август 28, 2017

Сигнал 11, додека составувањето на кернелот

Original: http://bitwizard.nl/sig11/

Најчесто поставувани прашања Sig11

ПРАШАЊЕ
сигнал 11, што значи тоа?
ОДГОВОРИШ
сигнал 11, или официјално познат како “сегментација на вина”, што значи дека програмата пристапува мемориска локација што не им беше доделена. Тоа е обично бубачка во програмата. Значи, ако сте пишување на вашата сопствена програма, тоа е најверојатно причина. Сепак, ова ЧПП ќе се концентрира на можностите, и покрај тоа.

ПРАШАЊЕ
ми (кернел) компајлирате се урна со

gcc: Внатрешна грешка компајлерот: програма cc1 доби фатален сигнал 11

Што не е во ред со компајлер? Која верзија на компајлерот ми е потребно? Дали има нешто во ред со кернелот?

ОДГОВОР
Најверојатно нема ништо лошо со вашата инсталација, вашиот компајлер или кернелот. Тоа е многу веројатно има нешто да се прави со вашиот хардвер. Постојат различни потсистеми што може да биде во ред, и постојат различни начини да го поправам. Чита на, и ќе дознаете повеќе. Постојат два исклучоци од ова “правило”. Вие би можеле да трпението на виртуелна меморија, или може да се инсталира Red Hat 5.x, 6.x или 7.x. Постои повеќе за ова во близина на крајот.

ПРАШАЊЕ
Добро тоа не може да биде софтвер, Како можам да се знае за сигурно?

ОДГОВОР
Прво ти овозможува бидете сигурни дека тоа е хардвер кој предизвикува вашиот проблем. Кога “шминка” ќе престане, едноставно внесете “направи” уште еднаш. Ако тоа составува уште неколку датотеки пред да застане, таа мора да биде хардвер што ти причинува проблеми. Ако тоа веднаш ќе престане повторно (т.е. скенира неколку директориуми со “ништо да се направи за xxxx” пред бомбардирањето во исто место), обидете се

dd if = / dev / HARD_DISK на = / dev / null bs = 1024k брои = megs

Промена HARD_DISK на “hda” со името на вашиот harddisk (на пример hda или sda. Или употреба “df.”). Промена на Megs на бројот на мегабајти на главната меморија што го имате. Овој пример ќе предизвика првите неколку мегабајти на вашиот harddisk да се чита од дискот, принудувајќи изворни датотеки на C и gcc бинарни да се препрочита од дискот следниот пат кога ќе ја стартувате. Сега тип направи повторно. Ако сеуште постојки во истото место јас сум почнуваат да се прашуваат дали сте читањето на правото Најчесто поставувани прашања, како што е почнува да изгледа како софтверски проблем по сите …. Да погледнеме на прашањето “што се другите можности” … .. Ако без оваа “dd” команда компајлерот држи за запирање на истото место, но се движи на друго место откако ќе го користат “dd” вие дефинитивно имаат диск -> трансфер овен проблем.

ПРАШАЊЕ

Што значи тоа навистина значи? дека тоа е хардверски проблем Дали сте?

ОДГОВОР

Па, компајлерот пристапи меморија надвор од нејзиниот опсег на меморијата. Ако тоа се случи на работа хардвер тоа е програмска грешка во внатрешноста на компајлерот. Тоа е причината зошто тој вели: “внатрешна грешка компајлерот”. Сепак, кога хардвер повремено завртува малку, gcc користи толку многу покажувачи, дека е голема веројатноста да се заокружи пристап до нешто надвор од неговите решавање на опсег. (Случаен адреси се главно надвор вашиот решавање на спектар, како што и покрај тоа што вашата главна меморија може да биде значаен дел од 4G денешно време, обично се само мал дел е одбележан на некој процес. Се чини дека во денешно време, сите со проблеми “сигнал 11” добива во режија на оваа страница. Ако сте во развојот на својата софтвер или имаат софтвер кој не е дебагира сосема доволно, “сигнал 11” (или сегментација грешка) е уште еден многу силен знак дека нешто не е во ред со програмата. Само кога на програмата како “gcc”, која работи за речиси сите останати да се сруши на базата (на пример Linux кернел), кој исто така е добро тестирани, тогаш станува знак дека нешто не е во ред со вашиот хардвер. Ако некои софтверски компоненти како возач хардвер на вашиот систем е скршен, тоа може да предизвика симптоми кои се многу блиску до оние на хардвер неуспех. Сепак, кога возачот е расипан тоа е повеќе веројатно да предизвика сериозни проблеми во внатрешноста на јадрото, не само што предизвикува компајлерот да се сруши.

ПРАШАЊЕ

Добро. Јас може да имаат хардвер проблем што е тоа?

ОДГОВОР

Ако тоа се случува да биде хардвер може да биде:

