октомври 17, 2016

Кампања за Реал Млеко

Source: http://www.realmilk.com/international-updates/

Проект на А. Фондацијата Вестон Цена

Меѓународни надградби

Во обид да им помогне на потрошувачите се најде локално произведени Реал млеко, имаме составил следнава листа ги опишува потенцијалните достапност и правната состојба по систем земја по земја. Ние не можеме да гарантираме за точноста на следнава листа. Ако имате корекции или дополнувања, пишете [email protected]. Види Реал млеко Пронаоѓач>Други земји за котација на дневниците од градот и државата.

Африка

Америка

Азија

Австралија/Микронезија

Европа

Африка

ЗИМБАБВЕ

Ажурирање, лето 2006: во Зимбабве, непастеризирано, ферментира меко сирење (урда) повика mukaka wakakora се продаваат преку патот farmstand/продавница на главниот пат ќе Хараре. Ова меко сирење е неверојатно популарна со домородните Африканци, кои се припишуваат на сирење со обратен сериозни болести кои се соочуваше во оваа област. Некои високи владини функционери имале значително подобрување на здравјето од секојдневна употреба на овој производ, и сметаат дека е од клучно значење за подобрување и одржување на нивното здравје и здравјето на нивните семејства.

Америка

КАНАДА

Федералниот закон забранува продажба или давање далеку од било сурово млеко, а во многу од законите се зајакне ова (во Онтарио, земјоделците може да биде казнет со $ 250.000 и е осуден на три години затвор). Предизвиците на овие закони, сега се во тек. И покрај огромни казни, Мајкл и Доротеа Шмит на Glencolton Фарм даваат млеко на имателите на крава-удел во Торонто.

НИКАРАГВА

 • Ажурирање, весна 2003: Добивме следнава порака преку е-маил од христијанска музика во Никарагва ([email protected]). “Имаме мала млечна фарма и користење на млеко да се направи производ кој е многу популарен во нашата земја и Никарагва заедница го сака. Ние сме биле продажба на овој производ за околу 12 години. . . Ние го направи тоа од сирово млеко со додавање на мала количина на културата. . . Ние тоа го нарекуваме lecheagria, што значи кисело млеко. Луѓето велат дека таа е многу здрава за дијабетичари, за заболување на црниот дроб, за речиси за секоја работа. . . Ние имаат проблемот дека сопствениците на рани намирници, каде што се продава производот се бара од нас за етикети на контејнерите, бидејќи инспекторите USDA (САД на Министерството за земјоделство) ги прашате за етикета со цел да не ги направи да се фрли на производот во ѓубре. Се чини дека инспекторите се знае дека тој е направен од сурово млеко. Ние се размислува за пастеризирање на млеко, но корисниците се каже дека ако го правиме тоа, тие се случува да се запре за купување на производи, бидејќи се случува да се изгуби на својствата го има. Што да правиме? Тоа е она што го прават за живеење. “Ние ги препорачува да се добие нивните клиенти да протестираат, или да се организира некој вид на директна продажба на програми.

Азија

ИНДИЈА

Постојат дистрибутери на сурово млеко во речиси секој град и село во Индија. Некои потрошувачи ќе купуваат само суровини (свежо млеко). Дистрибутерите одат од страна на трговското име на гуала или Bhaiiyyas или Doodhwalla (млекарот). Фарма за млечни производи, каде што крави и биволи се одгледуваат за млеко се нарекува tabelas. Во град како Мумбаи кој е преполн, еден ќе најде tabelas на различни локации. На млекарот донесе на сурово млеко (по можност со различни степени на разредување) во челик или алуминиумски конзерви и садови излезе со долго-произлегува мешалки. Нормално сировото млеко ќе се варат, а потоа се консумира. Во сурова форма тоа ќе се користи за верски цели, како придонеси. За повеќе информации проверете Националниот одбор за путер и развој или Националниот Млечни производи Институт за истражување на Карнал.

