април 25, 2017

Пренесување на Винил Плоча за Проценка: Некои Совети


Source: http://www.delback.co.uk/lp-cdr.htm

Пред да започнеме, прашањето # 1 луѓе е-мејл мене е:
“Јас може да игра преку компјутерски звучници, но не може да снима на хард диск”
(Или: “Кога се снима на хард дискот, како резултат на датотека содржи тишина”)

ЕВЕ ГО ОДГОВОРОТ


Пропаѓањето на Cool Edit 2000

Многу луѓе ќе имаат слушнато за општа намена shareware аудио едитор наречен CoolEdit 2000 година (од страна на Syntrillium Software). Имам препорачува оваа програма во минатото, како одличен пример од ваков вид. Постојат голем број на референци за тоа на оваа страница. Во 2004 година, Adobe Systems стекнале со права на опсегот на софтвер произведен од Syntrillium. За жал, тие се одлучиле да го прекинат CoolEdit 2000 година, оставајќи го само далеку поскапи мулти-песна CoolEdit Pro (сега преименуван во Adobe Audition) на располагање. Ова е тажен ден за луѓето кои имаат потреба од стерео само аудио едитор. Во нејзината цена ($ 299) Јас не може сериозно да укажуваат на тоа дека Adobe Audition е цена-ефективна програма за употреба за трансфери на стерео рекорди винил плоча. Така погоден прифатлива алтернатива за CoolEdit потребно е 2000 година.

Јас погледнав во неколку други ефтин аудио уредници, вклучувајќи ги и смелост, Audacity, Pro Tools Free и Sound Forge Studio (која и самата неодамна беше купена од страна на Sony), но никој од нив не се чувствува како добар со мене како CoolEdit 2000. Се разбира, како долгогодишен корисник на CoolEdit 2000 година (што јас ќе продолжи да го користи како склопот на моите аудио едитор), неизбежно е дека ќе има некој вид на вграден пристрасност кон програми кои изгледаат и се чувствуваат слично. Морам да истакнам дека овие три уредници се сите многу добро програми, а со оглед на различните реакции на луѓето треба да да се програми од овој тип, сигурно ќе ве охрабруваме да ги оцени за себе.

Бидејќи тоа е freeware и има многу поддржувачи, почувствував дека само фер да се даде смелост повеќе внимателна проценка, и доаѓам круг до заклучок дека мојата првична реакција беше неправедно негативни поради мојата историја со CoolEdit 2000. Тоа е сега ми е јасно дека смелост е убав аудио едитор со многу опции одлични, и така јас го препорачувам заедно GoldWave, што беше препорака за многу години.

Добивање на копија на Cool Edit 2000

Наоѓање копија од CoolEdit 2000 е тешко. Тоа е ретко да се види на eBay (иако обично се копии на CoolEdit Про е достапна). Некои линкови имав со оглед на претходните верзии на оваа страница не работат. Поради ова, се решив да се биде домаќин на датотеките за инсталација за CoolEdit 2000. Верувам дека ова е веројатно правни, бидејќи тие се датотеки кои Syntrillium користат да се направи достапна за преземање, со цел да се оцени програмата. Морам да истакнам дека додадени фајлови: Јас сум само хостинг ви овозможи со верзии евалуација на програмата: Ако сакате да се натераат отклучен, тогаш ќе мора да се здобијат со соодветна регистрација кодови од други места. Ве молиме не ми мејл со барање за регистрација кодови – за снабдување на нив ќе биде нелегално и јас НЕМА да го стори тоа. Забележете дека ако Adobe дојде по мене, јас ќе ги отстраните овие датотеки од овој сајт.

Тука се трите инсталација програми:

 • ce2kmain.exe, CoolEdit 2000 самиот (8,2 МБ).
 • ce2knr.exe, чистење на аудио приклучок (2 МБ).
 • ce2kreg.exe, на комунални регистрација (390 кб).

Кратко упатство за монтажа:

 • Испратена ce2kmain.exe. Ова инсталира CoolEdit 2000 година во начинот на оценување.
 • Испратена ce2knr.exe. Ова инсталира аудио расчистување додаток во начинот на оценување.
 • За да го отклучите CoolEdit 2000 година, се здобијат со име на регистрација и код и потоа стартувајте ce2kreg.exe, која ќе побара за шифрите.
 • За да го отклучите расчистување аудио приклучок, се здобијат со кодот за регистрација, се повика “Help | Buy Add-ons Now” во CoolEdit 2000, изберете расчистување приклучок од листата и кликнете “Enter Serial Number”.

Некој друг се најде на местото каде што може да се најде на различни стари верзии на CoolEdit и CoolEdit Pro: http://www.oldversion.com/program.php?n=coolpro.


Прелиминарните

Оваа страница со белешки е дестилација на моите искуства во пренесување на винил плоча за проценка. Јас го понуди како надевам непристрасно совети на другите кои сакаат да го прават истото. Се обидов да и се обрати на целиот процес на разумно подлабоко ниво. Некои делови од него се обврзани да бидат од интерес за некои читатели; се надевам дека деловите се доволно очигледно е дека можете да го прескокнете оние делови кои не се однесуваат на вас.

Моите стандарди се високи. Имам стерео систем кој сите, но мал број на аудиофили екстремисти би го спомнал како “многу висока крај”. Јас не сум заинтересиран за поставување на што било врз проценка ако не може да се добие прилично блиску до совршенство. На совети содржани во овие белешки е емпириски, и резултати од моето лично искуство.

Јас не сум дигитален аудио професионалец. Пренесување на винил плоча за проценка ми е хоби, роден од желбата да се зачува оние делови од мојата колекција винил плоча кои (i) не се достапни на CD, или (ii) не се доволно од суштинско значење за мене да биде во вредност од трошење на пари за нивна замена на CD .

Јас работам на компјутер, и може да понуди само совет во таа сцена. Јас немам познавање на она што го прави овој вид на работа на Mac или Unix машини.

Јас се неколку прашања мејл од луѓе кои имаат најде на оваа страница, а некои прашања имаат тенденција да се праша постојано. Тие не се директно релевантни за задача на пренесување на винил плоча за проценка, но се повеќе се воопшто за аудио на компутер. Затоа, јас сум се стави заедно посебна страница (Прашања и одговори Клајв) за да одговорите на овие. Пред испраќање мене со прашањето за аудио на компјутер, ве молиме проверете ја оваа страница за да се види дали тоа е одговорено таму.

Очигледно не можам да запишам сè што некогаш сум ја открил за овој процес, па ако имате било какви други специфични прашања, се чувствуваат слободни да ми мејл. Но, пред да се направи, јас ќе ве замолам да проверите внимателно сите прашања и одговори да се види дали вашето прашање е веќе одговорено таму. Ве молиме исто така, наведуваат дека промените во моите околности значи дека нема да биде во можност да одговори на пораки толку брзо како што го направиле во минатото, но јас ќе се обиде да продолжи да им помогне секаде каде што можеме.

Иако на оваа тема на пораки, барање. Јас сум бил добивање на голем дел од спем неодамна, па сега можам да се активира Spam Assassin на мојот Е-домаќин, и секој е-мејл дека изгледа како спам ќе бидат автоматски избришани без да бидат доставени до мене. Да се ​​осигура дека секој е-мејл треба да се испрати до мене добива преку, бидете сигурни дека тоа има недвосмислена предмет линија и е во обичен текст формат. Неодамна, многу од спем го користи трик на обезбедување нема да биде предмет линија на сите. Каде што како спам добива преку мене, има избегне детекција од страна на Спам убиец, имам до сега го проверуваат. Бидејќи таквите без тема пораки се речиси 100% спам, сега се решив да го избришете сите без тема непрочитани пораки. Значи, ако ви испрати е-мејл мене без било која тема, тоа нема да се чита или одговори.

И, конечно, Одрекување За Adaptec/Roxio софтвер. Понекогаш добивате пораки прашува за помош во врска со Adaptec/Roxio производи Easy CD Creator и Spin Doctor. Колку што можам да се снашле, тоа е можно да се дојде до оваа страница преку линкови што почнуваат на веб Roxio, и така некои луѓе пристигне тука под заблуда впечаток дека јас сум на некој начин поврзани со Adaptec/Roxio. Дозволете ми да го направи јасно мојот став. Имам апсолутно никаква врска со Adaptec/Roxio. Се оценува и Easy CD Creator иSpin Doctor во минатото, но не користете било од нив, а јас сум во можност да понудат конкретни совети за нив.


На крајот на овој документ е листа на корисни линкови. Јас само ќе се истакне дека јас не можам да коментирам за точноста на преводи на други јазици, кои биле направени од страна на разни луѓе.

Малку надвор од темата: Зошто да користите компјутер?: добив некои е-мејл од некој кој ме покани да додадете краток став разговара алтернативни методи за архивирање плочи без користење на компјутер, па јас го направиле тоа на крајот на овие белешки.