 • Главната меморија. Вашата главна меморија може да биде добивање повремени малку ред. Ако тоа се случи на “пишува”, нема да видите какви било грешки паритет. Постојат неколку начини да го поправам:
  • Брзина на меморија може да биде премногу бавно. Зголемување на бројот на чекање држави во BIOS-от.
   Ова може да биде предизвикана од опцијата autoconfig AMIBIOSs: тоа може да знае само за 486s работи upto 80 MHz, а во моментов се купи 100 MHz верзии. – Пат В.
  • брзина на меморија може да биде премногу бавно. Земи побрзо DRAM Симс. На пример, тековни ASUS матични потребно е 60 ns DRAM ако имате 100, или 133 MHz процесор (Погледнете во упатството на матичната плоча). Слушнав извештаите дека 70 ns исто така, работи, сигурноста проблеми како случаен sig11 припаѓаат на можностите …. (Јас не би го преземат ризикот) – Ендру Eskilsson ([email protected])
  • Може да мислите дека може да се кандидира на вашиот 100MHz SDRAMs на 100MHz. Во ред! прочитате  http://www.bitwizard.nl/sig11/sdram  зошто мислам дека ова е случај. Ќе треба најмалку една брзина одделение побрзо од брзината што се проценува за.
  • Има лош чип на еден од Симс. Ако имате повеќе од 1 банка на меморија може да биде во можност да се повлече Симс и да видиме дали проблемот оди. Бидете внимателни за статични !!!
  • Ние се ракува тешко една тука минатата недела. Се покажа дека сите 4 16MB Симс беа растурени во тоа што тие падна малку околу еднаш на час. Ова беше доволно да се сруши во машината за еден ден, или несреќа кернел компајлирање во околу еден час. Нов сет на Симс работи совршено. Тоа траеше долго време за да се дијагностицира ова, затоа што сите 4 од Симс беа погодени подеднакво, така оставајќи половина од меморијата надвор не се променат работите.
   Марк Kettner ([email protected]) известува дека неговиот систем е способен за водење мојот тест на меморијата за 2300 пати без ниту една грешка, но потоа се откриени околу 10 грешки. Таа потоа продолжи откривање без грешки за неколку стотини работи повторно … .. Во неговиот случај трчање компајлира кернелот е многу поефикасен начин за откривање на здравјето на системот (во најстабилните конфигурација на системот може да собере околу 14 кернели пред да оди ревносни ). Неговото решение е да се “трговијата со” старата меморија за т.н. “надградба на меморијата”. На продавачка потоа “тестови” во нивната меморија тестер, која одобри меморијата. тогаш тој има добар попуст на новиот 🙂 меморија.
  • Се чини дека некои 30-72 пински конвертори може да предизвика грешки меморија. (Види колку години овој запис е Кој се сеќава 30pin Симс Но сепак, сите овие работи имаат совршено за SIMM? <-> DIMM конвертори или socket370 <-> слот 1 конвертори) (Тоа не е докажано дали 4 SIMMS во конверторот отишле лошо, или ако конвертор SIMM е виновен на Симс бил функционира совршено со години пред да се пресели во конвертор …) -.. Naresh Шарма ([email protected]). Павле Gortmaker ([email protected]) додава дека конвертори SIMM треба да има најмалку 4 бајпас кондензатори за да се задржи на снабдување со електрична енергија на Симс чист.
  • Ако освежување на DRAM не функционира правилно, на тапани полека ќе ги загубат своите информации. Некои (486) матични плочи престанат освежување правилно кога ќе го вклучите “скриени освежување”. Се чини дека постои програма наречена “драм” околу кој исто така може да се плеткаш вашиот освежи да предизвика проблеми sig11. – Хенк Barta ([email protected]), Рон Tapia ([email protected])
  • Бројот на чекање држави може да биде премногу ниска. Зголемување на бројот на чекање држави во BIOS-от за фикс. Ендевор одбор на компанијата не ќе ви овозможи да се зголеми меморијата чекаат држави. Ова би требало да може да се дефинира со трепкање на МЖ во BIOS-от на матичната плоча. – Дејвид Сали ([email protected])
  • Некои мемориски модули едноставно не сакаат да работат заедно со другите. Исто така тие двете работи, заедно тие не. Ова е најверојатно да се случи ако се меша со различни брендови и големини. Официјално, ако се држиме до спецификации за сите модули, што секогаш работи. Неофицијално понекогаш наиде на проблеми.
 • Кеш меморија. Кеш меморија може да биде добивање повремени малку ред. Кешира обично не се опремени со паритет. Вие може да се дијагностицира дека ова е случај со исклучување на кеш во BIOS-от. Ако проблемот оди тоа е веројатно кешот. Постојат неколку начини да го поправам:
  • брзината на кеш меморијата може да биде премногу бавно. Зголемување на бројот на чекање држави во BIOS-от.
  • брзината на кеш меморијата може да биде премногу бавно. Земи побрзо SRAM чиповите.
  • Има лош чип во кешот. Малку е веројатно дека можете да го трампа чипови лесно како со Симс. Бидете внимателни за статични !!! – Џозеф Барон ([email protected])
  • Кеш може да се намести на “напишете назад”, додека постои грешка во напишете назад спроведување на вашиот чипсет. На матичната плоча кога тоа се случи е “MV020 486VL3H” (со 20 милиони RAM) – Скот Brumbaugh ([email protected]) (e-mail адреса не работи Скот: Да се ​​вратам на мене со валидна повратна адреса).
  • На матичната плоча може да бара скокач да се префрлате помеѓу Кеш на стап и старомоден натопи чип кеш. (JP16 на Rev 2.4 ASUS P / I-P55TP4XE матични плочи)
 • Диск трансфери. Блокирањето доаѓаат од дискот може да направат грешка повремени малку.
  • Ако го имате овој проблем, сте, најверојатно, да се има да се направи на “dd” командата за да се “движи” на проблемот од едно место до следната ….
  • Некои IDE harddisks не може да се справи со опцијата “irq_unmasking”. Ова може да се покаже само под оптоварување. И тоа би можело да се покаже како sig11.
  • Некои поставување не може да се справи со DMA во некои конфигурации. Марио Модер извештаи дека неговиот систем конечно почна да работи правилно откако овозможува 32-bit-IO и за неговите HD и ЦД диск. – Марио Модер ([email protected])
  • Дали имате kalok 31xx? Фрли го во ѓубре. (Или да го продаде на корисникот ДОС Ажурирање:. Не сте слушнале за kalok години тие се веројатно биста дискови, исто така, не работат со W95 на патот…)
  • SCSI? Престанок? Еден краток автобус се уште може да работи (unreliably што е) со лоша престанокот на мандатот. А долго автобус може да се грешки во секој случај. Може да ви се сврти на паритет на домаќинот и на дискот?
 • Самата процесорот. Некои серии на процесори имаат многу поголем процент од нив кои се случи да биде “лоша”. Пред неколку години: оригинални Интел Пентиум-120 е. Пред неколку години AMD К6 / 2-300 (1998, произведени во недели 34 преку 39!). И неодамна AMD К6 / 2-450 е. Некои луѓе може да одлучи што да се каже 400MHz е прифатливо за нив, но ако ова излезе да биде проблем, имате право на нов процесор. Оди и размена тоа каде сте го купиле. (Заборавете на оние P120, тоа не е вредно за проблеми … 😉- Гијом Cottenceau ([email protected]) и Марк Keegan ([email protected])
 • Самата процесорот. Некои групи на К6 процесори едноставно имаат дизајн бубачка. Прочитај  http://www.multimania.com/poulot/k6bug.html  и тогаш бидете сигурни дека ќе го добиете вашиот К6 разменуваат. – Rongen ([email protected]).
 • Оверклокување. Cyrix P-166 процесор работи на 133MHz, а не на 166. Ова мора да е логично да се момците на Cyrix, но никој друг. Сте ги оверклокување ако ги кандидира на 166Mhz … .. (Забелешка: Некои од овие Најчесто поставувани прашања е доста стар сега AMD започна да го прават истото.. Кандидира XP1800 е на 1533MHz)