ЈАПОНИЈА

Еден извор во Јапонија испраќа ова ажурирање: Сурово млеко (не-пастеризирано млеко) ситуација во Јапонија треба да биде интересна. Колку што знам, тоа не изгледа како добар како САД, иако не сум свесен за сите закони на пастеризација. Од мојот ограничен намирници шопинг искуство во Јапонија, повеќе од 90% од млеко се продава во малопродажба е “ултра-пастеризирано” (120 ° C или 130 ° C за 2 сек) и редовни “пастеризирано” млеко (обично 65 ° C за 30 мин) се продава како поздрава алтернатива. Јас не мислам дека со малку маснотии млеко е многу популарен (може да се менува иако) и луѓето се погледне во “содржина на масти” на млеко како фактор на квалитет, иако јас се сеќавам прав обезмастено млеко најчесто се дава на бебињата.

Јас всушност се пребаруваат на интернет за сурово млеко во Јапонија и го најде млечна фарма во Хокаидо продажба на свежо млеко, кои тврдат дека се “единствениот мандра” продажба на сурово млеко во Јапонија, откако ќе низ неколку години на хартија работа со Одделот за здравство. Се чини дека, и покрај позитивни критики од задоволни клиенти, тие поминале низ тешки времиња, можеби затоа што на медиумите изложеност за нивните “уникатен” млеко. Млеко е исто така достапен преку неколку онлајн продавници и добив впечаток дека нивното млеко е посебен производ направи можно само со посебна грижа, што значи дека млекото обично не е можно за директна исхрана.

Најдов други случаи од луѓето добивање сурово млеко директно од фарма во дискусија, онлајн дневник итн, но се чини дека е заедничка дека млекарница препорачува “врие” прво да се убие бактериите. Јас, исто така, покажа дека “не-хомогенизирана млеко” е стекнување на популарност, често во комбинација со “пастеризирано” (што е спротивно на “ултра-пастеризирано”) процес за да се направи попривлечен за здравјето свесен.

ШРИ ЛАНКА

Австралија/Микронезија

АВСТРАЛИЈА

Националните стандарди дозволи за една држава да се овозможи продажба на сурово млеко за исхрана на луѓето, и Јужна Австралија им овозможува на продажба во рамките на регулаторен режим. Прописи во Квинсленд и Нов Јужен Велс се овозможи продажба на суровини и козјо млеко, но не и сурово кравјо млеко. Во Квинсленд, суровини и кравјо млеко е достапна во здравството продавници за храна, како млеко Бања Клеопатра, како и програми крава дел се во тек во Квинсленд и други држави.

