септември 29, 2016

Како Надрилекарство Хармс Кај Пациенти со Рак

Source: http://www.quackwatch.com/01QuackeryRelatedTopics/harmquack.html

Вилијам Т. Џарвис, д-р.

 

Постои една стара поговорка: “Барањата на highwayman” вашите пари или живот “, но надрилекарите побарувачката” вашите пари и вашиот живот! “Оваа изјава е особено вистина кога станува збор за сомнителна лекувањето на ракот. Направената штета од шарлатанство може да се категоризираат како економски, директни, индиректни, психолошки и социјални.

Економски штети

На износот на парите потрошени за рак на шарлатанство е непознат, но најверојатно го надминува една милијарда долари годишно од износот потрошен за истражување на ракот. Финансиското влијание врз поединците и семејствата може да биде катастрофално ако тие паѓаат во стапицата на херојски “не остава камен unturned” во нивната потрага по лек во безнадежни случаи. Некои quacks се сосема подготвени да ги искрвари сува финансиски. Знам за случаи во кои преживеале биле лишени од заштеда на семејството, останаа со голем хипотека на претходно платени за дома, па дури и ги загубија своите дома.

Директна штета

Сомнителни терапии може да предизвика смрт, сериозни повреди, непотребно страдање и малформации на лицето. Труење со цијанид од внесување кајсија јами или laetrile, салмонела Даблин инфекција од пиење сурово млеко, електролитен дисбаланс предизвикани од кафе клизма, внатрешно крварење од длабоко масажа на телото, како и оштетување на мозокот од целото тело хипертермија имаат сите предизвика непотребна смрт на пациентите со рак. Во клиниките обезбедување на супстандардни заштита, интравенски инфузии од различни concoctions да предизвика сепса и неухранетост. И примена на escharotics (корозивни хемикалии) на кожата на пациентите со рак резултираше со непотребно малформации на лицето.

Рут Конрад, на Ајдахо жена, имаше ужасно искуство како резултат на консултации еден од многуте нелиценциран naturopaths на државата. Додека бараат третман за болки во рамото, таа, исто така, се пожали на судрат на носот. На naturopath изјави дека е рак и ја даде црна билни мелем да се примени директно. Во рок од неколку дена, лицето стана многу болен и таа разви црвени ленти кои течеа по образите. Нејзината загрижени телефонски повик до naturopath донесе образложение дека присуството на линиите е добар знак, бидејќи тие “личи на рак, ракот е рак.” Тој, исто така, ја препорачува да се применува повеќе од црна маст. Во рок од една недела, голем дел од нејзиното лице, вклучувајќи ги и носот, излупени исклучи. Таа зеде три години и 17 пластични хируршки операции за реконструкција на лицето.

искуство г-ѓа Конрад илустрира уште еден аспект на рак шарлатанство-лажна дијагноза. Таа никогаш не имале рак на прво место. Во прилог на директна штета страдаат од сода третман, таа, исто така претрпе ментална болка на размислување имала тешка болест.

Индиректни штети

Еден пример на непотребно смртта настапува со Орегон човек кој го третира неговото карцином на базалните клетки на устата со отстранување на пошта со цел за 15 години. Она што го прави овој случај особено трагично е тоа што од овој вид на рак речиси никогаш не метастазира, тој имаше многу години во кои за да го поправите својата глупост. Иако лошо изобличено од страна на поголем тумор, тој продолжи само-лекување.

Во текот потпирање на диететски третман е заеднички средства со кои индиректна штета убива рак страдаат. Жалбата на диететски лекови е поврзан со народната медицина. Скоро секоја култура, почнувајќи од античките Египќани, поверувал во полу-вистина “Ти си она што го јаде.” Ова имплицира дека болести се предизвикани од погрешна исхрана и, обратно, може да се излечи со јадење на “право” храна. Публицитет даде на епидемиолошки шпекулациите за “диети рак превенција” охрабрува верувањето дека диета ветува и за превенција и третман на рак. Факт е дека, иако хранливи недостатоци може да предизвика некои болести и исхраната претерувања може да предизвика или влоши уште неколку други, огромното мнозинство на болести немаат хранлива причина.