 • Оверклокување. Некои продавачи (или приватни лица) дека тоа е можно да се overclock некои процесори. Некои од нив можат да работат другите не. Можеби ќе сакате да се обиде да го исклучите турбо (се напомене дека повеќето Pentium матични плочи веќе не е поддршка на владата без турбо) и да видиме дали проблемот оди. Проверете ја брзината на процесорот споредба (печатени на неа, внимателно отстранете вентилаторот ако е потребно), со што џемпери на матичната плоча или BIOS подесувања кажам …. Се чини дека дури и Intel може да се прават грешки во оваа област. Јас сега имаат неколку веродостојни извештаи дека официјален Pentium ќе sig11 на нивните Номинален број на вртежи, но не и со помала брзина. Што се однесува до некои брзина на матичната плоча е само истакна потешко за помала брзина на процесор, (120 MHz-> матичната плоча работи на 60MHz, 100MHz-> матичната плоча работи на 66MHz), мислам дека тоа е малку веројатно дека ова има нешто да се прави со матичната плоча. Покрај нов 120MHz процесор е сега функционира правилно. – Samuel RAMAC ([email protected]). Ова не е единствен за Intel или било кој од своите конкуренти.
 • Оверклокување. Во моментов, брзината на процесорот, дисипација на енергија итн итн сите се толку блиску до “работ” дека секој сега и тогаш сигурен корпорации како Intel мора да прибегне кон трикови што Overclockers користат да се подобри перформанси. Резултатите исто така, може да се спореди: Случајни lockups, sig11 е итн итн
 • температурата на процесорот. А со голема брзина процесор може да се прегрее, без точни топлина потоне. Ова исто така може да бидат предизвикани од страна на вентилатор неуспех. (Мој личен “486 има вентилатор, кој трае само неколку минути да се стигне до брзина. Тоа веројатно никогаш не ќе успее, бидејќи тоа е сега деактивираните :-). Процесорот може да стане непостојана ако “турка” од составувањето на кернелот. Овој проблем станува уште полошо ако се оневозможи “прекин” на командната линија LILO. Linux се обидува да дојде на власт надолу на процесорот со извршување на “прекин” инструкции кога системот е неактивен. Ова ги зачувува моќ, а со тоа и температурата на процесорот капки кога системот е неактивен. Поради тоа, не може да се забележи овој проблем кога едноставно уредување, и тоа би можело површина само по неколку часа на процесорот интензивни работни места, кога на околината температура е висока. Ако имате Pentium со Fdiv грешка, тоа е препорачливо да се трговијата со на Интел. Тие ќе ви испратиме нова, која претходно конфигурирани со официјален Интел одобрени навивачи. Исто така, имајте во предвид дека повеќето нормални лепила се многу лоши термички проводници. Постои посебен термички лепак на располагање, кои треба да се користи кога вентилаторот треба да бидат залепени на процесорот. – Арно Griffioen ([email protected]), – В. Пол Mills ([email protected]) – Алан ветрот ([email protected]) Intel вели дека дозволена температура се движи за надворешноста на вашиот процесор е:
  0-85 C: Intel486 SX, Intel486 DX, IntelDX2, IntelDX4 процесор
  0-95 C: IntelDX2, IntelDX4 OverDrive® процесори
  0-80 C: 60 MHz Pentium® процесор
  0-70 C: 66-166 MHz Pentium процесор
  за повеќе информации за тоа како да се измери тоа и некои потврда на она што го велам овде, види: http://pentium.intel.com/procs/support/faqs/iarcfaq.htm  (Особено прашања Q5, В6 и Q12 документот е. добива малку застарена, но сепак е многу точна. се чини дека на прашања се движат наоколу малку на секои сега и тогаш, како и.) (Интел сега се пресели на датотеката. не можев да најдам нов. Дали има некој кој може да укаже ме на новата локација ???)
 • Процесорот напон. Некои матични плочи ќе ви овозможи да го изберете на напонот на процесорот. Некои матични плочи лошо документира поставувања скокач кои управуваат со ова. Се чини дека 5V процесорот може да се уште работат поголемиот дел од времето на 3,3 волти … .. – Карл Heyes ([email protected])
 • RAM меморија напон. Се чини дека продавачите се подготвуваат за 3.3V RAM меморија сега. Повеќето меморија сега е 3.3V. (Но да се биде внимателен, ако имаат одбор способни за поставување на RAM меморија напон: 3.3V RAM меморија ќе се скрши на 5V … ..) (Ја слушнав малку за тоа, мислам прекинувачот мора да биде автоматска.)
 • Локални автобуски преоптоварување. На 25 MHz сте дозволено да има 3 VesaLocalBus (IVb) картички, на 33MHz само две, на 40MHz само еден и се погоди она што на 50MHz НИШТО! (Т.е. се им е дозволено да се кандидира на вашиот систем со 50MHz локален автобус, но тогаш не е дозволено да се користи било VLB картички). Некои системи почнат да се однесуваат ронлив кога ќе се преоптовари VLB. Дури и кога вашиот VLB не е преоптоварен (над границите наведени погоре), системот може да изгуби неколку nanoseconds на маргина со додавање на екстра VLB картичка, па можеби ќе треба да додадете кеш чекаат државата или нешто откако ќе додадов нови VLB картичка …. – Ричард Postgate ([email protected])
 • Управување со енергијата. Некои лаптопи (и во денешно време, исто така, “зелени” компјутер) имаат моќ функции за управување. Тие може да се меша со Линукс. Една карактеристика може да се зачува сликата меморија за да се HD и обновување на RAM меморија кога ќе притиснете некое копче. Ова звучи како забава, но Linux драјвери за уредот не очекуваат дека хардверот е исклучен помеѓу два пристапи. Некои може да се опорави, но други не. Обидете се да го исклучи, или овозможување “АПМ поддршка” во вашиот кернел. – Elizabeth Ayer ([email protected])
 • Прашина израстоци. Некои прашина може да се спроведе малку и да се создаде слаба кратко. Тоа може да го зголеми капацитивности некаде, и деградира карактеристики тајмингот. Тоа може да го попречи термички тек, и да доведе до прегревање компоненти. Тоа дури може да краток врска скокач! Ви препорачувам секоја година или така, тоа е добра идеја да се отвори вашиот компјутер, и вакуум внатре. Совет: Оние памук-на-на-стап thingies помогнат подбуцнување прашина од недостапни места … – Крег Греам ([email protected]). Некој друг ми рече: ако може, користете воздух под притисок да ја кренат работите надвор наместо на правосмукалката. Можност да го направите ова надвор.
 • Самата процесорот. Неколку луѓе се за известување дека ја пронашле ништо не треба да се обвинува освен процесорот. Ова исто така може да биде некомпатибилност помеѓу процесорот и матичната плоча. А бран на извештаите за Intel процесори има положено (февруари ’97). Новиот бран на извештаи доаѓа во кои се обвинуваат Cyrix / IBM 6 × 86 процесори. И покрај тоа што навистина може да биде на процесорот, исто така, би можело да биде дека вашата матична плоча е неспојлива со вашиот процесор. Барем јас не сум видел плоча прирачник спомене дека тоа не е компатибилен со постарите 6 × 86 е. Моето искуство е дека овие уреди не се лоши на сите, и на компајлирате кернелот Јас споредуваат со P166 + да бидат еднакви со P155 (1,3 пати побрзо од P120).
 • отворот за меморија. Многу современи матични плочи ќе ви овозможи да ги користат старите МСР видео картички со еден или два мегабајти на линеарни рамка тампон. За да се постигне тоа, тие мора да планирам на меморија само под 16MB. Никој всушност некогаш се користи оваа функција, но ако го отворот меморија (или поддршка LFB во некои BIOSes) на, вашиот компјутер сигурно ќе биде ронлив … .. – Пол Коноли ([email protected])
 • X и AMD некомпатибилност. Има проблем со еден куп на модерната AMD чипови кои не се справува со некои операции толку добри како што треба. Ако имате AMD и X11 често поднесе оставка со “сигнал 11 фатени”, тогаш може да биде жртва на ова прашање. Обидете се да се подигне со “mem = nopentium”. – Матеј Си ([email protected]).
 • На microcode. Особено на ЗПМ системи, процесори можеби ќе треба надградба. Од поделба катастрофа Pentium, Intel имаат својата област процесори надградливите! Процесорот може да се bumped неколку верзии од страна на посебна настава од BIOS-от. Овие надградби обично доаѓаат со вашиот BIOS-от, така бидете сигурни дека сте водење на најновите BIOS-от, особено ако имате систем ЗПМ. – Џефри Friedl (Email уапсено).