 • Ажурирање, весна 2015: минатата година, четири деца, кои пиеле сурово млеко се разболе и еден-на тешко болен пациент од рак, починал. Врската помеѓу сурово млеко и болестите кои никогаш не беше убедливо докажано. Сепак, австралиските власти користи избувнувањето да одат по сурово млеко се продава како водата во кадата Клеопатра. Од февруари, нови прописи бараат додавање на еден агент “bittering” на сурово млеко се продава како козметички или храна за домашни миленици. Како реакција на ова бирократски потег, како и да трапава примена на прописите наменети за големи производители, државјани на Австралија се постави правна заштита фонд Земјоделец-потрошувач, моделирани по правни Фондот за американски фарма-на-на потрошувачите за одбрана. Австралија сурово млеко приврзаници ќе се работи кон повторно воведување на Mountain View Херд Сподели модел, подготвува својата одбрана и собирање на пари за одбраната. За повеќе информации, посетете Австралија Алијансата за Фејсбук страница Raw Milkhttps://www.facebook.com/aus.arm.
 • Ажурирање, Aug. 27, 2008: еден член од Австралија ни кажува стадо удел добро напредува, но ќе има одредени држави (т. е. Викторија), каде што ќе биде тешко/ако не и невозможно да се спроведе. Тие работат на алтернативи во овие области и постојат различни огласи на www.realmilkaustralia.com сајтот (ажурирање-ти јануари 2015 година: сајт се појавува да се отиде), со соодветните лица за контакт. Во текот на следните неколку недели тие работат кон поставување на локалните блогови за луѓе поставување на млеко тече/крава акции во различни области, така што е повеќе фокусиран на локалните вести во Австралија. Тие се движат силно на законските промени. Ова е навистина важна можност за нив да ги искористат предностите на во однос на законската регулатива. Сурово млеко сирење, исто така, во процес на де-регулатива; постои надградба на тоа на страницата на млеко.
 • Ажурирање, весна 2006: Имаме извештај на нов сурово млеко млечни производи во југоисточниот дел на Квинсленд, Warradale Organics. Нивната Џерси млеко е на располагање на учесниците во договорот стадо удел на Northley Органските пазари во Бризбејн и преку дистрибутери во Југоисточна Квинсленд. На фармата може да се контактира на [email protected]
 • Ажурирање, есен 2004: И покрај заканите на драконски закон, сурово млеко се уште се на располагање, дури и во некои здрава храна продавници во форма на замрзната сурово млеко со ознака “Клеопатра Бања млеко.” Група работи со безбедна храна, регулаторната агенција во Квинсленд да се измени прописите да се направи за продажба на суровини и крави млеко правни, исто како и продажба на суровини и кози млеко се легални.
 • Ажурирање, есен 2003: Предложениот закон Квинсленд кои ќе се направи продажба на свежо млеко нелегално, па дури и преку cowshare програми, се состана со силен отпор на потрошувачите, вклучувајќи протест петиција потпишана од 800 гласачи и тужба од страна на адвокатот Брюс Бел. Бел ги тужи членовите на владата Квинсленд за презентирање на нелегална закон за законодавниот дом. За детали, видете [email protected]
 • Ажурирање, јуни 16, 2003–СУРОВО МЛЕКО МОЖНОСТ ВО АВСТРАЛИЈА: Herdshare.com е место каде што можете да се регистрирате вашиот интерес во креирањето на локалната мрежа вистински млеко во вашиот регион. Пријавете се за билтенот да се регистрирате вашиот интерес и ние ќе ти знаеш за напредокот на herdshares сите круг Австралија. Ако сте еден фармер кој сака да управуваат со стадото, а на потрошувачите на недвижен млеко кој сака да воспостави локално снабдување и поддршка на Вашиот земјоделците, па дури и ако сте во потрага за работа со скратено работно време, споделување на млеко со акционерите во вашата локална пазарот на фармерите, се регистрирате и сите ние ќе се стави заедно. Штом доволно луѓе во вашиот регион се склопуваат и земјоделец и разделник бил вработен, ќе бидете подготвени да одите. За да се задржи на земјоделците на земјата, се поврзете потрошувачите со фарми и поддршка локализиран вистински млеко и млечни производи, herdshare.com е одлична алатка. Кажете на вашите пријатели да се регистрирате, особено ако тие се земјоделци. Ајде да се воспостави база на потрошувачите толку голем влада нема друг избор освен да се потврди вистински млеко. И ајде да го сториме тоа сега!
 • Ажурирање, април 27, 2003 (од Сали Фаллон): На моето неодамнешно патување во Австралија, го најдов жив интерес за сурово млеко. Достапност варира во зависност од државата-Австралијците треба да контактираат со локалниот огранок на Вестон А. Цена Фондацијата (до денес, постојат девет во Австралија) за да дознаете дали сурово млеко се достапни на локално ниво. Во Бризбејн, земјоделец Пат Маккарти постави успешна програма крава акција. Неговата млеко, павлака и убава жолта путер може да се добијат во неделни пазарот на земјоделците Бризбејн. А Реал млеко Алијансата во Квинсленд работи со адвокат Рон Синклер да направите промени во постојните прописи да се овозможи продажба на суровини и крави млеко во продавниците за здрава храна, слично на постоечките продажба на суровини и кози млеко. Ако би сакале да се вклучите, контактирајте Дон Макфарлейн на (07) 5467-1411 или [email protected] . Проверете на веб- http://www.angelfire.com/folk/realmilkalliance. Додека во Квинсленд, јас бев во тек со активностите на млечни производи во Гумбуриан. Тие биле продажба на свежо млеко од своите стада Џерси како “миленичиња млеко” во локалните продавници за здрава храна. Кога министерството за здравство им рекол да се воздржи, тие дојдоа со подобра идеја. Тие сега се продава Бања млеко Клеопатра како членки на марката “козметички третман на кожата.”: “Како што во моментот е незаконско во Квинсленд за да се обезбеди чиста, необработени млечни производи како храна, важно е вашето тело е во состојба да апсорбира витамини и ензими само Достапно и во млекото, ова може да се направи со капење во него. Ве молиме кажете му на вашиот член на парламентот што мислите. “Продажбата на Бања млеко Клеопатра се брзо!
 • Ажурирање, весна 2002: Г-дин Брюс Бел, адвокат во Квинсленд, Австралија, кој ја брани млекарница продажба на свежо млеко како храна за домашни миленици, ни се предвидени со извештај за статусот на вистински млеко во Австралија

НОВ ЗЕЛАНД

Во Нов Зеланд, тоа е легално да се продаваат сирово млеко директно од нива до поединец, за своја лична и семејна употреба. Сепак, постои многу конфузија околу тоа, а некои луѓе не знаат дека тоа е легално.