Преглед

На задача на пренесување на плочи да CDR се состои од 3 основни чекори:

 1. Снимање на винил плочи на хард дискот.
 2. Чистење на штета винил со користење на компјутерски базирани WAV датотека уредник.
 3. Горење на CDR

Снимање на винил плочи на хард диск

Чистење на винил плочи

Пред да почнете, треба да го направите вашиот најдобар да се исчисти на рекорди како темелно што е можно; добивање на прашина и нечистотија од браздите ќе се елиминираат фер износот на пониските ниво на бучава, кои инаку ќе бара многу работа одземаат многу време да се отстрани во подоцнежна фаза. Идеално користат вакуум уред; дури и подобро да ги професионално чистење од страна на некој кој има пристап до машина за чистење Кит монаси.

Ако не имаат пристап до вакуум машина, а рекордот е многу валкани, тогаш јас сум неодамна се обиде на течност од Австралија познат како винил решение што е евтин и работи добро на многу валкани досиеја. Морам да кажам дека јас не знам што е во оваа течност, и затоа не може да ја преземе одговорноста за долгорочни ефекти може да предизвика на винил. Јас се сомневам, но не може да се каже со сигурност, дека тоа може да има ист наводни недостатоци, како влажни игра, но ако сите што сакате е да се направи еден добар пренос на плочи и не можат да си дозволат да инвестираат во правосмукалка, се чини како добар пристап.

Играње на винил плочи

Користете добар квалитет плочата да се игра плочи. Касетата со пикап треба да се правилно подредени и игла треба да биде во добра состојба и чиста.

А плочата е механички уред кој е подложен на воздухот и вибрациите што се пренесуваат преку рамка. Таквите вибрации може да го намали квалитетот на репродукцијата доста забележително. Дури и најдобрите грамофони може да страдаат во овој поглед. Затоа, додека снимањето на винил плочи, да ги задржи околу нивото на бучавата на најниско можно ниво. Идеално, вие не треба да се користи било кој вид на следење на сите; не грижете се за да знаат кога музиката почнува и завршува, само почнете со снимање од пред ставање на игла на жлебот за олово-во и продолжи право за снимање во ритам рок-вне (кастри од овие дополнителни битови подоцна е лесно).

Потребата за предзасилувач

Јас ќе се претпостави дека ќе се користи магнет се движи или се движат кертриџ серпентина (сите со висок квалитет касети се еден од овие два вида). На сигналот од таков кертриџ е и ниско ниво на ниво (обично <5мВ за движење на магнет, <0,5мВ за движење на калем), па мора да се зголеми на околу 100мВ потребни за да се вози на ниво на влез на линија, и е исто така RIAA израмнет (примени кога плочи се совлада за да се добие околу механички ограничувања на системот на плочи) кои мора да се промени со цел да се обезбеди рамен фреквенција одговор за внесување на линија. И двете од овие потребните операции се постигнува со соодветна предзасилувач. Ако имате приемник или стерео засилувач со “фоно” влез, дека влезот ќе ја извршува оваа задача, и како резултат на излез ниво линија ќе биде на располагање на лента излез приемник/засилувач. Том Вебер ме информира дека Радио колиба продава ефтин засилувач (број на модел SA-155) за околу $ 65 кој е погоден, и јас го поминат на својата препорака тука, истовремено нагласувајќи дека немам лично искуство на овој уред. Верувам дека Радио колиба, исто така продаваат самостоен фоно preamp за околу $ 30. Извештаи од различни извори ме доведе да веруваме дека квалитетот на овој предзасилувач не е ништо повеќе од “услужлив”. NAD направи добро се почитуваат предзасилувач, PP-1, за околу $ 60. Некои читатели пријавиле дека ефтин preamps фоно достапни на www.phonopreamps.com работат добро, па јас помине на оваа информации, додека истакнувајќи дека јас не сум имал никакви лично искуство со нив. Тоа е, исто така, сосема е можно да се изгради свој, ако сте на сите вешти во DIY electronics; постојат неколку погоден коло дијаграми на сајтот Мајк Рихтер, а PAiA Electronics продаде DIY комплет. Ако имате повисок квалитет на опрема како што е посебна предзасилувач и poweramp, ќе знаете за што зборувам и јас ја напушти изборот на сцената на квалитетот фоно до вас.

Гледам дека неколку компании, вклучувајќи ги Stanton и Denon, бидете грамофони кои имаат вградено во фоно preamps, и неколку дури и да има SPDIF дигитални излези. Тоа, рече, овие се DJ грамофони тип, кои имаат тенденција да биде изградена за здравина и сигурност, а не квалитетот целосно звук.

Како за “влажни игра”?

Една опција можеби ќе сакате да се разгледа е “влажни игра”. Идејата тука е да го преплават плочи со соодветна течност додека се одигра, во надеж дека нечистотијата, кои нормално се наоѓа во браздите (а со тоа ќе се следи од страна на игла) ќе бидат укинати во суспензија и тоа нема да влијае на игла.

Други луѓе имаат различни ставови за тоа зошто влажни со дела. Постои училиште на мислата дека тоа не е навистина нешто да се прави со кревање прав во суспензија, туку дека ја менува амортизацијата на игла и/или им овозможува на игла да aquaplane повеќе ситни несовршености.

Јас исто така треба да го пријави дека некои луѓе се наведе дека влажни играње всушност нанесува штета ѕид ритам. Овој аргумент е како што следува. Кога ќе се игра на плочи, на (тешко) дијамантски игла деформира на (меки) винил ритам. Кога се изведуваат нормално (на пр. Суви), триење предизвикува винил да се загрева, што му овозможува да се деформира и да се врати во неговата оригинална форма по некое време. Ако, пак, плочи се игра влажни, актите на течности како средство за ладење кој ги спречува деформација, дозволувајќи им на игла, наместо да издлаби исечоци на винил од ѕидовите ритам.

Други, пак, објави дека влажни играње може да предизвика еден вид на талог (на пр. На нечистотијата од плочи суспендирани во течност) да се акумулира на игла. Ова ќе да се исуши и зацврстуваат, да биде многу тешко да се исчисти надвор, и да предизвика последователни mistracking. Јас не сум забележал ова мене, но би се претпостави дека на скалата на овој проблем ќе биде под влијание на тоа како валкани плочи е, точниот состав на течноста користи, и како високо полиран игла е.

Јас сум експериментирал со влажни играње, и тоа не навистина да се намалат некои (но не сите) форми на површината на бучава. Постојат голем број на прашања, иако:

• Што течност треба да се користи? Вие навистина не смее да се користи вода од чешма, како што е полн со контаминанти. Дестилирана вода е очигледен база течност, но тоа не е особено добар растворувач, и така било каква нечистотија која е заглавена во бразди е веројатно нема да биде укината. Додавање на количеството на алкохол може да работи тука, но тоа има тенденција да исчезне од површината на плочи пред страна го заврши со свирењето; затворање на капакот на плочата, додека за играње може да помогне да се намали стапката на испарување.
• По игра плочи влажни, нечистотија во суспензија паѓа назад во жлебовите во многу незгодно места. Ова резултира со бучава површината што значително се зголеми, ако подоцна ќе играат рекорд сува. Затоа, по игра на рекордно влажни, што навистина треба да продолжи да игра тоа влажни потоа.
• Најуспешниот метод влажни-игра што некогаш сум се среќаваме е производ наречен “Lencoclean”, кој ги следи плочи како втора рака пикап, со примена на решение на локално ниво само оној дел што се репродуцира. Јас не го користат повеќе од 20 години, но се уште е на располагање од германскиот веб Musictools: одете на линкот “LP-Zubehor” и треба да се најде тоа, останатите. Lenco имате веб-сајт, но тоа е малку тешко да се движите, а последниот пат кога го посети не можев да најдам Lencoclean споменува насекаде. Онлајн продавница која се користи за снабдување Lencoclean е Conrad Electronics, но јас повеќе не може да се најдат Lencoclean на нивниот веб-сајт.

Морам да нагласам дека немам авторитетен знаење за влажни игра, но се чувствуваат дека ако јас се дискутира за тоа на сите, тоа е важно да се спомене сите мислења на кои јас сум свесен.

Снимање на хард диск

Откако ќе имаат сигнал ниво линија, тоа треба да се дигитализира и зачувуваат на хард дискот на компјутерот. Имајте на ум дека за типична 40 минути плочи, ќе треба околу 500МБ простор на дискот, и во зависност од она што компјутер уредник (а) го користите, можеби ќе треба друг 500МБ за привремени датотеки. Сметајте на кои им е потребна за еден гигабајт во вкупно.