ПРАШАЊЕ

RAM проблеми времето? Јас свиркавме со прилагодувањата за биос пред повеќе од еден месец. Сум состави бројни кернели во меѓувреме и ништо не беше во ред. Тоа не може да биде тајмингот на RAM меморија. Нели?

ОДГОВОР

Во ред. Дали мислите дека производителите на RAM меморија има машина која го прави 60ns овни и уште еден кој го прави 70ns РАМ? Се разбира не! Тие го прават еден куп, а потоа да ги тестираат. Некои од нив ги исполнуваат спецификациите за 60 ns, другите не. Оние кои би можеле да бидат 61 ns ако производителот ќе треба да се стави број на него. Во тој случај, сосема е веројатно дека таа работи во вашиот компјутер кога на пример температурата е под 40 степени Целзиусови (чипс стане побавно кога температура се зголемува. Тоа е зошто некои суперкомпјутери треба толку многу ладење).

Сепак “доаѓањето на летото” или долго компајлирање работа може да им помогнам на температурата во внатрешноста на компјутерот преку “граница”. – Philippe Troin ([email protected])

ПРАШАЊЕ

Јас се suckered во купување не КЕШ меморијата, бидејќи тоа беше малку поевтини. Се чувствувам како будала. Јас треба да се купи поскапи КЕШ меморијата. Нели?

ОДГОВОР

Купување поскапи КЕШ меморијата и матични плочи ќе се штити од одреден тип на грешки: Оние кои се појавуваат по случаен избор со полагање алфа честички.

Затоа што повеќето луѓе може да репродуцира “сигнал 11” проблеми во рок од половина час со помош на “gcc”, но не може да ги репродуцира со меморија тестирање со часови во ред, тоа се покаже како мене дека тоа не е само случајна алфа честички нервира малку. Тоа ќе бидат забележани од страна на тестот за меморија исто така. Ова значи дека нешто друго се случува.

Имам впечаток дека повеќето проблеми sig11 се предизвикани од тајмингот грешки на процесорот <-> кеш <-> патот меморија. ECC на вашата главна меморија нема да ви помогне во тој случај.

Кога треба да се купи ECC? а) Кога сметаш дека е потребно. б) Кога имате многу RAM меморија. (Зошто не на намалување на-оф? Поради промени на пресек со текот на времето, исто како и “многу”.) Некои луѓе се чувствуваат многу силно за сите користење КЕШ меморијата. Јас се однесуваат на нив на разумот “а)”.

ПРАШАЊЕ

проблеми со меморијата? Мојата BIOS-от меморија тестови и ми кажува својата ред. Имам овој фенси ДОС програма која ми кажува мојата меморија е во ред. не може да биде во право меморија?

ОДГОВОР

Во ред. тест на меморијата во BIOS-от е сосема бескорисни. Тоа дури може повремено ред повеќе меморија отколку што навистина е на располагање, а камоли тест дали тоа е добро или не.

Еден мој пријател се користи за да имаат 640K компјутер (да, тоа беше многу одамна), која имаше еден 64kbit чип наместо чип 256 kbit во вториот 256к банка. Ова значи дека тој имал ефикасно 320k работната меморија. Понекогаш на BIOS-от ќе ги тестираат 384k како “OK”. Како и да е, само одредени апликации ќе пропадне. Тоа беше многу тешко да се дијагностицира на вистински проблем …

Повеќето проблеми со меморијата се случи само во посебни околности. Тие околности се речиси никогаш не се знае. gcc чини да ги остварат. Некои меморија тестови, особено BIOS-от меморија тестови, не. Јас сум веќе не работи на создавање на флопи со Линукс кернелот и добра меморија тестер на неа. Заборави на мене bugging за тоа ……

Причината е тоа што тест на меморијата предизвикува процесорот да се изврши само неколку упатства и обрасци мемориски пристап имаат тенденција да бидат многу редовно. Под овие околности, само многу мала подгрупа на спомени се распаѓа. Ако учите електротехника и се заинтересирани за тестирање на меморија, магистерскиот труд може да биде да дознаам што се случува. Постојат производители на компјутери, кои ќе сакаат да спонзорираат еден ваков проект со некои хардвер кој клиенти тврдат дека се несигурни, но не успеваат тестови производство ……


ПРАШАЊЕ

Дали тоа се случи само кога ќе се компајлира кернелот?

ОДГОВОР

Не бе. Не постои начин вашиот хардвер може да знае што ќе се составувањето на кернелот. Тоа само така се случува, дека компајлирате кернелот е многу тешко на вашиот хардвер, така што едноставно се случува многу кога ќе се составувањето на кернелот. Составувањето на други големи пакети како gcc или glibc исто така, често се активира sig11.

 • Луѓе го виделе “случајно” се урна на пример, додека инсталирањето на користење инсталација скрипта Slackware …. – [email protected]
 • Други, пак, се “општо грешки заштита” од јадрото (со crashdump). Овие се обично во / var / ADM / пораки. – [email protected]
 • Некои го гледаат  bzip2 несреќата со “сигнал 11” или со “внатрешна слабост тврдење (# 1007).” Со bzip2 е прилично добро тестирани, па ако тоа се урна, најверојатно, не е грешка во bzip2. – Џулијан Seward ([email protected])
 • ПРАШАЊЕ

  Ништо не се урна на NT, Windows 95, 98, Milennium или XP. Тоа мора да биде нешто Linux специфични.