Нов Зеланд има некои различни здравствени млечни прашања од САД – во Нов Зеланд речиси сите крави се пасишта исхрана, сепак, повеќето конвенционални НЗ фарми користат супер-фосфати и други штетни хемикалии на тревата, предизвикувајќи огромен број на здравствени проблеми на крави (како и на земјоделците). Хемикалиите доведе до минерали и хранливи недостатоци во крави, како и паразит проблеми и други заболувања, кои потоа се третираат со токсични хемиски сосови, drenches, антибиотици, итн недостатоци во исхраната на почвата се директно гледа во истите недостатоци во млекото. Тоа е зошто тоа е многу важно да се купат вашите сурово млеко од фарма која користи природни, органски земјоделски методи (без разлика дали е утврден или не), а исто така го користи природните почвата збогатување. Постои растечки тренд во Нов Зеланд, особено во Саутленд, да се врати на традиционалните, природно, не-токсични методи.

 • Окленд: Ако сте заинтересирани во програмата крава удел, контактирајте со лидерот на Фондацијата Вестон А. Цена локалниот огранок на Алисон Еллетт (09) 420-8548 или [email protected]. Вие исто така може сакаат да се праша за сурово млеко во Ceres Whole Foods; вработените може да има корисни.
 • Велингтон: органски млечна фарма продава директно на потрошувачите сурово млеко од пасиште хранат дресови. Група сега е формирање да помогне во обуката на јавноста и пратениците за придобивките и безбедноста на сурово млеко и да се менуваат законите НЗ да дозволи продажба на сурово млеко. Контактирајте со Сузан Галеа [email protected] или Цедрик Бекхаус [email protected], веб-страница: realmilk.co.nz/.
 • Ажурирање, весна 2014: извештаи а читателот: Ние сега имаат голем број на сурово млеко автоматите низ целата земја. Овие се само за кравјо млеко и се водени од страна на фирма во Такака, Тасман наречен село млеко кои се нудат тимови на национално ниво. Нивната вендинг машини се увезуваат од Италија. Ова е фантастична вест, но за мал производител, се постави и трошоци на усогласување останува висок. Исто така, Колибата Занаети, на правењето сирење снабдувач во Катайа, Нортленд има мапа млеко на нивниот веб-сајт дава детали за тоа каде може да се најде сурово млеко (но тоа не се продаваат за човечка употреба). Интересот за здравствените придобивки на сурово млеко е дефинитивно собир импулс тука!
 • Ажурирање, весна 2006: Благодарение на неуморен напорите Бари Кејн, нашата глава лидер Инверкаргил во јужниот дел на Нов Зеланд, сурово млеко е сега на располагање од еден фармер во својата област. Суровини и продажба на млеко од портата фарма технички се легални во Нов Зеланд, но земјоделците се уште се предмет на малтретирање, па тие се избегне публицитет. Ние исто така имаме извештај од член Павле зима за радио ток-шоу на 8 декември, која посветени два часа на дискусија на оваа тема на суровото млеко. Шоуто почна со извештај од локалниот универзитет (Отаго) за кршливи коски кај децата, но брзо се разви во една дискусија за придобивките од сурово млеко. Речиси сите тие што се јавуваа пофали сурово млеко, многу од нив земјоделци кој му рекол на придобивките за нив и за нивните семејства.

Европа

ЕВРОПА ГЕНЕРАЛНИОТ

На фармите и некои продажбата на мало на сурово млеко се дозволени во Германија, Холандија, Белгија, Швајцарија, Франција, Данска и Шведска. (Некои продавници во Белгија и Норвешка продаваат замрзнати кобила на млеко.) Сепак, фармерите кои продаваат свежо млеко мора да помине многу построги контроли од оние кои ги продаваат своите млеко за пастеризирање. Во Русија, сурово млеко е достапна во селата, но во Москва, единствениот извор е манастир во близина на Москва.