Стандард за снимање на звук алатка која доаѓа со Windows не е погодна за оваа задача, бидејќи снима на главните RAM и пишува само резултатите на хард дискот кога снимате завршува. Ова значи дека времето за снимање е ограничен од страна на износот на RAM меморија во компјутерот; од 16-битен стерео на 44 кГц користи околу 10 МБ во минута, не постои начин ќе бидете во можност да ги сними цела страна со користење на плочи за снимање на звук. Она што е потребно е алатка која може да снима директно на хард дискот. Постојат голем број на такви алатки на располагање како удел опрема. Моето удел опрема Wave Repair поддржува снимањето на хард дискот, има прилично подобро мерење на рекордно ниво од повеќето други пакети, и доколку се користи како едноставен рекорд Нови тоа е бесплатен. Од другите пакети наоколу, најевтиниот две јас сум свесен за се CD Wave и RIP Vinyl. LP Ripper е уште еден прилично добро позната програма за снимање кои можеби ќе сакате да се испита. Уште една прилично едноставен и ефтин пакет снимка е PolderbitS. Иако јас не сум имал можност да го оцени правилно, голем број од корисниците се многу импресионирани од него, па поради таа причина тоа е вреди да се спомене. GoldWave (многу добра општа намена аудио едитор), исто така, нуди директно на снимањето на хард дискот.

Дискусија за видови карта

Откако ќе имаат пакет е способен за снимање на хард дискот, постојат три основни пристапи за дигитализација на сигналот на ниво линија:

• Користете “нормална” компјутер звучна карта. Ви треба звучна карта способен 44,1 кГц 16 битови стерео. Сите модерни звучни картоци се во можност да го направите тоа. На (аналогни) линија сигнал ниво треба да се хранат во линијата за внесување на звучна карта и сигналот, тогаш може да се евидентираат директно на хард дискот.
• Користете USB аудио интерфејс уред. Тие сега се многу чести, а повеќето се USB 2.0 уреди. Во раните денови на USB звучни картоци, имаше многу случаи на нестабилна возачи, но се чини дека ова ќе биде нешто од минатото. Многу лаптопи имаат само микрофон влезови, и во овие случаи USB уред е далеку од најлесниот начин да се направи добар квалитет на снимките.
• Се користи надворешните аналогни-на-дигитален конвертор, и се хранат своите (дигитални) излез во А карта способен да прима дигитални сигнали. Како и со користење на “нормални” звучна карта, мора да се земаат мостри на аналогниот сигнал во 44,1 кГц стерео. Ако користите А/D конвертор кој е способен за повеќе од 16 bit резолуција, можеби ќе сакате да се најде карта што може да се задржат овие битови (иако ќе се разбира мора да се претворат во 16-битна пред всушност снимање на CD-R). Сепак, моето искуство е дека дури и најсовршената на плочи извори ќе биде тешко притисне да се испорача сигнал со резолуција поголема од 12 бита, толку обичен ванила 16 битна е во ред, па дури и без скратување повторно разтреперана нема да им наштети на плочи сигнал.

Нормално звучна картоци

Со користење на “нормални” звучна карта е сигурно најевтина опција на десктоп компјутер. Во внатрешноста на компјутер е многу непријателска средина за аналогни сигнали, и пред неколку години многу звучни картоци беа подложни на пречки, што резултира со високи нивоа на бучава и/или “ѕирка и свирки”. Ова веќе не е заеднички проблем, и огромното мнозинство на модерната PCI магистралата звучни картоци имаат доста добри перформанси бучава. Тоа е лесно да се купи евтина карта чија бучава кат е далеку под онаа на винил плочи.

Моето искуство е дека во моментов на располагање звучни картоци генерално се делат во пет категории:

1. Евтини картички со непознат бренд имиња. Тоа е секако можно дека некои од овие може да биде во ред, но во целина тие имаат прилично страшна квалитет на звукот. Избегне.
2. Звучни картоци доградена матични плочи. Овие денови тие се обично некои евтини AC97 чипсет, и тие доаѓаат во различни квалитети (можеби и повеќе да се направи со изгледот на матичната плоча од самиот чипсет). Можеби ќе имаат среќа и да се најде еден кој им дава разумен квалитет, но како општо правило, тие треба да се избегнува.
3. Меинстрим картички како PCI автобус звук генератори и нивните слично. Овие може да се даде разумен квалитет на звукот, но тие имаат тенденција да не биде целосно транспарентен. На врвот крајот на оваа класа на картичката се уреди како серија М-аудио револуција, кои се многу добро, навистина, повеќе од доволно добри за да го снимите плочи.
4. Полу-про картички во под-200 $ цена опсег, како што се оние од М-Audio, Echo, Terratec, итн. Овие обично се многу добри, и повеќе од доволно да се фати нешто од винил плочи. Тие обично имаат RCA или XLR приклучоци наместо стерео мини приклучки наоѓаат на мејнстрим картички, кои може да даде повеќе сигурни врски.
5. Многу висок крајот на карти како што се давањето CardDeluxe и LynxTwo. Ова се сериозни професионални картички и може да се смета уништување.

Следните совет доаѓа учтивост на Ричард Мелтон: кога користите аналогна звучна карта, тоа е често е добра идеја да го исклучите сите влезови и излези кои не се, всушност, се користи (на пример, микрофон, MIDI, итн.). Ова ќе ја подобри ефикасноста на бучава на многу звучни картоци.

www.pcavtech.com/soundcards/index.htm има многу добри информации за аналоген звучни картоци.

USB аудио уреди

Овие се обично поскапи од нормалните PCI магистралата звучни картоци, и како општо правило, тие не се како висок квалитет. Сепак, морам да истакнам дека јас не го користат овој тип на влезен уред, така што може да помине само на информациите што ги береше класи од други извори. Општото мислење таму се чини дека дека ако сте во можност да се користи “соодветна” PCI картичка, а потоа го стори тоа. потпрат само на USB ако треба преносливост или се со користење на лаптоп. Бидејќи јас никогаш не се користи еден од овие уреди, не можам да им понуди на сите препораки, па следниве е едноставно листа на производители Најдов кои нудат такви производи: Creative, M-Audio, Edirol, Tascam, Terratec, Philips. Оваа листа не е целосно; таму се обврзани да бидат голем број на други добавувачи, кои не сум се среќаваме.

Дигитални I/O картички

Што се однесува до звучни картоци која може да добие дигитален сигнал, постојат мноштво на опции:

 1. Најевтиниот Знам дека е широко достапна е на Midiman DiO2448.
 2. Постои уште една картичка наречен Zoltrix славејче кој се користи истиот чипсет како DiO2448 кој поддржува SPDIF I/O и има цена под $ 40. Сепак постојат две недостатоци: (i) тоа е многу тешко да се, всушност, се најде еден; (Ii) има само оптички (Toslink) влез, иако постои едноставна DIY модификација за да додадете влез COAX.
 3. Некои евтини мејнстрим картички може да има SPDIF влез способност. Сепак, многу од овие resample влезните SPDIF до одборот стапка на часовникот, па тие не дозволуваат малку совршен пренос на надворешен дигитален аудио на хард дискот.
 4. Повеќето од аналоген звучни картоци повисоки крајот (од М-аудио аудиофили на нагоре), исто така, имаат малку совршен дигитален способности I/O.
 5. И, конечно, може да се слушне приказни за $ 20 звучни картоци со SPDIF I/O. Различни луѓе се тестираат овие картички и во поголемиот дел од случаите кои не би можеле да направат SPDIF I/O работи правилно. Дури и оние малку луѓе кои имале успех потребни за изградба на дополнителни делови од кола.

Како и за надворешни себе A/D конвертори, јас навистина не имаат многу искуство во оваа област, но може да го пријави дека некои ниски конвертори трошоците кои имаат добра репутација се Midiman Flying Calf (околу $ 200), Lucid ADA1000 (околу $ 500), на Symetrix 620 (стар дизајн на околу $ 600, се уште високо ценета и нешто на де-факто стандард во полу-PRO студија), и Lucid AD9624 (околу $ 800). Над оваа почнеме да се влезе во сериозни професионални територија, и јас не сум квалификуван да понуди совети на тоа ниво.

За евиденција, јас лично го користите M-Audio Audiophile 2496 година, што може да се имаа за под $ 200 и која има одлични аналогни I/O (секако доволно добри за да верно евиденција ништо од домашните аналогни извор), како и малку совршен SPDIF I/O.

Алтернативен пристап кој по-додава карта

Во минатата година или така, потрошувачите одделение аудио CD-RW рекордери доаѓаат за да се на пазарот. Овие уреди може да се поврзат на вашиот стерео систем како една лента палубата. Ова претставува нов пристап можеби ќе сакате да се разгледа: снимање на плочи на CD-RW диск со користење на аудио CD рекордер, потоа трансфер дека на хард диск со користење на дигитални аудио екстракција со вашиот CDROM уред. диск за CD-RW, тогаш може да се користи за следните трансфер. Ова ги има следниве предности:

• Конвертори на A/D во аудио рекордери CD воопшто не се лоши. Тие се обично подобри од конвертори на мејнстрим звучни картоци како звук генератори. (Тие не се толку добри како конвертори на картички како DAL CardDeluxe, LynxTwo, итн).
• Од рекордер CD-то не е во внатрешноста на компјутер, било каква можност за шум од други подсистеми, како што се видео картичка е елиминиран.
• Снимач CD може да седат заедно со вашиот стерео систем и евиденција од која било од извори на кои може да сакаат да ги пренесат (на пр. винил плочи, касетофон, радио, итн.) Вие не треба проблемот за тоа како да се поврземе стерео до вашиот компјутер (кој во многу домови ќе бидат во различни простории).
• Единственото нешто што треба звучната карта за сега е следење на вашата работа во тек, па дури и прилично евтини звукови картоци (на пр. $ 10 SB клонови) се доволно добри за да се идентификуваат винил штета што треба чистење.