  ОДГОВОР

  Прво на сите, Linux нагласува вашиот хардвер повеќе од сите од горенаведените. Некои OSes како оние Microsoft име погоре несреќа во непредвидливи начини во секој случај. Никој нема да се јавите на Microsoft и да каже “еј, моите прозорци кутија урна денес”. Ако го направите, сепак, тие ќе ви кажат дека вие, корисникот, направи грешка (види  интервјуто со Бил Гејтс  во едно германско списание ….) И дека од тоа што работи сега, треба да се затвори.
  Оние OSes, исто така, се малку повеќе “предвидлив” од Линукс. Ова значи дека Excel секогаш може да биде вчитан во иста област на меморија. Затоа кога ќе се појави малку-грешка, тоа е секогаш ексел што тоа добива. Excel ќе се сруши. Или Excel ќе несреќа на друга апликација. Како и да е, тоа ќе чини да се биде една апликација која не успее, и не се поврзани со меморија.
  Она што јас сум сигурен е дека чисто инсталиран Линукс систем треба да биде во можност да го компајлирате кернелот без никакви грешки. Сигурно не SIG-11 деца. (** Исклучок:. Red Hat 5.0 со процесор Cyrix Види друго место **.)
  Навистина Linux и gcc стрес вашиот хардвер повеќе од другите OSes. Ако ви треба не-Линукс thingy на која ја нагласува вашиот хардвер и до точка на паѓа, можете да се обидете Винстон. – Џонатан Bright ([email protected])


  ПРАШАЊЕ

  Дали е тоа секогаш сигнал 11?

  ОДГОВОР

  Не бе. Други сигнали како четири, шест и седум, исто така, се случи понекогаш. Сигнал 11 е најчест, секако.

  Се додека меморијата е добивање на оштетени, нешто може да се случи. Јас би очекувале лошо бинарните системи за да се случуваат многу почесто отколку што навистина се. Како и да е, се чини дека шансите се многу пристрасни кон gcc добива сигнал 11. Исто така, види:

  • free_one_pmd влезна лошо директориум 00000008
  • предупредување Ext2-FS (уред 08:14): ext_2_free_blocks веќе малку го расчисти за блок 127916
  • Внатрешна грешка: лош swap партиција
  • Обидувајќи се да се ослободи непостоечки swap-страница
  • kfree на не-kmalloced меморијата …
  • scsi0: req пред WAIT Исклучете IID
  • Не може да се справи со кернелот NULL покажувачот dereference на виртуелна адреса c0000004
  • put_page: страница веќе постои 00000046
   валиден операнди: 0000
  • Whee .. inode промени од под нас. кажете Линус
  • CRC грешка – системот прекина (Во текот на декомпресирање на Linux кернелот)
  • сегментација на вина
  • “Не можам да го реши симбол”
  • направи [1]: *** [sub_dirs] Грешка 139
   марка: *** [linuxsubdirs] Грешка 1
  • Системот за X Window може да престане со “фатени xx сигнал”

  Првите неколку оние случаи каде што јадрото “осомничени” кернел-програмирање-грешка што е, всушност, предизвикани од лоша меморија. Во последните неколку точка за примена на програми кои завршуваат со проблеми.

  – SGde Marinis ([email protected])
  – Dirk Nachtmann ([email protected])


  ПРАШАЊЕ

  Што да правам?

  ОДГОВОР

  Еве неколку работи кои треба да се обиде, кога сакате да дознаете што е во ред … Забелешка: Некои од овие значително ќе успори вашиот компјутер надолу. Овие работи се наменети за да добие вашиот компјутер да функционира правилно и ќе ви овозможи да го стесните она што е во ред со него. Со оваа информација на пример може да се обиде да добие погрешни компонента заменува со вашиот продавач.

  • Скокач на матичната плоча за пониски процесорот и автобус брзина.
  • Оди во BIOS-от и да се каже “Вчитај БИОС стандардно”. Бидете сигурни дека ќе пишуваат поставки на диск по однапред.
  • Оневозможи кеш (БИОС) (или извлечете ако тоа е на “стап”).
  • подигање на кернелот со “Линукс mem = 4M” (оневозможува меморија 4Мб погоре).
  • Обидете се да земете половина од меморијата. Обидете се и двете половини за возврат.
  • Тинтири со поставките на освежување (БИОС)
  • Обидете меморија задолжување од некој друг. По можност тоа треба да биде меморија што тече Linux беспрекорно во другата машина … (Silicon Graphics Инди машини се исто така убаво цели да ги позајмите, меморија од)
  • Ако сакате да се провери дали решение навистина работи обидете се со следново сценарио:
  • #!/bin/sh
   #set -x
   t=1
   while [ -f log.$t ]
   do
   t=`expr $t + 1`
   done

   while true
   do
   make clean
   make -k bzImage > log.cur 2>&1
   mv log.cur log.$t
   t=`expr $t + 1`
   done

 • Сите што резултира logfiles треба да бидат исти (т.е. со иста големина, а истата содржина). Секој кернелот изгради трае околу 4 минути на 1GHz Athlon со 512MB меморија. (А околу 3 месеци на 386 со 4Мб :-).
 • Друг начин да се тестира дали вашата актуелна подесување е стабилна може да биде да се кандидира “md5sum” на датотеки од различни големини (dd if = / dev / случаен избор на testfile = bs = 1024k брои =). Ако користите датотека двапати од големината на вашата RAM меморија, ќе биде остварување на Вашиот диск. Ако користите датотека од 4 до 10 Mb помала од вашата RAM меморија, ќе вежба вашите RAM / процесорот.
  Дали овој метод фаќа сите можни проблеми, сепак, е неизвесна. Gcc извршува многу различни инструкции во различни наредби и md5sum едноставно не може да се погоди вистинската секвенца од инструкции кои gcc го прави тоа. Но, ако md5sum води до грешки, тоа може да го стори тоа побрзо од компајлирате кернелот. – Роб Ludwick (Роб @ не-спам)

Најтешкиот дел е дека повеќето луѓе ќе биде во можност да се направи на сите погоре, освен задолжување меморија од некој друг, и тоа не се направи разлика. Ова го прави веројатно дека тоа навистина е на RAM меморија. RAM меморија се користи за да се биде еден од најскапите делови на компјутерот, така што не би се дојде до овој заклучок, но, Жал ми е, да се добие многу реакции дека на крајот да испаднат да биде на RAM меморија. Сепак само уште не очај: вашата RAM меморија не може да биде целосно потроши: секогаш може да се обидете да ја размени во за различни или повеќе RAM меморија.


