ни кажа подоцна дека тој и реков дека не е реално… и дека сум се шегувам. Како и да е, студентот имале овие два клиенти се собираат заедно за терапевтска сесија по нивните индивидуални сесии, и тоа е најдобар! Клиничарите се подготви листа на прашања со помладите купувачи во неговата сесија, па таа беше во можност да се само вид на тоа тренер без контрола. Некои моменти се зборуваше за “не дозволувајќи да се вознемири кога вашето семејство не го разбира вашиот пелтечење, затоа што тие не го прават тоа”, а постарите “кул” човек кажува на детето дека “кога ќе почнете да се добие добар во други работи , ќе добие доверба, и да не се грижите многу за пелтечење, затоа што тоа е само нешто што го ПРАВИТЕ, а не кој си.” Тој, исто така, потврди за детето како апсолутно е тешко е да се “забави”, но дека тоа навистина му помага кога тој “ќе престане, и се обидува да се слуша да се зборува како тој го слушаше друго лице.” (Неговата терапија бакшиш!) Тој исто така изјави детето дека “не се толку фрустрирани кога пропелтечи ниту еднаш знаете дека може да се зборува и пелтечат на различни начини.” Тие разговараа за тоа колку е тешко “да и каже некој што пелтечат кога ќе те прашаат зошто се зборува на тој начин”, но “тоа ви помага да се чувствувате многу подобро кога ќе се направи.” Тие зборуваа за тоа како тие се согласија “терапија е само добро, ако може да се зборува за своите чувства.” Тие зборуваше наместо независно од лекарот за околу 30 минути, се ракуваа и им се заблагодари едни со други… Ова беше одличен почеток кон зајакнување на ова дете. Двете од нив доби повеќе од тоа половина час на терапија со едни со други отколку што некогаш можев да замислам. Што е добар ден…
 • Објавено од Дебра Блантон на Stutt-L на јуни 4, 2002 година — Јас еднаш имаше 11 годишно момче дојде кај мене, МНОГУ ВОЗНЕМИРЕНИ, бидејќи “сите” правеше забава на неговиот пелтечење И го нарече глупави и неговиот учител читање не го остави да заврши читањето на глас. Јас го направи пишуваат на табла што беше, но не би можеле да вклучат заика. По тој го напишал 21 работи (i.e, син, момче, ‘A’ студент, компјутер способен човек, безбол играч, внук, итн) и тоа беше сè што би можел да излезе со, тогаш е дозволено да се напише: “Јас пелтечат.” Тој зачекори напред и рече: “ВАУ, пелтечење е само 1/22 од мене. Тоа Е само дел од она што сум.” Да тоа го привлекува вниманието на вас, но тогаш ќе го добиете шанса да се докаже колку сте и во други области, како и.
 • Следната терапија идеи беа научени од STAFF, билтени од соработници на Арон, и додаде со дозвола на Џенис Вестбрук, уредник
  • Ракување со критика: ајде на играње на улога (Staff, април 1992)Од Каролин Колпин
   Пелтечење специјалист
   Ел Пасо независни школа округМногу пати како лице кое пелтечи (P.W.S.) расте со кои се соочуваат неосетливост во другите кон пелтечење. Оваа вежба е наменета како начин на ракување со надразнување. Понекогаш, ако ние имаме план за акција кога ќе се појави ситуација, што ќе се олесни болката. Ова е многу важно прашање – еден од најголемите. Тоа заслужува време улога игра дома, како и во терапија.Важно е да се сфати дека само твоите мисли може да ве вознемири, но ако може да се научат да размислуваат рационално, вашиот самопочит нема да бидат препуштени на милоста на другите. Знаеш… “стапови и камења може да се скрши коските мои, но зборовите никогаш нема да ме боли.” Ние треба да им помогне на децата да развијат различни когнитивни собата.

   Еве ќе одиме! (Јас секогаш исклучете чекори еден и два.)

   Чекор 1. Емпатијата. Кога некој ве критикува или ви се напаѓаат, неговите мотиви може да биде да ви помогне или да ви наштети. Почне поставување на прашања. Прашај за повеќе и повеќе конкретни информации. Некој може да праша овие прашања, “Што е со пелтечење ви пречи?” или “Тој да ви пречи што сум различни?”, “Што е тоа ви пречи?” Критичарот може да се откаже во овој момент.