Е 16 битови снимање доста е?

Аудио форуми и дискусиони групи често имаат дискусии за тоа дали има потреба да ги сними винилни плочи на повеќе од 16 битна резолуција. Постои мала точка за преземање на зборот на некои “златна шпанско аудиофили” на еден патување его кој се наведува дека тој или таа има слушнато деградација нанесени од страна на 16-битна снимање: потребни се цврсти мерења. Ќе се обидам да се разгледаат некои од научни докази кои можат да ви помогне да се донесе одлука за себе.

Да почнеме со изјавата дадена од страна на оние кои се прогласи дека 16 бита се доволно. Тие ќе се каже дека на бучава кат на винил плочи е за -60дБ на добар ден. Можеби навистина добар квалитет плочи притисната со љубов се грижи за тешки чиста винил може да управуваат за -70дБ. Ова е уште 26дБ повисока од бучава кат од 16 битен дигитално. Затоа, тие заклучуваат, 16 битови е повеќе од доволно.

Заедничките спротивност со овој аргумент е дека бучавата на винил винил плочи варира со фреквенцијата. Најголемиот дел од винил површина бучава е на ниски фреквенции: на повисоки фреквенции, на подот на бучавата е всушност многу ниско ниво. Овие тврдења обично се поткрепени со графикони кои покажуваат фреквенција анализа на тивок ритам на винил плочи. Типичен пример за овој аргумент може да се најде на веб страната Audioholics. Графиконите презентирани покажуваат дека на фреквенции над околу 500Гц, бучава кат на винил плочи може да се пријде, па дури и победи, -96дБ.

Само во случај на веб Audioholics е недостапен, а, исто така, да се провери нивните наоди, тука е фреквенција анализа на тивок ритам од тест винил плочи висок квалитет (HiFi Звук HFS75):

Ова го потврдува ниво на бучава под -80дБ од околу 100Гц нагоре, подобрување на подобро од -96дБ погоре за 2кГц. Мерење на нивото RMS на оваа снимка дава вредност на -51дБ. По спроведувањето на филтер ѕид од тули на 100Hz да се отстрани оние фреквенции даваат најголем придонес на бучава, нивото на RMS капки за -70дБ. Но, ова е уште најмалку 20дБ повисока од графиконот покажува за повисоки фреквенции.

Случај докажано за потребите за снимање на плочи на повеќе од 16 бита, тоа ќе изгледа. Но, ова не се поклопува со моето искуство. Јас отсекогаш сум мислел дека 16 бит-снимка е повеќе од доволно за винилни плочи. Ова се базира на едноставна опсервација дека таквите снимки звук идентична со оригиналот плочи во контекст на мојот систем на разумно висок квалитет (молец рекорд чистење машина, Linn Sondek LP12/Lingo/Ittok/Karma плочата, Наим 42.5K фоно preamp, M-Audio audiophile 2496 звучна карта, АТС SCM100A активни звучници). Кога јас прв пат го прочитате некои од овие статии покажува ниско ниво на бучава кат на високи фреквенции, бев шокиран и заинтригиран, и одлучи да се испита понатаму. И дознав дека овие фреквенции графикони анализа може да биде погрешно. Сметаат дека ова:

Тоа јасно покажува ниво на бучава околу -120дБ на целиот пат од околу 10Гц нагоре (и подобро од -100дБ од DC до 10Гц). Може да биде изненаден да научат дека овој графикон е анализа на снимање 16 битен од ништо. Со други зборови, на бучава кат од една на празен од 16-битен дигитален сигнал, случајно флуктуирачки помеѓу примерокот вредности од 0 и 1 (со повремени 2 никнуваат сега и тогаш). Ако ние се применуваат исто размислување, кој е даден во тивок винил плочи ритам графикон, ќе дојдеме до заклучок дека на бучава кат од 16 битен дигитален аудио е -120дБ. Но сите ние знаеме дека тоа е навистина -96дБ, и навистина на ниво RMS на оваа снимка се пријавени како -96дБ.

Мој заклучок од овие тестови е дека еден неврзан инспекција на фреквенција анализа графикони будали во верувајќи дека нивото на бучава е најмалку 20дБ пониска отколку што навистина е. Значи очигледно -96дБ бучава кат на винил плоча висок квалитет на високи фреквенции во реалноста е повеќе како -76дБ во најдобар случај. Или гледање на работите на друг начин, ако сакате да се покаже на бучава кат на винил винил плочи користење на графикони фреквенција анализа, тогаш тоа е фер само да го користите истиот метод за мерење на бучава кат од 16 битен дигитално аудио, и во тој случај можеме да видиме дека тоа е уште повеќе од 20дБ под винил плочи. Сметам дека тоа сега е можно да се одговори на прашањето поставено на врвот на овој дел:

• П: Дали е 16 битен снимање доволно за винилни плочи?
• О: Да.

Потпевнува со музиката

Тоа е сосема можно дека кога ќе го поврзете излезот на ниво линија од системот за репродукција на плочи за влезот на звучна карта на вашиот компјутер, потпевнувам ќе резултат. Ова обично се должи на проблеми со земјата врски на различни делови на целиот подесување (обично земјата на компјутерот и земјата стерео систем се наоѓаат во различни напони).

Пред да се претпостави дека тоа е земјата проблем, сепак, само бидете сигурни дека за да се провери дека немате сигнални кабли заостанува заедно мрежа кабли, бидејќи тоа може да предизвика потпевнувам пикап. Ако имате било какви кабли како тоа, обидете се одвојува од електричната мрежа и сигнални кабли од неколку инчи. Ова може да се реши проблемот со потпевнувам, но ако тоа не се случи, тогаш ќе мора да се размислува за аранжманите за заземјување. За жал, во обид да го поправат овој вид на зуење може да биде проблематична, но постојат неколку работи што можете да се обидете. Но, пред да почнеме да, предупредување: ако сте на сите несигурни она што го правите, тогаш не се отстрани било кој основ врски на електричната мрежа на компонентите. (Со струја е генерално се сметаат како посериозни од малку потпевнувам).

• Проверете дали сите компоненти на вашиот стерео систем и компјутерот се всушност основа; оставајќи надвор основи лесно може да предизвика потпевнувам. При проверка на основа на компоненти, не заборавајте да се провери жици внатрешноста приклучоци за струја.
• Приклучете сите мрежни електрични елементи (на пр. Сите стерео компоненти и ПК) во ѕидниот истата мрежа, со користење на повеќекратни адаптери како што е потребно. (Потрошувачка на енергија на сите овие вид на уреди е толку ниска што тоа не ќе преоптоварување на излез). Оваа сили на сите компоненти на една заедничка основа, што може да го реши проблемот.
• Ако ја делат истата излез не помогне, можете да се обидете исклучување на земјата врски од некои компоненти. Започнете со себе плочата. Ако тоа не функционира, проверете дали конекција на плочата е за предзасилувач/засилувач/ресивер има посебна основа жица и се обиде на сила на прикачување/отстранување од заземјување долен предзасилувач/засилувач/примачот.
• Пробајте да се поврзете жица помеѓу метал шасија на компјутерот и стерео систем е основа пост. Ако стерео нема основа пост, користете надворешниот прстен на еден од нејзините Фоно приклучоци. Имајте на ум дека бојата е добар изолатор, така бидете сигурни дека секоја врска да се направи оди да се разголам метал.
• Ако сеуште немате среќа, обидете се да го исклучите терен за предзасилувач/засилувач/ресивер (со и без плочата земјата повторно е поврзан). Сепак, пазете се од било сериозни предупредувања во упатството на производителот за ова: во многу случаи тоа ќе биде безбедно, но некои делови не може да има изолирани случаи.
• Род Смит ми кажува дека кабловска телевизија врски понекогаш може да предизвика земјата јамка ако тие се хранат во системот на стерео. Во овој случај, наједноставно решение е да се исклучи излез на кабелска телевизија од стерео систем за време на снимањето во компјутер.
• Џорџ Куломзин укажува на уште еден експеримент. Ако имате мрежа приклучоци кои може да се вметнува или обратно, обидете се со ефект на враќање на еден или повеќе од нив. Ова ја менува релативната фаза од мрежа на соодветните компоненти, и тоа може да предизвика потпевнувам да се поништи.
• Кит Кристенсен ми кажува дека ако живеат многу блиску до аналоген ТВ предавател копје, вертикална синхронизација пулсира може да предизвика пречки што звучи многу како мрежа потпевнувам. За жал јас не знам за какво било решение за ова.
• Продавници како што се радио колиба продаде мали уреди, познат како “земјата јамка изолатори”. Овие може да се излечи некои видови на потпевнувам проблем кога е поврзан помеѓу стерео систем и компјутерот. Сепак, евтини оние обично се многу сиромашни, воведување на сериозни намалување на басот. Тоа е можно дека тие едноставно може да биде високо-pass филтер (односно. Тие се реши проблемот со шум од само фрлање далеку сите ниски фреквенции заедно со потпевнувам).
• Решение кое е речиси загарантирана за работа е да го користите аудио изолација трансформатори. За жал, тие не се евтини. Многу добар квалитет на оние од сака на Јенсен може да чини повеќе од $ 100 по канал. Некој вика Стив (тој не ми каже своето презиме) откри некои за 55 $ од  JK Audio за кои вели дека се чини дека не воведувате деградација, но јас не сум ги слушнал си толку сум само поминува по должината на информации.