Една храна-како-медицина пристап кој е популарна и денес е макробиотикс, кој доби поголем публицитет кога Ентони Сатиларо, M.D., Филаделфија лекар, заклучи дека исхраната му помогна да се надминат рак на простата. Националниот статии списание, книга и телевизиски настапи шири верувањето дека макробиотикс се излечи ракот. Иако Сатиларо, исто така, беше подложен на конвенционалната терапија, макробиотикс чинеше да се исполни некои емоционална потреба незадоволените со редовна терапија. Тој на крајот починал од неговата болест, но овој факт не беше споменато во макробиотички печатот.

На макробиотичка исхрана има некои сличности во моментов се препорачува исхрана рак превенција. Сепак, поради својата цврстина, ниска содржина на масти, а е занемарлив користење на едноставни шеќери, и ексклузивни потпирање врз зеленчук наместо животински протеини, тоа е лоша еден за болните од рак во процес на зрачење или хемотерапија. Овие пациенти треба висок квалитет, хранливи материи-густа исхрана, бидејќи способноста на нивните црево да апсорбира хранливи материи е оштетена.

“Природни” третмани кои може да го одложи соодветна грижа често се залагаше од страна на добронамерни пријатели и роднини кои се културно условени да веруваат во својата вредност. Ова размислување е длабоко вкоренето во многу култури и е стара колку и пишани досиеја себе. Книгата на Јов, рече дека се најстарите во Библијата, е драма насочени кон уривање на идејата дека жртвите се одговорни за своите болести. Работа е добар човек кој страда ужасно. Неговите пријатели се изјасни со него да се исповеда малверзации, но тој е невин. Пораката е јасно дека присуството на болеста не значи дека пациентот е грешен човек. Сепак, моралистички пристапи кои ги обвини жртвите за нивните болести се распространети до Пастер докажува постоењето на бактерии кои може да штрајк на невините и неморално слично.

Откритието Пастер бил направен пред повеќе од еден век. Но, дури и денес, многу луѓе гледаат рак како денешна “лепра” и сметаат дека “проклетство од Бога.” Поимот на рак склони личноста способен за само-лекување со психолошки гимнастика, кои вклучуваат визуелизација, смеа и прекумерен оптимизам-е нејасна и може да претставува ништо повеќе од изработка на стариот фолклор. За жал, рак страдаат од кои веруваат дека ова и не успеваат да се лекува може да заврши со дополнителен психолошки товар на размислување дека поради некоја таинствена причина, тие навистина не сакаат да се излечи.

Фреквенцијата на непотребно или прерана смрт поради шарлатанство е тешко да се утврди. Една анкета на 166 Калифорнија онколозите направи за националните против Здравствениот совет измама во 1980 година се најде 12 веројатно непотребни жртви и 14 други негативно влијание врз пациентите. Поради ниските (7%) стапка на одговор, втората анкета од 65 случајно избрани специјалисти рак кои се согласија по телефон да учествуваат беше направено во 1981 година Триесет и три испитаниците 7 веројатно смртни случаи не е потребно, 6 прерани смртни случаи и 14 случаи на безнадежност прогноза поради пренасочување на шарлатанство. Овие броеви се конзервативни поради тоа што неколку докторите кои изјавиле дека имале случаи не успеа да одговори, и други извештаи уапсено поради тешкотијата да се знае дали одредени пациенти би преживеале подолго без шарлатанство.

Психолошка штета

Во прилог на неоправдана вина е наведено погоре, болните од рак и нивните најблиски може да биде психички повредени во неколку други начини.

Неоправдан доверба. Во речиси секој случај на штета Имам испитуваат, неоправдан доверба или му претходело на употребата на директно штетни постапка или да се спречи пациентот од добивање ефикасна заштита. Смртоносниот порака промовиран од рак шарлатанство е дека “Православието не може да се верува.” Поткопување на довербата во истражување и терапевтски основање, државните регулатори, и Американското здружение за рак е од клучно значење за промоција на т.н. “алтернатива” пристапи за управување со рак.

А случај јас истрага од Орегон обезбедува увид во размислувањето и акциите на “вистински верници.” Еден сопственик на продавница за здрава храна откриена грутка во градите. Откако го утврди што се ракот, таа се пофали за нејзините пријатели здрава храна дека таа е “ќе се докаже еднаш за секогаш дека исхраната лек дела!” За жал, иако најмалку 80% од авто-откриен грутки на дојката се бенигни, нејзиниот бил канцерогени.