БЕЛГИЈА

 • Ажурирање, весна 2006: Иако здравствените работници во САД се постојано предупредување за тоа како небезбедни сурово млеко е за деца, основното училиште Kindsheid-Jesu во Белгија има инсталирано вендинг машина за свежо сурово млеко фарма! вендинг машина содржи 80 литри млеко што може да остане во машина за максимум седум дена. “Се плашевме дека вкусот на свежо млеко би било чудно за нашите мали деца и студенти”, вели директорот на училиштето Рене Вутерс “, но продажбата беше подобро отколку што се очекуваше. Бидејќи инсталирањето на машината млеко, употреба се зголеми и до 30 литри на ден. “Децата сега сакаат свежото млеко на млеко во кутии. Уште четири или пет сурово млеко вендинг машини кои се веќе инсталирани на Белгија фарми. Друга развој во Белгија, како и во Франција, е зголемената популарност на суровини и магарешко млеко.

ФРАНЦИЈА

ГЕРМАНИЈА

Еден од нашите германски преведувачи, Хелмут заузда, добиени две публикација од Сојузно министерство, обезбедени од страна на господин Ролф Мејер, Реферат 423, Rochusstrasse 1, 53123 Бон. Е-пошта: [email protected]

Првата, наречена “Сојузното министерство за заштита на потрошувачите, исхрана и земјоделство”, вели дека млекото е достапен директно од некои производители / земјоделци, и официјално се нарекува “од фарма излез” (нешто како “продажба од страна на земјоделец”). Тоа значи дека секој земјоделец е дозволено да се пие сопствената млеко како сурово млеко, и да го продаваат директно на било кој краен корисник ако тој сака. Исто така постои и начин на маркетинг сурово млеко преку трговија, како и тогаш тоа се нарекува “уверение млеко” (нешто како “предност млеко”).

Вториот, флаер наречен “Млеко и млечни производи” издадена од  “Евалуација и сервис на информации за исхрана, земјоделството и шумарството (помош) e.В.” нуди следните објаснувања на страница 14:

“Сурово млеко се обработуваат ниту се загрева ниту molkereimaessig. Вие може да се издаде поради што можеби ги патогени микроорганизми само во посебни услови директно од производителот на неговата фарма како “млеко од-Hof”. На местото за празнење на известувањето се истакнува: “Сурово млеко, се вари пред употреба”.

И: “Сертифициран млеко е официјално особено од страна на надгледувана тип на млеко, што е доведена во нивната природна текстура со содржина на природни масти суровини (не се загрева) на пазарот. Затоа, на барањата за здравјето на крави, на тековната хигиена инспекција и квалитетот на млекото, за лекување, пакување и транспорт се особено строги. Персоналот здравје е исто така за гледање”.

И после тоа, широко објаснување на следниов начин во однос на ризиците по здравјето кога за пиење сурово млеко поради можни EHEC-инфекции (Ентерогеморрагическая ешерихија коли-бактерия) и како да се избегнат овие ризици со загревање на млеко за најмалку 10 минути на температура од 68 степени целзиусови.

Со ова станува јасно зошто тоа е тешко да се најде на земјоделците кои продаваат сирово млеко до крајните корисници. Тие се многу повеќе надгледувана од други кои ќе го положат сите нивни млеко на професионални процесори кои се грижат за хигиената прашања во индустриски постројки.

 • Ажурирање, есен 2011: Сурово млеко вендинг машини во Германија!
 • Ажурирање, март 2, 2004: еден германски читателот ни кажува дека тоа не е тешко да се најде еден фармер подготвен да ти продаде сурово млеко. Повеќето сточари го стори тоа. Тоа дури може да биде поевтин од storebought млеко! Но, тие не очекуваат да се вари млекото и да дискутираме за таа тема со нив не може да биде најдобар идеја.
 • Ажурирање, април 2, 2007: еден германски читателот ни кажува може да се купи сурово млеко и сирење во повеќето мали градови во продавница за сирење.