Поставување на рекордно ниво

Без разлика дали ќе изберете да одите со “нормална” звучна карта или надворешни A/D конвертор, важно е да го поставите нивото на влез за тоа. Целта е да се добие врвови како блиску до 0дБ што е можно без да надмине тоа ниво. Ова е за две причини:

• Таа користи максимална резолуција на располагање со 16 бита. Имајќи го рече ова, со оглед на плочи сигнал управува со резолуција околу 12 бита, во најдобар случај, можете да во теорија да си дозволи да се остави голем простор за (на пр. Врв околу -12дБ или дури и помалку), без губење на резолуција.

• (Помалку очигледни, но веројатно поважно) Ако снимате на ниско ниво и толпата на CD-R, ќе се заокружи со CD дека игра премногу тивко во споредба со вашите други (комерцијални) CD-а. Иако е можно да се донесе на ниво со користење на “нормализација” карактеристика на многу WAV фајлови уредници, како нормализација никогаш не е совршена (аритметичка која се врши резултати во заокружувањето грешки), и така тоа е подобро да се избегне ова, ако е можно.

Како водич, јас имаат тенденција да се избере она што мислам дека е најгласниот дел од плочи (ако знаете музиката добро, ќе се знае каде гласно битови се, ако тоа е еден непознат рекорд, визуелно проверете жлебови за оние кои шаване најмногу), и го постави рекордни нивоа да се регистрирате за -3дБ за тој дел, што остава малку простор за резерва.

За разлика од снимањето на аналогните ленти (каде што е туркање ниво на сигналот и минатото номиналната максималното ниво понекогаш може да биде валидна пристап), тоа е од суштинско значење дека никогаш не ќе го надмине нивото 0дБ. Ако го направите, резултатот е дигитален клипинг; исклучително непријатен звук тип на нарушување.

Песна за раздвојување

Кога снимате плочи на хард дискот, не се во искушение да се обиде и да ги делат песни во оваа фаза. Вие ќе сакате да се задржи на точниот тајминг на празнините меѓу-песна на финалниот CD, и тоа е многу полесно да се подели на песни и да ја задржат правилно јазот должина со користење на компјутер уредник подоцна. (Всушност, може да се користи CD-R гори пакет, кој нема потреба од песни да бидат во одделни датотеки во секој случај).


Чистење на снимање

Откако на сигналот е на хард диск, започнува напорна работа. Пред да започнете, дозволете ми да се наведе од самиот почеток дека многу луѓе се надеваат да се најде еден софтверски пакет кој ќе направи се што им се потребни. Ова е нереално очекување; во целина, ќе ви треба раководство на различни пакети. Во забелешките кои следат ќе се истакне предностите на оние кои јас лично се користи, а попатно да се спомене други пакети кои не сум се користи, но сепак имаат добра репутација.

Моно плочи

Повеќето луѓе ќе се снима од стерео евиденција. Сепак, ако сакате да ја префрлите моно плочи постојат неколку дополнителни прашања да се разгледа што јас би сакал да се справи со првиот. CD не може да биде моно; мора да го снима во стерео. Идеална ситуација е дека два канали се идентични, но ако сте само игра моно плочи на стандарден стерео плочата, шансите за добивање на идентични лево и десно канали е речиси нула. Тоа може да биде дека тие се доволно блиску дека резултатите звучи во ред и не чувствуваат потреба да се промени ништо.
Но, што ако двата канали се достатно различни, дека резултатите не се навистина прифатлива моно? Да се дојде до два идентични канали, во основа постојат три опции:

• Спојување на два канали заедно и дупликат резултатите на двете лево и десно. Може да најдете дека некои површински бучава откажа малку на овој начин.
• Дупликат на лево или десно канал за двата канали. Ова ќе биде соодветно ако одлучи дека еден од двата канали е значително подобар од другиот. Најверојатната причина зошто ова може да биде случај е кога еден од ѕидовите жлебот има полоши штета од другите, овозможувајќи ви да изберете канал со помала површина на бучава и/или преглед и истрели.
• Некои преодна фаза меѓу двете горенаведените опции, при што каналите се спои, но пондер се применува, така што се користи поголем дел од еден канал од другите.

Било кој од првите две опции може да се постигне со креативни жици на касетата со плочата, но пондериран спојување е само навистина е можно со помош на миксер. Вие се разбира може да се справи со сето тоа во софтверот еднаш на сигналот е на хард диск, и тоа е се разбира, јас му препорачувам. Една од предностите на снимање на два канала на хард дискот како стерео е дека ако има е еден клик само на еден канал, можете да копирате повеќе е чист од друг канал. Само по оваа фаза ќе го потоа да биде соодветно да се започне мешање на канали за да се црно-бело.

Намалување на постојана бучава

Износот на постојана бучавата во позадината (на пр. Подсвиркват) е прилично ниско на винил плочи. (Јас не се “пукам” во оваа категорија: винил пукам не е навистина постојана бучава, и тоа е обично подобро да се отстрани со методите опишани во следниот дел). Постојана бучава обично е значајна само за историски записи, па освен ако не ви е особено непристоен тоа е веројатно најдобро да се остави сам. Тоа, рече, тоа е повеќе полесно да се справи со од случаен бучава како кликне, се појавува и пукам.

Многу аудио уредниците вклучуваат функција на намалување на шумот широкопојасен интернет. Тие обично работат од страна на првите преземање на “бучава отпечаток” од регионот кој содржи само шум, а потоа отстранување на тоа бучава отпечатоци од музика со користење на процесот познат како “Спектрален Одземање”. Овој процес може да работи добро, но за лента Подсвиркват да се намали од сосема малку на содржината на висока фреквенција програма. Исто така, треба да се користи во умерени количини, бидејќи тоа може да даде еден вид на “метален, роботски” звукот на музиката, ако го користите премногу ентузијастички.

Ако сакате да се намали бучавата користење на оваа техника, ќе мора да се разбира го стори тоа пред кастри далеку “мртов простор” (опишани во следниот дел), која содржи “шум отпечатоци од прсти” треба да се тестираат.

Уште еден пакет кој заслужува да се спомене е DCart. Ова има прилично добри динамички ограничување на бучава, која се разликува од износот на Подсвиркват намалување врз основа на износот на висока фреквенција сигнал дека е присутна. Кога има многу висока фреквенција енергија, износот на Подсвиркват намалување е мал; ова се предностите на фактот дека високите фреквенции кои се присутни маскираат Подсвиркват. Кога има малку содржина на висока фреквенција, износот на намалување Подсвиркват е висока, и губење на она малку високи фреквенции таму не е многу забележителни. (Оваа техника е основа е сличен на стариот систем за намалување Подсвиркват Филипс “DNL”, како што се користи за нивните касетни декови назад во 1970-тите). Тоа може да работи неверојатно добро, особено на “зафатен” музика, иако пумпи лошо на некои видови на сигналот (на пр. Соло пијано).

Порамнување несаканите секции и исчезнува во и надвор

Овие се основните чекори, и може да се направи лесно со помош на широк спектар на WAV фајлови уредници, како што GoldWave или сопствена удел опрема Wave Repair исто така може да го намали надвор несаканите делови. Обидете се да добие на почетокот на датотеката WAV во близина на почетокот на музика што е можно, оставајќи можеби една четвртина втор во резерва. Откако ќе го скрати овој вишок на почетокот, за уредување на првите неколку примероци за да бидете сигурни дека тие се еднакви на нула на двата канали и потоа постепено во следните неколку примероци (што сигурно ќе дојде до целосен обем од времето на музиката почнува); сето ова Месинг за е да се добие убав чист старт на проценка без еден клик. потребно е истата постапка на крајот на плочи, иако тука треба да се стремите за подолг, постепено ги снема. Ми се допаѓа да додадете малку повеќе тишината на крајот; ова е затоа што некои CD плеери направи доста на механички бучава на крајот на CD (на пр. релеи префрлување, ласерски санки паркинг, итн), и сакам ова да не се случи на инстант музика завршува.

Отстранување преглед, истрели и пукам

Дури и најдобрите плочи ќе има некои ситни кликне дека ќе сакате да се отстрани. Некои записи во лоша форма ќе имаат постојана позадина на пукам, кои би сакале да се намали.