Нејзиниот прв обид за само-лекување беше да се применуваат методи во книгата Грозје лек. Оваа книга се тврди дека грозјето има “силен” и “антисептички својства” да им помогне на “елиминира злото, додека изградбата на нови ткива.” Според книгата “чистење” и “прочистување” се остварува со јадење ништо друго освен грозје и сок од грозје, додека еден запира губење на тежината. Во втората фаза, свежо овошје, домати и кисело млеко може да се додаде во исхраната на грозје. Третата фаза воведува поширок спектар на суровини и храна, а четвртата фаза на “мешани исхрана.” По неколку месеци, стана јасно дека грозјето лек не го спречила туморот да расте.

Следно, таа се сврте кон популарна билкар во нејзината заедница кој ја третира со билни лекови за околу шест месеци без успех. Потоа отиде во Мексико за laetrile. Неколку недели подоцна, таа побара нејзиниот сопруг да ја земе дома, бидејќи laetrile, исто така, не успеа. Нејзиниот сопруг се грижев за неа за повеќе од една година пред лезија стана толку голема и нејзината болка толку неподнослива што таа побара да се преземат за да на лекар за прв пат. Таа почина пет дена подоцна.

Најшокантните дел од приказната е дека таа отиде во нејзиниот гроб се уште верува дека таа го направи вистинската работа. нејзиниот сопруг, кој ми се предвидени со деталите на трагедијата, исто така, продолжи да се верува во вредноста на исхрана лек. Тој изјавил дека не знае каде таа не беше во ред, и дека ако тој добива рак, ќе се користат во исхраната третман правилно. Тој продолжи да работи во продавница за здрава храна, испрати луѓе на билкар, и да се залагаат laetrile.

Конверзија на девијација. болните од рак и / или најблиски кои ги придружуваат во подземјето на лекувањето на ракот може да се конвертира на антисоцијално однесување. Често овие луѓе се охрабруваат да се управува другите пациенти со карцином на клиниките или повика да шверц на дрога преку границата, кои не може правно да се продаваат во САД. Дури и кога пациентот ракот умира, најблиски, може да продолжи да се верува дека третманот е ефективен. Неуспеси најчесто се обвинува по тоа што не добива третман во времето или на негативното влијание на конвенционален третман. Се сретнал со други, кои тврдат дека тие биле излекувани може да предизвика најблиски за да се утврди да го користат исклучиво треба рак ги удираат. Ова ја поставува сцената за иднината на трагедијата.

Необучени луѓе не треба да се очекува да се сфати дека оние кои тврдат дека за да се излечи или не може да имаат рак на прво место, може да се третира со конвенционални методи, но не се претворени да се верува во нив, или уште може едноставно да преживеат со нивната болест. Фактот дека некои видови на рак може да трае долго време да се кандидира на нивниот курс или произведуваат никакви симптоми за долг период на време заведени многу пациенти во верувајќи дека шарлатански лек ги излечи.

Крадење време. Со нудење на лажна надеж, шарлатанство краде пациентите највредно нешто терминал рак имаат и најдобриот начин за употреба на она малку време што тие го напуштиле. Идејата дека терминал пациенти немаат ништо да изгубат со вртење на шарлатанство е мртов во ред. Поголемиот дел од луѓето кои се соочуваат со болест опасна по живот да се направи разумна психолошка адаптација. Оние кои се соочи со реалноста искуство пет класични фази: негирање, бес, пазарење, депресија и прифаќање. Оние што ја прифаќаат нивната судбина се во најдобра позиција да го искористи преостанатото време мудро.

Во ABC телевизија специјални “Кој ќе го сакам моите деца” Ен Маргрет одигра осиромашен Ајова мајка со рак кои помина последните неколку месеци се најде дом за неа десет деца. Знам дека на два слични случаи. Надрилекарите не ги обесхрабри луѓето од правење на тешко приспособување преку зајакнување на нивното негирање. Таквите луѓе обично умираат неподготвена бидејќи подготовките за смртта е признавање на неуспех.