ИРСКА

 • Ажурирање, лето 2012: Забраната за продажба на сурово млеко во Ирска дека владините претставници беше наведено да стапи на сила на почетокот на оваа година, допрва треба да се случи, со знаци дека забраната не може да се спроведува на сите. Simon Coveney, министерот за земјоделство, кој се заложи за забраната, се противат на д-р Џејмс Рајли, министерот за здравство. Д-р Рајли изјави дека тој “не смета дека забраната за продажба на сурово млеко за директна исхрана на луѓето се пропорционални на ризиците на јавното здравје.” Рајли фаворизира прописи се стави во место за контрола на продажбата на сурово млеко. Coveney инсистира на тоа дека мора да има забрана тврдејќи дека прописот не ќе се елиминира опасност, но не се појавува да сакате да се стави забрана, освен ако на Министерството за здравство се согласува. Од своја страна, Рајли побара дека Министерството за здравство службеници работат со Министерството за земјоделство да се формира регулаторно систем за сурово млеко. Претходно имаше забрана за суровини и продажба на млеко во Ирска од 1997-2006; забраната беше укината кога нови законодавството на Европската унија стапи на сила. За надградби, оди на сурово млеко Ирска страница на Фејсбук www.facebook.com/pages/Raw-Milk-Ireland/173773186009649.
 • Ажурирање, октомври 13, 2011: ирската влада планира да ја забрани продажбата на млекото од страна на крајот на 2011 година Министерот за земјоделство, Симон Ковини, постапувајќи по совет на безбедност на храната на Ирска, изјави дека тој е целосно убеден дека забраната треба да се оди напред. Прочитајте повеќе тука: Сурово млеко во Ирска. Повеќе детали во www.rawmilkireland.com.

ИТАЛИЈА

Ажурирање, лето 2006: еден сопственик на млекарница во близина на Рим, Италија објави дека околу 200 земјоделци сега нудат сурово млеко-Млеко крудо-на фармата, со користење на Автоматско дозирање на сурово млеко. Земјоделците мора да добие дозвола од локалните власти и да водат дневна евиденција на износот на млеко се продава. Вели нашиот извор: “Околу 15-20 проценти од потрошувачите имаат сериозни проблеми со индустриски млеко, како што колитис и болки во стомакот. Кога ќе почнат да се пие свежо млеко нивните проблеми исчезнуваат “. Види неговиот веб-сајт во www.biola.it. Италијански фармери се три пати повеќе за нивното млеко кога тие ја продаваат го насочи во споредба со неговата продажба на компанијата млечни производи. “Производителите се случува надвор од бизнисот во Италија, но никој не чини да се грижи. Ова може да биде начин да ги задржи во бизнис, иако тоа не е конечно решение за секој земјоделец.

Ажурирање, февруари 3, 2006: Џузепе Brandizzi, сопственик на млекарница во близина на Рим Италија, ја испрати следната ажурирање за Италија “. Од јуни 2005 година, имало неколку провинциски селекционерски асоцијација и други млечни опрема која започна со понуда на сурово млеко автоматски опрема диспензерот на млечни земјоделците. Земјоделците може лоцира на садот во или надвор од фарма, исполнет со суровини и млеко. Ова се чини дека е нов начин на нудат млеко директно до потрошувачите. До денес, јануари 2006 година, околу 200 точење се наоѓаат цела Италија и потрошувачите одговор е enthusiastic.As Италија е бирократски земјиште, мора да работиме напорно за да ги добиете сите лиценци и дозволи:

 1. Комуницирајте на вашиот општината се мајор еден месец пред кој сакате да го продаде млекото директно.
 2. Добие дозвола од ветеринар (ова може да биде најсложените чекор, во зависност од ветеринар ќе се најде).
 3. Доставуваат на млеко квоти регионална канцеларија што сакате продаваат млеко директно.
 4. Водите дневна регистар директно продаваат квоти млеко.
 5. Води регистар “corrispettivi” за даночни цели.
 6. Купи добра фармацевт.
 7. Понуда пластични шишиња на почетокот.

Ако сеуште имаш нерв, одат и да ги продадат вашите млеко! Јас сум бил работи на две точење за неколку месеци и најинтересен аспект е дека околу 15-20% од потрошувачите имаат сериозни проблеми со “индустриски млеко, тврдејќи колитис, млечни нетолеранција, или болки во стомакот… и кога ќе почнат да пијат суровото млеко, поголемиот дел од времето на нивните проблеми исчезнуваат!