Пред да замине во детали, јас треба да се направи точка за опасностите од купување расчистување софтвер “на спец”. Аудио реставрација никој случај не е егзактна наука. Нема програма ќе работи совршено, и добрите и лошите страни на секој од нив се разликуваат во голема мера. Вие никогаш не треба да плаќаат за аудио реставрација софтвер, освен ако не сте имале шанса да го пробате и да се провери дека тоа го прави она што ви треба. Секој производ кој нема Пробната верзија е достапна за преземање треба да се третираат со сомнеж: што значи производителот мораат да се кријат? Вие не би се купи автомобил без да се земе тест возење, така што не го прави со софтверот.

Имам во минатото имал моите прсти изгорени купување софтвер кој не живеат до ветувањето (Spin Doctor, комплет со претходните верзии на Roxio Easy CD Creator е). Па јас сега одбиваат да купат нешто, ако не постои Пробната верзија на располагање. Оваа политика значи дека не сум ја оценува (и затоа не може да даде совети за тоа) три прилично добро познат пакети: Steinberg Clean, Magix Audio Cleaning Lab и Roxio LP and Tape Assistant.

OK, за да на задачата за тоа како може да се обратите за намалување на вредноста навреденост на кликне, се појавува и пукам. Отстранувањето на овие видови на звуци без да се загрозат на музиката е многу тешко. Постојат голем број на пакети на пазарот кои тврдат дека го прават тоа автоматски, а нивниот број се чини дека се зголемува на речиси секојдневно. Јас се обидов на следново: DCart, DART Pro, CoolEdit Pro (сега преименуван во Adobe Audition), Sound Forge (сега купена од страна на Sony), Sound Laundry, Spin Doctor (постар програма која се користи за да се обезбеди од страна Roxio кои се чини дека е надминат со модул со име “LP and Tape Assistant” – која не сум ја оценува – во најновата верзија на Easy Media Creator Roxio е), Groove Mechanic, ClickRepair, WAVclean, Wave Corrector, Wave Repair (напишан од мене, така да она што го каже за тоа со соодветна доза на сомневање). сите страдаат од истиот основен проблем: тие работат многу добро, и други времиња тие всушност се направи работите полоши.

Може да се обидете да се заморувате со параметрите, но тоа ретко резултира во било значително подобрување. Некои од нив имаат толку многу параметри за конфигурација дека тоа е добро близу невозможно да ги пробате, особено бидејќи тие вршат обработка на нивните толку бавно.

DCart, Sound Laundry и Wave Repair се подобри во однос на ова, бидејќи тие имаат на владата во реално време приказ кој ви овозможува да се прилагоди на параметри додека го слушате нивниот ефект.

Намалување на шум од Sony DirectX плагин чини дека да даде најдобри резултати од сите нив (или барем тоа го правеше кога беше Sonic Foundry производ, но не сум го обнови неодамна). Сепак, овој плагин чини $ 280, и не може да се смета за добра вредност од чисто винил перспектива реставрација. Поништување на цена за еден миг, за намалување на шумот плагин-плус страна Sound Forge е извршува многу брзо, и има преглед функција во реално време што треба да направи поставување на параметрите многу полесно. Ако сте во можност да си дозволат на цена, овој плагин, најверојатно, ќе ви овозможи да се постигнат резултати како добар или можеби подобро отколку на било кој друг автоматска, и со многу помалку напор.

ClickRepair е еден неодамнешен нов производ дека сум бил прилично импресиониран. Се чини да се направи подобра работа на отстранување на поголеми кликне од повеќето други автоматски declickers. Интерфејсот е малку необична, но е прилично лесно да се научат.

WAVclean, а не работи во реално време, ви овозможува да слушате на резултатите досега, а тоа е уште обработка на остатокот на датотеката.

Wave Corrector (што повторно не работи во реално време) има за откривање на алгоритми и поправка кои се чини дека е прилично многу поефикасна од многумина, па јас се чувствувам тоа е добро вреди да се истражува. А корисна карактеристика е тоа што им овозможува на корисникот да се разгледа и да се прилагоди на корекција на секој поединец клик. Во моментов јас лично чувствувам дека ова е најдобар прифатлива автоматски декликер располагање.

Groove Mechanic е уште една алатка која не работи во реално време, но чии резултати се доволно добри за да се гарантира препорака. За среќа има неколку прилагодливи параметри, така што не може да потроши огромни количини на време заморувате со нив во залуден обид да се најде најдобрите поставувања.

Adobe Audition (т.е. што се користи да биде CoolEdit Pro.) Има вграден во декликер која работи многу добро, но постојат две недостатоци: самата програма е прилично скапи; и декликер не работи многу брзо. Постои и трета партија плагин достапен наречен ClickFix која работи многу побрзо од стандардниот декликер, и кој нуди добри резултати слично (иако со различен сет на компромиси). ClickFix плагин, исто така, работи со оригиналниот CoolEdit (и Pro и 2000 верзии), ако се случи да имаат овие постари програми.

Друг производ со добар углед е WaveLab Стајнберг е (некои професионални корисници сметаат дека е супериорен во однос на Звук Forge), но не сум го оценува.

Во крајна линија, иако е тоа што има се уште нема автоматски начин да се отстранат сите кликне и се појавува без, исто така влијаат на некои аспекти на музиката. Јас го изведете овој чекор рачно во повеќето случаи, со слушање на бранови, на пат за дома во на кликне, и прецртуваат форма на бран со глувчето, interpolating од дефектот, или вметнување во текот на еден дел замена на wavform од близина. Кога го прави тоа, тоа е најдобро да се набљудува на слушалки како тие се многу повеќе открива на кликне и истрели од звучниците. Две програми со можност за рачно да ја прецрта на бранови се GoldWave и Wave Repair.

Многу луѓе ме праша за совети за тоа како да се најдат дефекти во бранови. Најдобриот совет можам да ви даде е дека ќе се учат преку искуство. Ова можеби звучи како префрлуваат-поминува, но всушност се таму и си поигрува со WAV датотеки ве учи повеќе од нешто што може да се прочита. Вие треба да се здобијат со стомакот чувство за она што различните звучни дефекти изгледа на бранови, и на најдобар начин да го направите ова е со практиката. Како да се добие повеќе и повеќе искуство, напредокот станува побрзо и побрзо.

Ја рече сето тоа, јас може да помине на неколку совети:

• Очигледно тесни шила, кои пукаат нагоре и надолу многу брзо се обично лесно да се на место и да ја поправите. Имајте на ум дека на звучен ефект на голем скок може да содржи неколку “ѕвони” за неколку десетици примероци по својот визуелен ефект на бранови се чини дека се исчезнати (со други зборови, може да најдете дека е неопходно да се прошири на поправка понатаму по задниот раб од чини визуелно е потребно). Помали шила имаат тенденција да биде многу повеќе локализиран, и често може да се поправи само очигледно видливи оштетувања.
• “Досадна тапи удари/паднала” и “извалка ломотене” имаат тенденција да биде многу подолг, често се протега во текот на неколку десетици, па дури и неколку стотици примероци. Визуелно тие често изгледаат како нормални бранови кои само се чини поголема од нивната околина. Други времиња тие се предизвикани од промена нагоре или надолу на општата бранови во текот на неколку десетици примероци (ненадејна промена нагоре или надолу во неколку примероци дава многу поостри клик). Кога поправка овие, тоа е често изненадува уште колку треба да се прошири на поправка и пред и зад очигледната видливи оштетувања. Мислам дека ова е веројатно затоа што е многу потешко да се биде сигурен каде што штетата навистина почнува и завршува само со гледање.
• Тоа е интуитивен за да се обиде и поправка на неколку примероци, како е можно, но како што посочи погоре, звучни проблем често се протега надвор од визуелната проблем, па не се плашат да се обиде веќе поправки. Кога сте во потрага по бранови на висок степен на зум, тоа е лесно да се заборави како краток временски период ќе се занимаваат со.
• Визуелниот изглед не секогаш е во корелација со звучноста, особено за мала штета. Работите кои изгледаат доста алармантна често може да биде нечуен, а може да се потроши на возраст обидува да ги пронајде неостварлив “функционирам”, кој излезе да биде речиси невидлив pimple само еден или два примероци долго на зголемувањето или намалувањето на падините на многу поголеми бранови.

Друг тип на винил артефакт можеби ќе сакате да се отстрани е нарушување поради оштетување предизвикано од претходната неследење. Рачно прецртуваат бранови, секако, не многу да ви помогнат со ова. Најдов дека овој вид на нарушување понекогаш може да се отстрани доста добро од страна на две од пакетите споменати погоре. Sound Laundry де-стругалка перење алишта (користење само објект на де-пукам, оставајќи де-клик исклучен) може да даде добри резултати, со само суптилни артефакти (најлошиот аспект е дека гласните свиреа имаат тенденција да се нагласи). WAVclean обично ги отстранува дури и повеќе од нарушување на неследење од звукот Перење, но неговата артефакти се прилично повеќе од очигледна, и можам да ги опише само како предавањето на “шупливи” вид на карактеристики. Имам исто така, во одредени прилики биле во можност да се намали неследење штета користење на параметарски еквилајзер со многу длабок изрез филтер во прилично висока фреквенција (на пр. околу 15кГц). Ова отапува рамнотежата на фреквенцијата, па е потребно обесштетување лифт некаде околу 4кГц за враќање на некои од изгубените “искра”; тоа не е совршен, но тоа може да биде подобрување. Мое мислење е дека GoldWave има најдобар параметарски еквилајзер по прифатлива цена.