ПРАШАЊЕ

Имав мојот РАМ тестирани во уред за RAM-тестер, и тие се во ред. не може да биде во право за RAM меморија?

ОДГОВОР

Во ред. Се чини дека на грешки, кои во моментов се Овни не се детектирани од RAM-тестери. Тоа може да биде дека вашата матична плоча се пристапува на овни во сомнителни начини или на друг начин Месинг до RAM меморија, а тоа е во вашиот компјутер. Предноста е во тоа што може да се продаде на вашата RAM меморија за некој кој се уште има доверба во својот RAM-тестер ……


ПРАШАЊЕ

Кои други хардвер може да биде проблемот?

ОДГОВОР

Па, секој хардверски проблем во вашиот компјутер. Но, работите кои се лесни за да се провери дека треба први да се провери. Така, на пример, сите ваши карти треба да се правилно вметната во мајка одбор.


ПРАШАЊЕ

Зошто е Ред Хет ја инсталирате бомбардирањето на мене?

ОДГОВОР

Ред Хет 5.x, 6.x и 7.x инсталирате има проблеми на некои машини. Пробајте да ја инсталирате само 32M. Ова обично може да се направи со mem = 32м како parameter.It подигање би можело да биде дека постои читање грешка на ЦД-РОМ. Инсталерот се справува со овој помалку-од-совршен … .. Бидете сигурни дека вашиот CD уред е беспрекорно! Се чини дека инсталерот ќе го бомбардира на маргинални CD-а!

Луѓето го пријавите, и сум видел со свои очи, дека Red Hat инсталира може да тргне наопаку (несреќа со 7 сигнал или сигнал 11) на машини кои се совршено во ред. Мојата машина беше и сеуште е 100% сигурен (всушност, машина Јас тестирани го ова, е од сега сигурно мртов). Луѓето се добивање во проблеми преку бришење на стариот “работат само парична казна” дистрибуција, а потоа сакаат да го инсталирате понова дистрибуција на Red Hat. Ќе се вратам тогаш повеќе не е опција, бидејќи ќе се вратам на 5.x исто така, резултира со ист “се урна додека инсталирање”.

Патрик Хејли ([email protected]) се вели дека тој се обидел сите конфигурации меморија до 96MB (32 и 64) и сфатив дека само кога тој има инсталирано 96MB, на инсталацијата ќе работи. Ова е, исто така, во согласност со моето искуство (на Red Hat инсталира не): Се обидов на инсталацијата на 32M машина.

НОВО: Се чини дека ова може да се должи на проблеми со кернелот. Кернелот може (temporarliy) се намалат на меморијата и да ги убијат на сегашниот процес. На фикс од страна на Хуберт Мантел ([email protected]) е:  http://juanjox.linuxhq.com/patch/20-p0459.html .

Ако ова е всушност случај, обидете се премине на втората виртуелна конзола (Ctrl-Alt-F2) и типот на “Sync” има на секои неколку секунди. Ова ја намалува количината на меморија се направени од harddisk-амортизери … Јас навистина би го цениме слушнеме од вас, ако сте виделе на Red Hat несреќа инсталирате два или повеќе пати по ред, а потоа беа во можност да се стави крај на инсталацијата со користење на овој трик !! !

Што да направите за да се добие околу овој проблем? …

 • Употреба SuSE. Тоа е подобро: Тоа не е несреќа за време на инсталацијата. (Исто така, тоа всушност  е  подобро.😉
 • Можеби си работат во лоша блок на вашиот CD. Ова може да биде возење зависни. Ако тоа е случај, обидете се прави копија на CD во друг диск. Обиди се со задолжување некој elses копија од Red Hat.
 • Обиди се со конфигурирање на GIGABYTE на swap. Имам две независни извештаи кои велат дека тие добија преку со свирка на swap. Ве молиме да пријавите за мене, ако тоа им помага!
 • Менување на “Settings” за harddisk. Менување на поставката од “LBA” до “NORMAL” во BIOS-от им помогна на најмалку едно лице. Ако се обидете ова, јас навистина би го ценат ако сакате  Email мене : Јас би сакал да се слушне од вас, ако тоа им помага или не. (и што точно се промени за да се добие тоа да работат)
 • Добив  мојата  машина да се инсталира со инсталирање на минимална основниот систем, а потоа додавање на пакети на инсталиран систем.
 • Некој предложи дека машината може да биде надвор од меморија кога се случува ова. Обидете се да се има swap партиција подготвени. Исто така, на инсталацијата може да се “подготвени” да се справи со ниска mem ситуации, но misjudging ситуацијата. На пример, тоа може да се вчита рамдиск, оставајќи само 1M на слободен RAM меморија, а потоа се обидува да се вчита апликацијата 2M. Значи, ако имате 16M RAM меморија, со подигнување mem = 14м, всушност може да помогне, како на “товарот рамдиск” фаза, тогаш ќе пропадне и инсталацијата, тогаш ќе знаеме да се кандидира на ЦД-то, наместо надвор од рамдиск. (Инсталира користи за работа за> 8M машини. Дали е тоа уште е вистина?)
 • Обидете се, во една сесија е да се расчисти на дискот на сите партиции кои се случува да се користи од страна на Линукс. Се рестартира. Потоа се обиде на инсталацијата. Или со поделба рачно, или од страна на допуштајќи фигура инсталирате програмата него надвор. (Јас го земе дека Ред Хет ја има таа можност, исто така, SuSE има …) Ако тоа функционира за вас, јас би го цениме ако сакате да ми кажете.
 • А оштетени преземете може да предизвика ова. Duh.
 • Некој вели дека инсталира на 8MB машини не работи, и дека се инсталира ungracefully излегува со sig7. – Крис Роко ([email protected])
 • Едно лице известува дека оневозможување “БИОС сенка” (систем и видео), помогнаа за него. Како Линукс не го користи на BIOS-от, тоа сенчење не помага. Некои компјутери, дури и може да ви даде 384k на екстра RAM меморија ако се оневозможи набљудување. Само да го исклучите, и да видиме што се случува. – Филип d’Offay ([email protected]).
 • ПРАШАЊЕ

  Кои се другите можности?