Нарушување на перспектива. Без соодветна перспектива, луѓето може да се направи “вирус од мушички и ги проголта камили.” Не може да се каже добро од лошо, некои луѓе бегаат “токсични” хемотерапија, но проголта цијанид (laetrile). Не може да се измери колку е добар генерално добра работа е, тие ќе предозирање на витамини, есенцијални минерали, или диететски влакна.

Штета на општеството

Шарлатанство исто така може да наштети на нашето демократско општество, кога голем број на луѓе ја сметаат за погрешни верувања за природата на рак и на најдобар начин да се справи со неа. Резултатите можат да бидат далекусежни. Ограничените ресурси можат да бидат залудно потрошени, ако средствата се користат да се следат води врз основа на податоците кои се несоодветни или лажни. Јавноста е давање на големи суми на пари, како одговор на масовно писма од страна на специјалисти за финансии, кои го величат диететски мерки за спречување и лекување на ракот. Кога дезинформации врз основа на фантазирање станува популарна, медиумите го влоши проблемот со нивна моќ за да се шири идеи. Овие идеи можат да влијаат врз донесувањето одлуки од страна на пациентите, судии, креаторите на политиките, и законодавците. Во текот на 1970-тите, самите темели на нашиот звук заштита на потрошувачите закон била сериозно загрозена од laetrile промотори кои се обиделе да се легализира неговата употреба. За среќа, иако околу половина државите донесе законите што дозволуваат неговата продажба, федералните закони блокирање меѓудржавен дистрибуција не беа променети. По ФДУ доби долготраен судски процес, употребата на laetrile во САД стана минимална.

Пациентите треба да бидат предупредени дека кога тие поддржам рак шарлатанство тие се соочуваат со економска експлоатација, повреда на ризик или смрт, да се стават надвор од дофат на законите за заштита на потрошувачите, и да помогне да се одржи шарлатански операции кои ќе ги искористат другите рак страдаат во иднина. Покрај тоа, тие самите и нивните сакани-оние изложуваат на измама од страна на некои од најпознатите убедлив един уметници околу-а некои од нив имаат криминални досиеја. Луѓето кои веруваат дека се еден натпревар за искусен шарлатански рак би било добро да се потсетиме P.T. мудрец совети Барнум е: “Никогаш не се обиде да победи на човекот во својата игра.”

Она што е потребно

Шарлатанство е општество-широк јавен здравствен проблем. Да се справат со тоа соодветно, потребно е повеќе научен пристап. Како и со било кој друг здравствен проблем, потребно е епидемиолошки стратегија за развој на информации за причински агенси (кој луѓето стануваат quacks и зошто), подложност домаќин и отпор фактори (карактеристики на луѓето коишто го прават и не се сврти кон шарлатанство), и на животната средина аспекти кои корист или се спречи размножувањето на шарлатанство. Клучните статистички податоци се потребни на морбидитет, морталитет, инциденцата и преваленцата на рак шарлатанство.

Во моментов, ние сме изолирани само на случаи. Овие се доволно да се покаже дека голема штета е направено, но не се ни кажете колку лица се повредени. Јас Ви предлагам систем се развива за пријавување на шарлатанство случаи, ткаеше по Центрите за контрола на болести и превенција систем во кој докторите да пријавуваат случаи на заразна болест. Ова ќе ни овозможи да ги пратите на она што се промовира, каде што “жаришта” се, и кои правни и образовни напори се потребни за ефикасен одговор.

Здравствените работници имаат обврска да преземат акција, кога јавноста се злоупотребува во една област во која тие имаат посебни знаења. Неуспехот да се преземат конкретни активности против ракот шарлатанство праќа нестручно порака. Ние не треба да го осудат на “жртвата обвинува” идеологија која се вели дека ако луѓето се премногу глупава да се на место шарлатанство сами на себе, тие се веројатно премногу глупава да биде вреди да се штеди. Ниту, пак, треба да го осудат однесувањето на полициските службеници кои се чувствуваат дека шарлатанство е “само” форма на бела јака криминал “, кој ги зема пари од своите жртви. Преку нашите активности, ние треба да се каже дека со искористување на рак страдаат не треба да се толерира од страна на нашето општество.

______________________________

Д-р Џарвис е професор по јавно здравје и превентивна медицина, Факултетот за медицина и јавно здравство, Лома Линда универзитет, и претседател на Националниот совет за борба против измама здравство.