Економијата на пастеризирано млеко наспроти комерцијалните суровини директна млеко:

 • Комерцијални пастеризирано млеко во Италија се продава по 1,30 € по литар
  • Производителите се 30% на €1,30
  • Процесори се 30% на €1,30
  • Дистрибутери (GDO*) се 40% на €1,30
 • Суровини директна млеко се продава по 1,00 € по литар

*Grande Distribuzione Organizzata (Гранде дистрибуција организираниот)

Со други зборови, земјоделците да добијат 0,39 € на литар млеко наменети за пастеризација и продавница, но се 1,00 € на литар сурово млеко се продаваат директно на потрошувачите.

Производителите се случува надвор од бизнисот во Италија, но никој не чини да се грижи. Ова може да биде начин да се задржи бизнисот, но не е конечно решение за секој земјоделец. Лично, јас се обидувам да се задржи бизнисот ми и моите крави преку Raw Milk Direct Sale. Дојде и да ме посети во www.biola.it!”

Ажурирање, февруари 17, 2005: од извор во Сицилија – видови на млеко обично достапни во продавниците во Италија:

 1. UHT млеко: ултра-пастеризирано на висока температура (140 ° C за 2-3 секунди), со рок на траење од 3 месеци и 3 дена по отворањето, се поделат на:
 • со полно работно масти: најмалку 3.2 %
 • полу-обезмастено: 1.5 – 1.8 %
 • обезмастено
 1. Свежо млеко: пастеризирано на 72 ° C, со полно работно масти, полу-обезмастено или обезмастено: тоа добива суровини на млекарницата, каде што се полни во рок од 48 часа (во овој период на законите бараат само една термички третман, со номинален времетраење на 5 дена (но практично 6 или дури 7)
 2. Висок квалитет на свежо млеко: тоа добива суровини на млекарницата директно од фармите имаат особено хигиена и исхрана карактеристики, поднесени само на еден процес на пастеризација, номинална траење иста како нова. Тоа може да биде само со полно работно масти, и се чини дека треба да се стандардизираат на 3.7 %. Висок квалитет е законска дефиниција која може да се даде само на еден вид на млеко со опишаните карактеристики.
 3. Биолошки (или органски): како “висок квалитет”, само крави мора да се даде органска храна.

Последните два претставуваат најдоброто што може да се најдат на пазарот. Една заедничка карактеристика на сите наведени млека е хомогенизација, со цел да се направи тоа “сликовита”.

Што се однесува до сурово млеко се во прашање, не е збунувачки државата: од една страна, на ДЗС на 54 °/1997, прифаќање на прописите на Европската заедница Dir.1992/46/Централна и Источна Европа, го регулира млеко и млечни производи занаети, се наведува дека продажба на сурово млеко е ограничена на фармата, директно од земјоделец до крајниот потрошувач: “…И Лимузина потрошувачите витиате направи кон крајот на CRUD освен продавам Чез вена аматерски проктор договор да води во аркола се тека потпомогнати производство…” Сепак, постојат случаи на производители кои продаваат преку дистрибутивната мрежа (дури и ако се ограничени: тие ја продаваат во продавниците, во која се продаваат на крајните корисници). А Северна производител Италија рекламира своите млеко на интернет (така ми се чини дека дури и реклама не е забрането), наведувајќи дека истата 1997 година законот да се забележи неговата хигиенски карактеристики.

Во моето искуство, во Сицилија, која е местото каде што живеам, да се најде сурово млеко е можно преку мрежата на контакти, и ако се вид на воведен од страна на некој сигурен (тоа е начинот на кој јас го најдов мојот добавувачот). Веројатно трговија и продажба не може да биде толку тешко ако имало посилен барање од страна на потрошувачите, како последица на неговите благодети се стави во, поради светлината од медиумите. Се чини дека постои страв од контаминација од млеко: дури и на земјоделецот каде можам да добијам моите, за прв пат се сретнавме, препорачува мене да се вари, или барем да се загрева на 70 ° C, веројатно за да се откажуваат од било каква одговорност, иако кравите треба да смета на мобилен помалку од една третина од наметнатата граница. Сукцесивно тој призна дека на користењето грееше не повеќе од 40 ° C за себе и своето семејство употреба.