Препорачани автоматско декликери

Ако инсистираш да се мрзливи и користење на автоматска декликер, тогаш тука е листа на пакети кои сметам дека се вреди да се истражува. Јас ќе ги делат на листата во два вида. Кои се способни за преглед во реално време ја имаат предноста што можете да ги слушате додека ја прилагодите подесувањата, што го прави изнаоѓање ефективни подесувања кои многу помалку фрустрирачко:

• Намалување на шумот во 2.0 приклучок од Sony работи многу добро, но е многу скапо.
Sound Laundry е многу добар во намалувањето на постојано “пукам”, но може да се воведе артефакти (шупливи-труба “се појавува”, со посебен осврт на гласните шуштење).
• Подоцна верзии на DCart (DCart32 и подоцна) се прилично добри за општа винил-тип “хаш”, и имаат изненадувачки ниска артефакти. (Моето искуство со претходната верзија на DCart не беше толку импресивно).
Wave Repair повеќе е насочена кон поединецот различни кликне која, под услов тие да се детектираат, обично се поправат со малку или без звучен артефакти. Од таа се обидува да се поправи без артефакти, тоа не имаат тенденција да се пропушти кликне дека други поагресивни пакети собереш. Тоа е исто така доста ефикасен во намалување на намалување на хашиш и пукам, но ова особено функција за жал нема опција во реално време приказ.

Други пакети кои немаат преглед во реално време може да биде фрустрирачки да се користи, но некои даде резултати доволно добро дека напор е исплатлива:

Wave Corrector е ефикасен сите круг декликер со минимални артефакти. За разлика од повеќето други пакети рековме, тоа ви овозможува рачно да ги разгледа и да се приспособат на корекција се применува на поединецот кликне. Јас сега го сметаат за веројатно најдобриот сите круг прифатлива автоматски декликер.
ClickRepair е многу нов и има многу на ветувањето. Тоа веќе дава одлични резултати во многу случаи, и знам дека инвеститорот е посветена на подобрување на него. За тоа време, јас би рекол дека е на исто ниво со бран коректор иако со малку различни добрите и лошите страни, па затоа треба да ги пробате и надвор.
Groove Mechanic работи речиси како и бран коректор. Таа има многу малку прилагодување, така што може да се открие многу брзо без разлика дали тоа се случува да работат на одредена плочки.

Ниту еден од пакетите успешно поправка навистина големи истрели, кои се најдобро решени рачно. Имајте на ум дека тоа е најдобро да го направите тоа рачно среди пред да го стартуваш автоматски декликер. Тоа е затоа што голем истрели може да се збуни деклика алгоритми, често резултира со нивна замена со досадна тапи удари и ломотене кои се многу тешко да се изолира од оригиналот се појавува, на тој начин што ги прави потешко да се поправи во долг рок.

Интересен пристап кон дегуши

Јас неодамна наидов на предложениот начин на дегуши тоа е дефинитивно вреди да се поминува на. И јас земам без кредит за овој метод. Јас прв пат го виде, го опиша на интернет страницата на AudioForums од страна на некој што се нарекуваат “Younglove”. Се чини дека оригиналниот тема веќе не е онлајн, но Том Шерман најде архива на истото и љубезно донесе на линкот за мене.

Постапката за кратко, е ова:

 1. Добијте отпечатоци бучава од датотеката WAV да се дегуши. Со други зборови, најдете дел кој содржи само бучава и светлина пукам, но не и музика.
 2. Користете отпечатоци бучава да се направи намалување на бучава во текот на целата датотека, но имајќи само на бучава (наместо музика минус бучава). Што треба да направите прилично брутална намалување на шумот. Што ќе се заокружи со е бучава, светлина пукам, и малку на музиката.
 3. Зачувај го бучава која е само се изолирани, или во датотека или на таблата со исечоци.
 4. Извршите операција деклик во текот на бучава. Да биде прилично агресивни, со цел да ги најдете сите пукам. Сега го имате на бучава минус пукам.
 5. Микс-паста на бучавата што ја зачувавте во чекор 3 во резултат на деклик, но превртете го спаси бучава која сте вметнување. Ова предизвикува бучава за да се поништи, оставајќи само пукам, но превртена.
 6. Сега се меша-паста дека превртена пукам се врати во оригиналната датотека. Бидејќи пукам е превртена, ќе ја запре пукам во оригиналната датотека.

Тоа навистина функционира многу добро, но се сеќавам дека тоа работи само за позадина светлина пукам; тоа не се занимава со големи истрели и кликне.

Па, како го прави ова дело? Мојот став е дека причина дегуши е толку тешко да се направи е затоа што на кликне дека претставува пукам се на ниска амплитуда, и се лесно да се изгуби во околните музика: ова го прави идентификување на нив многу тешко. Откако сте изолирани само на бучавата во позадината и пукам, алгоритми за откривање клик имаат многу полесна задача, така што тие се најде поуспешно вистински кликне. Квалитетот на намалување на бучавата не е навистина толку важно, и алгоритмите за деклика може да биде помалку софистицирани, чија задача е значително олеснето.

Younglove опиша процесот на користење CoolEdit, а тоа е, секако, многу лесно користење на овој пакет, бидејќи можете да го поставите скрипта за да го направи тоа, но тоа е многу бавно работење. (А многу стара машина, која имаше 350МГц K6-2 AMD процесорот, беше околу 6 часа за да дегуши еден плочи со користење на овој метод. Потоа 1,2ГГц Athlon процесор требаа околу 50 минути. Мојата тековната Athlon XP2400 + трае околу 30 минути). Во принцип, техниката ќе работат со која било пакети кои го поддржуваат потребните чекори. Единствената програма знам на која има вграден во дегуши објект врз основа на оваа техника е бран поправка.

Изедначување

Некои плочи страдаат од висока фреквенција сивило, а тоа е вреди да се даваат на врвот крајот малку поттик. Продолжувам на хард дискот на краток дел од музиката (извлечена дигитално од ЦД), кој го сметам за идеален балансот на тоновите и динамиката кога се репродуцира на мојот стерео систем, и го користат ова како референца според кои ќе се споредуваат работа во прогрес. Најмногу што некогаш сум го стави на е околу + 6дБ од 5кГц нагоре; ова е обично само потребно за повторно издавање плочи кои најверојатно биле поднесени од “голема километража” матрици. Во принцип, тоа е најдобро да не се празни премногу со избрани од страна на луѓе кои првично се направени плочи рамнотежа.

Нормализација и на компресија

Нормализацијата е постапка која обезбедува врвови WAV фајлови на максимална можна вредност. Ако поради некоја причина сте ги снимиле на премногу ниско ниво, а потоа нормализација е веројатно вреди да се прави.

Имајте на ум дека нормализацијата не гарантира дека сите песни ќе звучи подеднакво гласно; пореална гласност е подеднакво под влијание на динамички опсег на музиката. Компресија може да се користи за да се стишат динамичкиот опсег што ја прави музиката звучи погласно. Тоа, исто така, има тенденција да звучи повеќе “моќен”. Примена на различни нивоа на компресија може да се користи за да се балансираат на гласноста на песните од различни извори, но се свесни дека прекумерната компресија, додека звучи првично импресивен, може да му ја одземеш на звукот на неговата суптилност.

Некои од пакетите Јас може да се препорача, кои обезбедуваат изедначување, нормализација и компресија вклучуваат GoldWave, Wave Repair, и DCart.

Една ситуација во која нормализација и компресија, најверојатно, ќе биде корисно е кога ќе се составувањето на ЦД-то од различни извори и сакате да направите сите песни звучат еднакво гласни. На пристап да се земе е да се нормализира сите датотеки, одберете еден како референца, а потоа се применува на соодветен износ на компресија на други датотеки, така што тие звучат како силни како референца. Тоа е полесно да се каже отколку да се направи; наоѓање на соодветни поставувања компресија е главно прашање на обиди и грешки. Имам напишано удел опрема програма наречена Volume Balancer кој го автоматизира овој процес. Јас намерно го направи лесен за употреба; ја избраните датотеки да се обработи, едно притискање на копчето не на работа. Постојат некои други програми од целиот (на пр. Audiograbber) кој му даде на корисникот повеќе контрола, но бараат да се прилагоди на различни поставувања.


Горење на CDR

 

Разделување песни во посебен WAV датотеки

Во зависност од вашиот избор на проценка горење софтвер, можеби ќе треба да се подели на одделни песни во посебни WAV датотеки. Ова може да се направи со широк спектар на WAV фајлови уредниците, но задачата е многу поедноставно користење или CD Wave или Wave Repair.