  ОДГОВОР

  Други, пак, истакна дека следните можности:

  • Компајлерот и библиотеките вклучени во Red Hat 5.0 имаат непарен интеракција со процесор Cyrix. Се урна на компајлерот, ова е многу чудно. Јас би помислил дека единствениот начин на кој ова може да биде случај е кога Cyrix има грешка која ја поминала неоткриени сето ова време, и сигурно добива активира кога ДЕКА gcc компајлира Linux јадрото. Како и да е, ако сакате само да се компајлира кернелот, треба да добие нов компајлер и / или библиотеките од веб-сајтот на Red Hat. (Почеток на почетната страница од пребарувачот и да кликнете листа на типографски грешки).
  • Составувањето на 2.0.x кернелот со 2.8.x gcc или било egcs не работи. Постојат неколку грешки во кернелот кои не се појавиш, бидејќи gcc 2.7.x прави вошлив работа оптимизирање на тоа. gcc 2.8.x и egcs само шутнат дел од кодот, бидејќи ние не тоа не се каже. Како и да е, обично ќе добие кернелот што се чини дека да се работи, но има смешни грешки. На пример X може да се сруши со сигнал 11. О, и пред да замолите, не тоа не се случува да биде фиксен. Не се мачи Алан или Линус за ова во ред? – Ханс Петер Верн ([email protected])
  • На Pentium-оптимизација-gcc (оној со бројот на верзијата завршува во “Р”) не со стандардните опции за одредени изворни датотеки како floppy.c во јадрото. На “поттикнувачи” се во кернелот, библиотеките и во себе gcc. Ова е лесно да се дијагностицира како “не е хардверски проблем” поради тоа што секогаш се случува во истото место. Можете или да го оневозможи некои оптимизации (пробајте -fno-Одмотајте-јамки првиот) или користете различен gcc. – Еван Ченг ([email protected]) (Со други зборови:.. Gcc 2.7.2p се урна со sig11 на floppy.c Заобиколи-1: Користете обична gcc Заобиколи-2: Рачно собере floppy.c со ” -О “наместо” -O2 “.)
  • А лоша врска помеѓу диск и на системот. На пример IDE кабли се дозволени само за да бидат 40cm (16 “) долго. Многу системи доаѓаат со веќе кабли. Исто така, може да се отстрани решетката ИРО да додадете доволно проблеми до целиот систем несреќата.
  • А лошо лошо конфигуриран gcc – некои делови од една верзија, некои од друг. По неколку недели, јас завршив инсталирате повторно од нула да се добие сето право. – Ричард H. Derr III ([email protected]).
  • Gcc или како резултат на барањето може да го раскине со sig11 кога на програмата е поврзана против библиотеки SCO (кои доаѓаат со iBCS). Ова се случува на некои апликации кои имаат -L / lib во LDFLAGS ….
  • При составувањето на кернелот со ELF компајлер, но се конфигурира за a.out (или обратно, заборавив) ќе добие сигнал 11 на првиот повик за “ld”. Ова е лесно да се идентификува како проблем на софтвер, како што секогаш се случува на првиот повик за “ld” за време на изградбата. – REW
  • Мрежна карта заедно со лошо конфигуриран PCI BIOS-от. Ако вашиот (МСР) Ethernet картичка има отвор во автобус ISA, можеби ќе треба да го конфигурирате некаде во екраните за поставување BIOS-от. Инаку хардвер ќе изгледа на автобус PCI за заедничка меморија област. Како ISA картичка не може да реагира на барањата на автобус PCI, го читате празни “воздух”. Ова може да резултира во сегментација на грешки и кернелот несреќи. – REW
  • Расипани swap партиција. Тони Nugent ([email protected]) извештаи тој се користи за да имаат овој проблем и тоа решен со mkswap на неговиот swap партиција. (Не заборавајте да напишете “синхронизација” пред да направите било што друго по mkswap -. Луис Ј LaBash Џуниор ([email protected]))
  • NE2000 картичка. Некои евтини NE2000 картички би можеле да се плеткаш на системот. – Дани тер Haar ([email protected]) Јас лично би имале слични проблеми, како што мојот e-mail серверот се урна во хард секои сега и тогаш (еднаш дневно). Сега се чини дека 1.2.13 и многу кернели 1.3.x имаат оваа бубачка. Не сум ја видел во 1.3.48. Веројатно доби фиксни некаде во меѓувреме …. – REW
  • Напојување? Не јас не мислам така. Модерниот тешки систем со две или три harddisk, и SCSI и IDE нема да надмине 120 вати или така. Ако имате оптоварувања на стари harddisks и стари експанзија картички барањата за енергија ќе биде повисока, но сепак тоа е многу тешко да се постигне на границите на снабдување со електрична енергија. Се разбира, некои луѓе успеваат да најдете носивост на стари целосна големина harddisks и ги инсталираат во своите големи кула. Вие навистина може да преоптоварување на POWERSUPPLY на тој начин. – Грег Nicholson ([email protected]) А погрешни напојување може да се разбира дава маргинална енергија, што предизвикува сите на дисфункцијата да го прочитате за во оваа датотека …. – Торстен Kuehnemann ([email protected])
  • Неконзистентна ext2fs. Некои случаи може да предизвика код јадрото на ext2 фајл систем да резултира со сигнал за 11 GCC. – Morten Welinder ([email protected])
  • CMOS батеријата. Дури и ако го поставите на BIOS-от како што сакате, може да се менува врати на “лошите” поставувања под вашиот нос ако батеријата CMOS е лошо. – Heonmin Lim ([email protected])
  • Без или со многу малку swap простор. Gcc не благодатно да се справи со “надвор од меморија” состојба. – Пол Бранан ([email protected])
  • Некомпатибилните библиотеки. Кога ќе имаат симболичка врска од “libc.so.5” укажува на “libc.so.6”, некои апликации ќе бомбардира со sig11. – Piete Брукс ([email protected]).
  • Скршени глувчето. Некако, глувчето чини да се биде во можност да се пробие на начин кој предизвикува некои програми (во однос на глувчето) да се сруши со Sig11. Сум го видела тоа се случи на на X серверот, кој ќе се сруши ако се пресели на глувчето брзо. Матеј не може дури да се движат неговиот глувчето. – REW & Матеј Дуган ([email protected]).
  • Лошо седнат RAM меморија. Бидете сигурни дека вашата RAM меморија е точно поставена во штекер …. – Керол Конг ([email protected]).

  ПРАШАЊЕ

  Сфатив дека работи … .. детектира грешки многу побрзо отколку само составувањето кернели. Ве молиме да се спомене овој на вашиот сајт.

  ОДГОВОР

  Многу луѓе ми мејл со белешки вака. Сепак, она што многумина не го сфаќаат е дека тие се сретнал со еден случај на проблематични хардвер. Лицето препорачува “отпакувате -t” се случи да имаат одреден скршени DRAM стап. И да ја отпакувате се случи да се “најде” дека многу побрзо отколку на компајлирате кернелот.