   Чекор 2. Разоружување на критичар. Ако некој е пукање во вас, имате три избори. Можете да снимате назад – тоа води до војна; можете да бегаат – тоа води до понижување; или можете да останете стави и да се разоружа вашиот противник – ова доведува до висока самодоверба. Ова се прави со наоѓање на некои точка на која да се согласи со противникот. Во овој случај, искрен, “Јас пелтечат” или “Ти си во право, јас пелтечат” е прекрасна. Критичарите обично ќе се откажат од тука.

   Чекор 3. Повратни информации и преговори. Тука може да се објасни својата позиција и емоции политично и посамоуверено и да преговараат за вистински разлики. “Јас разбирам, ќе се чувствуваат поудобно со мене, ако не пропелтечи. Јас работам на тоа. Јас не секогаш ќе пелтечат, јас сум во терапија.” Можеби ќе треба да се повтори овој последен чекор, ако критичарот нема да се откаже.

   Ќе треба да се направи свој ситуација, но сценарио може да оди вака:

   Критичар: “Зошто се зборува како ти-одгледувам-тоа?”
   P.W.S.: “Јас пелтечат, она што за тоа ви пречи?”
   Критичар: “Никој друг разговори како што тоа е чудно.”
   P.W.S.: “Што е со пелтечење ви пречи?”
   Критичар: “Јас не знам зошто не може да се зборува право?”
   P.W.S.: “Јас пелтечат. Ти си во право.”
   Критичар: “Да.”
   P.W.S.: “Јас разбирам дека ќе се чувствуваат поудобно со мене, ако не пропелтечи. Јас не секогаш ќе пелтечат. Јас работам на тоа.”

  • Тајната говор Хривнија Јаков (Staff, октомври 1994)
   од Јакоб Г.
   Дали имате проблеми со помнењето сите работи вашиот говор Наставник ви кажува да се направи?

      Може да се направи кул белегзија од Јам, или ленти од велур. Може да се стави различни обоени монистра на неа, и можете да ги споделите секоја боја се залагаме за нешто што би требало да се запамети. На пример, може да имаат кафеава мушка што потсетува на фудбалско игралиште, и ви помага да се сеќавам дека, кога ќе зборуваме за спорт, ви се случува да се користи бавно, намерно говор.

   Или може да имаат црвени монистра што потсетува на вашиот учител, кој носи многу црвено. Кога ќе го видите може да се запамети дека вашиот говор Наставник ќе ве праша дали сте одговарање на прашања во класата.

   Или можеби ќе имаат сина мушка што потсетува на топло, релаксирачка бања. Кога ќе го допре можете да направите сите работи вашиот говор Наставник реков да направите за да се релаксираат. Можете дури и може да се стави на мушка тоа е боја ви се допаѓа. Тоа би можело да ве потсетам на луѓе кои ви закачам некаде. Кога ќе се погледне во него може да се сетам на сите ладна работи вашиот говор Наставник реков да каже назад кон нив.

   Но, она што е навистина забавно прави свој белегзија – размислување на свој бои и она што тие значат за вас. Вие дури и не мора да се каже некој друг што значи – не дури и вашиот говор учител. Тоа може да биде тајна дека само вие знаете – некои навистина уредни нешто сте пронашле им помага на вашиот говор!

  • Уредни идеја за класа проект Плавност (Staff, октомври 1991)Ејми Џонсон од Гејтс Милс, Охајо, ни испрати копија од една статија во август 1991 ‘TEEN Списание. Во написот, насловен како “Свездите се луѓе” истакнува дека дури и познати свезди имаат проблеми да се чувствувате добро за себе цело време. Тие даваат примери на свезди кои се “срамежливи”, “чаби”, “налудничав” и др. Тие нудат следните информации за Брус Вилис:А потоа, тука е супер-сигурни Брус Вилис. Г-дин Умри некогаш беше г-дин заика. Да, тој беше непријатна тинејџер кој пелтечеше. Но, преку неговата игра, тој ја надраснува. А другар на Брус еднаш зборуваше за неговиот другар. “Тоа беше како грда пате Брус трансформираат во овој убав, добро-изградена, схватлив лице речиси чудо, се сеќава тој.Она што се однесува Ејми е фактот што овие автори оставија впечаток дека луѓето кои пелтечат се “непријатно”, немаат доверба, и се спротивни на “убав, добро-изградена, и брзо недоветен”. Ние се чувствуваме сигурни дека тие не планираат да значи тоа, но стереотипи се опасни главно, бидејќи тие ги наведе луѓето да веруваат во нешто без размислување за тоа.