Користење на кју состојба да се идентификуваат песни

Од друга страна, може да имате CD-R гори пакет, кој ќе се одржи песна (а можеби и индекс) знаци во рамките на една WAV датотеки. Во овој случај, ќе треба да се подготви соодветна дефиниција за тоа каде треба да бидат оние марки, во едноставна текстуална датотека наречена кју состојба. Како и со песна разделување, CD Wave или Wave Repair направи создавање на чарли листови едноставна. Имајте на ум дека ако сакате да го поставите индекси, како и песни, Wave Repair ги поддржува но CD Wave не го прави тоа.

Соголување заглавија и приколки, соочи блокови

Никогаш не сум се среќаваме со еден, но слушнал гласини дека некои проценка горење софтвер не успее да се игнорира удар со глава, WAV, кои мора да бидат одземени од WAV датотеки пред да гори. Поверојатно е дека погрешна глава WAV не може да се забележи од страна на горење пакет на CD-R, кој смета дека тоа е аудио податоци и ја става на проценка. Некои WAV фајлови уредници информација за место домаќинство на крајот на датотеката WAV, и тоа исто така треба да бидат одземени во зависност од софтверот горење ги користите. Постои алатка наречена StripWave која може да помогне тука, и може да се најде на сајт на Мајк Рихтер.

Прашањето на CD забрани големина

CD-а се организираат во “блокови”. Секој блок е 1/75-та секунда (што е еднакво на 2.352 бајти на податоци). А песна на CD мора да содржи точен број на блокови, кога тоа е напишано. Затоа, ако на аудио-податоци во WAV датотека не е повеќе од 2352 бајти, крајот на последниот блок може да се остави како ѓубре, што резултира во мал клик на репродукција. Повеќето горење софтвер волја раздувам на последниот блок со нули. На начин да се избегнат било какви проблеми како резултат на ова прашање е да бидете сигурни дека сите ваши WAV датотеки се точно повеќе од блок големина. Пакети кои се поделени во посебни песни WAV датотеки знаат за ова, и да се обезбеди дека поделби се направени на блок граници.

Крај на Брн

Ова е прилично јасна. Повеќето модерни CDRW уреди сега се амортизира оздола заштита, така што вие не треба да се грижите премногу за реметење на податоците што течат на горилникот.
Повеќето празно CD-R дискови се оптимизирани за прилично високи гори брзина. Многу дури и не се загарантирани да работат на помалку од 4x. Тоа е веројатно најдобро да не се горат на апсолутната максимална можна брзина (често 48x или 52x), како и во овие брзини стапки на грешки може да почне да лази. Горење на 16x и 32x чини за оптимална за аудио дискови во повеќето горилници. Но, со сите средства експеримент за да се види она што најдобро одговара на вашата опрема.

Модерен ултра-тата и SATA хард дискови може да поддржува огромни стапки на податоци – обично до 50МБ/с. Не постои проблем во нивно чување со високи гори брзина, под услов тие да не се работи во режим на PIO.

Некои луѓе ќе тврдат дека треба да се редовно или повремено се дефрагментира вашиот хард диск, но современите дискови имаат такви ниски бараат пати дека не се мачат со ова било повеќе, а јас не сум имал поднос за вино.

Песна-во-еднаш горење може да се користи и со може да се направи на променливата способности празнината на некој хардвер и софтвер за да им пријде на диск-на-еднаш резултати, но искрено сето ова заморувате за се само движат околу основниот проблем, а тоа е дека аудио дискови се најдобрите направени во диск-на-еднаш владата, период.

Во врска со проценка на горење софтвер: за креирање аудио CD, јас се користи за да се препорача CDRWin Goldenhawk е. Сепак, тоа нема да дојде до моето внимание дека многу луѓе имаат тешкотии со оваа компанија. Пристап со нега.

А многу убаво бесплатна програма за горење аудио CD-а е Burrrn. Тоа е едноставен за користење и генерално работи добро.

Roxio Easy CD Creator е во комплет со многу дискови CD-R, и нејзините основни пишување диск моторот е многу цврсти, под услов таа да работи на вашиот систем. (Имало многу приказни од луѓе кои никогаш не биле во можност да добиете Easy CD Creator работа, а општ заклучок чини дека тоа или ќе работат директно надвор од кутијата, или тоа никогаш нема да биде во право). Иако тоа е нешто недостасува во флексибилноста, тоа е во ред за создавање на јасна аудио CDR. Две други пакети кои имаат добра репутација се Nero и Feurio, но имам многу ограничено искуство со нив. А пакет наречен Exact Audio Copy, иако, главно, позната по тоа што можеби најдобрите дигитални аудио програма екстракција достапна насекаде, исто така, вклучува можност за снимање на CD која сум информиран работи многу добро. Друга CD режач Јас сум бил свесен за е Ace CD Burner, која како и да бидат во можност да пишувам аудио CD-а, исто така, вклучува CD расцепен и MP3-за-WAV декодирање. Но, никогаш не се користи оваа програма, па не може да коментира за тоа.


Корисни линкови

Други сајтови со релевантни информации

www.a-reny.com/iexplorer/restauration.html Белешки Ален Рени за реставрација користење CoolEdit
www.joergei.de/lp2cd/index.html Белешки Јерг Ајзентрагер е (на германски)

WAV датотеката уредници

www.goldwave.com GoldWave
www.adobe.com Adobe Audition
mediasoftware.sonypictures.com Sound Forge
www.steinberg.net WaveLab
www.cdwave.com CD Wave
www.polderbits.com PolderbitS
www.delback.co.uk/wavrep/ Wave Repair

Звучни картоци и USB уреди

www.creative.com Звукгенератори
www.edirol.com Edirol (Roland)
www.tascam.com Tascam (Teac)
www.terratec.com Terratec
www.pcsound.philips.com Philips
www.tbeach.com Turtle Beach
www.digitalaudio.com DAL (CardDeluxe)
www.echoaudio.com Echo
www.m-audio.com M-Audio (исто така познат како Midiman)
www.pcavtech.com Осврти на разни звучни картоци

Музика реставрација софтвер

www.diamondcut.com DCart
www.coyotes.bc.ca Groove Mechanic
www.algorithmix.com Sound Laundry
mediasoftware.sonypictures.com Sony Noise Reduction
www.wavecor.co.uk Wave Corrector
www.kagi.com/clickrepair ClickRepair
www.delback.co.uk/wavrep Wave Repair
www.excla.com WAVclean

Разно

www.burrrn.net Burrrn CD пишувањето софтвер
www.roxio.com Easy Media Creator CD пишувањето софтвер
www.feurio.de Feurio CD пишувањето софтвер
www.ahead.de Nero CD пишувањето софтвер
www.exactaudiocopy.de Exact Audio Copy DAE и CD пишувањето софтвер
www.cdrfaq.org Проценка ЧПП Енди Макфадден е
www.mrichter.com CD-R-сајт Мајк Рихтер – линкови до многу добрите

Алтернативи за користење на компјутер

Тоа го прави смисла да се користи компјутер, ако сте планира да се обиде и да се исчисти сигнали на вашиот плоча само. Ако сте задоволни со начинот на кој што звучи, а вие само сакате да ги префрлите на поудобно медиум или да ги зачува, а потоа вклучуваат компјутер во процес е прилично бесмислен.

Ако не сакате да се исчисти вашиот плоча (на пр. да ги отстраните бучава, преглед и истрели), тогаш компјутерот е навистина единствениот достапен начин. (Постојат мега-скапи професионални хардвер единици, како што спектар на CEDAR, која ќе ја заврши работата, но овие се сосема надвор од буџетот на хобист е).

Ако не сакате да го користите компјутер, изборот на архивски медиум е доста широк:

Аналоген касети. И покрај антички својот статус, старите добри касети може да направи изненадувачки верни снимки под услов да се користи добар квалитет на палубата и лента. Ова е уште еден многу евтини медиум.
HiFi VHS. Многу добар квалитет видео рекордери може да се користи како аудио палуби. Ако вашиот видео е модел на HiFi и има рачно прилагодување на нивото на снимање, тоа најверојатно ќе даде доста добар квалитет; за на исто ниво со добри аналоген касета, иако со различни недостатоци. Со оглед на касетата има тенденција да звучи “топло” и “прикриена”, HiFi VHS може да звучи “зрнеста” или “очигледна”. Цената на снимките е дури и поевтини од касетата.
DAT. Иако DAT ќе ви даде неверојатен квалитет, лентите не се особено евтини, и медиум е деликатна. DAT лента не е добра долгорочна архивски формат.
Мини-диск. Сега е јасно дека мини-диск е тука да остане. Најновите мини-диск плеери cлушнав дале многу добар квалитет, навистина, секако подобро од било кој касетофон. Мини-диск, се разбира, многу удобен формат, а цената на празни дискови сега е многу низок.
CD-R. Аудио-само проценка рекордери сега се многу прифатливи, и да даде речиси ист квалитет како DAT лента. Проценка е исто така многу постабилна архивски медиум. Медиумите се, исто така, сега се многу евтини, дури и на кралското семејство-пејд “аудио” празни места чинат помалку од пристоен празно касетка. Полу-професионални машини можат да ги користат, а поевтини компјутерски одделение празни места се прилично поскапи да се купи, но обично се многу подобро изграден.
DCC. Мртов.