  Сепак, јас сум сигурен дека за многу други проблеми, да го компајлирате кернелот ќе го најдете, додека други тестови не. Мислам дека компајлирате кернелот е добро, бидејќи тоа ја нагласува многу различни делови на компјутерот. Многу други тестови само вежба само една област. Ако таа област се случува да бидат скршени во вашиот случај, таа ќе се појави проблем многу побрзо од “кернел компајлирање” волја. Но, ако вашиот компјутер е во ред на тоа подрачје и скршени во друга, тестот “побрзо” само може да му кажете на вашиот компјутер е во ред, додека тест кернел компајлирање ќе ви кажев нешто не е во ред.

  Во секој случај, јас само може да, како и листа на она што луѓето мислат дека се добри тестови, кои се тие, но не како што е општо како тест “се обиде да ги собере на јадрото” ….

  • Стартувај отпакувате при компајлирање на кернели. Користете zipfile голем колку RAM меморија.
  • употреба “memtest86” се најде на:  http://www.memtest86.com/ .
  • направи dd if = / dev / hda на = / dev / null при компајлирање на кернели.
  • работи md5sum на големи дрвја.

  Имајте на ум дека без оглед на брз начин можете да го најдете да ви кажам дека вашиот компјутер е скршен, тоа нема да гарантира вашиот компјутер е во ред, ако таков тест одеднаш не успеваат повеќе. Јас секогаш препорачуваме дека по заморувате со работи кои треба да го направите да работи, треба да се работи 24 часа компајлирате кернелот тест.


  ПРАШАЊЕ

  Зошто не е “memtest86” прв да се обиде ако јас се сомневам проблеми со меморијата?

  ОДГОВОР

  Слободно можете да го стори тоа. Некои од ова е црна магија. Меѓутоа, кога “memtest86” ви кажува дека вашата RAM меморија е во ред, може да биде во искушение да веруваат во тоа. Тоа е ти го кажувам дека  тоа  не можев да најдам никакви проблеми. Тоа не е ти го кажувам дека вашата RAM меморија е беспрекорна.

  Во моето искуство, проблеми поврзани RAM понекогаш не се најде со користење тестер на меморијата. Моделите се сите убави и редовно. Некои проблематични RAM едноставно работи добро под тој вид на стрес, но не под повеќе непредвидливото шеми стрес предизвикан од “gcc” или “Поштенски”.

  Значи, јас сепак, препорачуваме да се обиде да проверува вашиот систем користејќи компајлира кернелот, а не верувајќи тестер мемориска ….

 • ПРАШАЊЕ

  Јас не верувам во тоа. На кого се случи ова?

 • ОДГОВОР

  Па за еден што се случи за мене лично. Но, вие не мора да ми верувате. Таа, исто така се случи на:

 • Johnny Stephens ([email protected])
 • Dejan Ilic ([email protected])
 • Rick Tessner ([email protected])
 • David Fox ([email protected])
 • Darren White ([email protected]) (L2 cache)
 • Patrick J. Volkerding ([email protected])
 • Jeff Coy Jr. ([email protected]) (Temp problems)
 • Michael Blandford ([email protected]) (Temp problems: CPU fan failed)
 • Alex Butcher ([email protected]) (Memory waitstates)
 • Richard Postgate ([email protected]) (VLB loading)
 • Bert Meijs ([email protected]) (bad SIMMs)
 • J. Van Stonecypher ([email protected])
 • Mark Kettner ([email protected]) (bad SIMMs)
 • Naresh Sharma ([email protected]) (30->72 converter)
 • Rick Lim ([email protected]) (Bad cache)
 • Scott Brumbaugh ([email protected])
 • Paul Gortmaker ([email protected])
 • Mike Tayter ([email protected]) (Something with the cache)
 • Benni ??? ([email protected]) (VLB Overloading)
 • Oliver Schoett ([email protected]) (Cache jumper)
 • Morten Welinder ([email protected])
 • Warwick Harvey ([email protected]) (bit error in cache)
 • Hank Barta ([email protected])
 • Jeffrey J. Radice ([email protected]) (Ram voltage)
 • Samuel Ramac ([email protected]) (CPU tops out)
 • Andrew Eskilsson ([email protected]) (DRAM speed)
 • W. Paul Mills ([email protected]) (CPU fan disconnected from CPU)
 • Joseph Barone ([email protected]) (Bad cache)
 • Philippe Troin ([email protected]) (delayed RAM timing trouble)
 • Koen D’Hondt ([email protected]) (more kernel error messages)
 • Bill Faust ([email protected]) (cache problem)
 • Tim Middlekoop ([email protected]) (CPU temp: fan installed)
 • Andrew R. Cook ([email protected]) (bad cache)
 • Allan Wind ([email protected]) (P66 overheating)
 • Michael Tuschik ([email protected]) (gcc2.7.2p victim)
 • R.C.H. Li ([email protected]) (Overclocking: ok for months…)
 • Florin ([email protected]) (Overclocked CPU by vendor)
 • Dale J March ([email protected]) (CPU overheating on laptop)
 • Markus Schulte ([email protected]) (Bad RAM)
 • Mark Davis ([email protected]) (Bad P120?)
 • Josep Lladonosa i Capell ([email protected]) (PCI options overoptimization)
 • Emilio Federici ([email protected]) (P120 overheating)
 • Conor McCarthy ([email protected]) (Bad SIMM)
 • Matthias Petofalvi ([email protected]) (“Simmverter” problem)
 • Jonathan Christopher Mckinney ([email protected]) (gcc2.7.2p victim)
 • Greg Nicholson ([email protected]) (many old disks)
 • Ismo Peltonen ([email protected]) (irq_unmasking)
 • Daniel Pancamo ([email protected]) (70ns instead of 60 ns RAM)
 • David Halls ([email protected])
 • Mark Zusman ([email protected]) (Bad motherboard)
 • Elizabeth Ayer ([email protected]) (Power management features)
 • Thorsten Kuehnemann ([email protected])Email мене, со својата приказна, може да се добие за да се спомене тука … 🙂 – Ажурирање:  . Сакам да се слушне она што се случи со тебе Ова ќе ми овозможи да се погоди она што се случува најмногу, и да ја задржите оваа датотека онолку точни колку што е можно Сепак јас сега. има околу 500 различни е-мејл адресите на луѓето кои имале SIG-11 проблеми. јас не мислам дека тоа е корисно да се задржи на додавање имиња “случајна” на луѓето на оваа листа. што мислите?Јас сум заинтересиран за нови приказни. Ако имате проблем и не сте сигурни за тоа што е, тоа може да помогне да  ме контактирате .Мојата љубопитност обично ќе ме вози да одговарање на вашите прашања, додека не се најде во што е проблемот … .. (од друга страна, јас не се изнервирани кога вашиот проблем е јасно опишани погоре🙂