   Значи, Ејми би сакале да укажуваат на следниве активности за Плавност Класа: 1) Мислам на начини на кои може да се покаже на луѓето дека ние не ги купуваат овој стереотип за луѓето кои пелтечат!! 2) Напишете писмо до уредниците на “TEEN списание, и да им даде некои точни информации за пелтечење. Нивната адреса е: “TEEN списание, PO Сандаче 3341, Холивуд, Калифорнија 90.028.

  • Се менуваат (од Staff, март 1995)
   од Џудит В. Батлер, M.A., CCC-SPПрепечатени од бесплатен билтен на родителите на децата кои пелтечат, која г-ѓа Батлер обезбедува во Питсбург. Па областЦелта на говорна терапија е промена. Родителите често почнуваат терапија под претпоставка дека говор патолог може да се направи нешто да се промени начинот на кој детето разговори. За жал, тие откриваат на говор патолог е само водич.Една критична промена која промовира флуентност е на чекање; конкретно, чекајќи звучник да заврши со зборувањето пред биење во. Се чини да биде прифатена пракса за “нормални звучници” на било која возраст да се прекине еден на друг во разговорот. Мојот впечаток е дека брз одзив и прекини може да се одрази ентузијазам и ангажман меѓу возрасните. За деца, прекини, како да воспоставуваат доминација и се корисни во интензивна конкуренција за внимание на возрасни.

   “Ефектите на структурно се претвори-преземање на губење на течноста: Студија на случај” неодамна беше објавена во издание на јазикот, говорот на октомври 1994 година, и слухот во училиштата. Во овој труд, авторите се опише како еден сет на родителите смени начинот на нивното семејство разговори се одржа околу трпеза. Секое дете се кренаа на блок во воздухот кога тој сака пак да се зборува. Родителите пофали секое дете за чекање (“Добра работа чека”), и обесхрабрени прекини (Не, тоа не е ти си на ред”). Користењето на овој метод, пелтечење тип губење на течноста намалена.

   “Употребата на пресврт преземање може да резултира со намалување на опасноста од прекин, или зголемување на уверување дека другите биле слушање на содржината на говорот на субјектот… Иако услови кои промовираат флуентност може да биде изразито индивидуалистичко, а на резултатите од ова истражување ќе имаат тенденција за поддршка на совет даден на родителите да се намали комуникација стрес на нивното дете.”

   Структурирање на време за вечера разговор е промена која сакаш да направите за да помогнат на своето дете да зборува повеќе лесно. Поради тоа што е промена, тоа ќе се чувствуваат различни и се пракса. “Стави акцент на сите кои имаат можност да зборуваат, а не на едно дете говор тешкотии” и на секој учесник ќе имаат корист.

 • Ли Шаубергер, април 12, 2003 – Активност за справување со надразнување
    Една цела група во училница активност која ја користам да им помогне на децата да се справи со надразнување вклучува голем хартија срце, кутија за чевли и мали парчиња хартија. Имам деца се зборува за она што видови на зборови и изјави направи да се чувствуваат лошо. По тие делат едно, јас ги напишете го долу на парче хартија, го стави во кутија за чевли и мачкам дел од голем хартија срце. По сите студенти имаат можност да ги споделат, морам да мислам на зборови и изјави кои го прават луѓето да се чувствуваат добро за себеси. Откако ќе го споделите, тие одат на големо срце и да слагам во реду од дел од него. Откако сите имале можност да ги споделат и да се исправи на срцето, го или нејзиниот изглед во срцето имаат и да ми кажете што тој или таа работи како изгледа. Повеќето студенти ќе одговори велејќи дека не се стуткани повеќе, но тоа не е мазна. Јас се објасни на ученикот дека зборовите повредени и тие се направи траен впечаток на луѓето. Целта на оваа активност е да се има на студентите навистина размислува за зборовите што сакаат да се каже на луѓето. Најдов оваа активност да биде многу корисно за добивање на студентите да навистина мислат за нивните зборови.