Ажурирање, лето 2009: во Италија, во последните три години, Млеко крудо машини имаат бликнаа насекаде во земјата и сега сурово млеко го сочинува 10% од целото население на пазарот на млеко! Во Парма кој е град на 200 000 има 4 машини лесно достапни во историскиот центар на градот. Секоја машина е исполнет со секојдневни различни локални млекарница и да ги купите на млеко во кое прираст од 1 литарски што би сакале. Нејзината само 1 евро за литар. Млекото се филтрира и се ладни и тоа е тоа. Многу популарна тука сега!

ФИНСКА

Почнувајќи од 1997 година, тоа е легално во Финска да го продаде непастеризирано млеко од фармите на клиент кој него/неа доаѓа да го купат од таму.

ХОЛАНДИЈА

Ажурирање, весна 2005: најмалку четири фарми имате инсталирано сурово млеко “вендинг машини” со која клиентите можат да го искористат нивното свежо млеко директно од рефус тенкови. Млеко продава по 0,60 € по литар. Ова е претставен како еден вид на млеко возење во каде што луѓето може само да послужи и зафатен земјоделец не треба да се трошат многу време со клиентите. Овие машини стануваат се почести во свесна земји здравјето како Швајцарија и Австрија, а производителот вели дека има многу барања за информации. Види www.brunimat.ch. Покрај тоа, сите супермаркети продаде суровини сирење и млеко бев информиран дека reformhaus (сите) продава свежо млеко од крави, овци и кози.

ШВЕДСКА

 • Ажурирање, март 2015: во извештајот од читател — Продажба на комерцијално сурово млеко е забрането во Шведска. По исклучок, каде што еден земјоделец може да ги продава во мали количини за посетители. У-ти април 2012 година, бакалница во се (мал планински град и ски-центар) воведе сурово млеко вендинг машина. Тој веднаш бил запрен од страна на полицијата (заедно со некои дебакл и демонстрации). Фармерот “Јорген Андерсон области кои се Bondgård” побара судот. Почетокот на судскиот процес, но јавен обвинител го затвори случајот на технички причини.
  Од тогаш, на шведската ФДУ има неуспешно се обиде да го забрани сурово млеко и за земјоделците директни продажби. Но, тие успешно го намали крајниот количина земјоделец може да се продаде за посетители (сега максимум 70 литри/неделно) и сите директни продажби земјоделците треба да се регистрирате. Продажбата на сурово млеко во Шведска продавници се уште се забранети.
  ПС. Äkta Vara е НПО/НВО организација за потрошувачите за квалитетот на храната. Прочитај повеќе: www.aktavara.org/en
 • Ажурирање, зима 2008: писмо од читател во Шведска – Тоа е можно да се добие свежо млеко во Шведска, како што е легално да се купат директно од фарма. Ние купуваме нашето млеко од блиската земјоделец кој произведува органско млеко. За жал, тој има Холштајн крави, дури и ако земјоделецот не размислувал за нив премин со Џерси крави. Исто така, Шведска е прилично ладно во зима, така што кравите се во затворен простор неколку месеци по ред (тие не се вежба еднаш неделно), и се хранат зрна, заедно со сено (Мислам дека некои од сено е ферментиран). Мислам дека тие се пасење на отворено за најмалку шест месеци, иако, па ние сме задоволни. Млекото вкус голема и има направено чуда за мојот најстар како што таа целосно запрен имаат инфекции на увото и течење на носот веднаш штом ќе се направи преминот на сурово млеко. Ние, исто така, направи свој полномасно млеко путер млеко (filmjölk), но ние се премногу мрзливи да се подели на крем.

ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО

Велика Британија

Кампања за Реал млеко во Англија успешно се борел против владините обиди да се забрани продажбата на сите на суровото млеко. На млечни производи за хигиена Правилникот од 1995 година состојбата на сурово млеко: “. . . окупатор на регистрирана производство одгледувалиште може да го продаде како млеко или од просториите на фарма, каде што се одржуваат на животните од кои се добиени од млеко, да: (а) на крајниот потрошувач за потрошувачка, освен на оние земјоделски простории; (б) привремена гости или посетител на овие земјоделски простории или како дел од оброкот или освежување; или (в) дистрибутер.

Дистрибутерот може да ја продаде како млеко: (а) во контејнери во која добива млеко со закопчување на контејнерите непрекинат; (б) од возило кое е законски да се користи како продавница простории; и (в) директно до крајните потрошувачи. ”

Околу 200 производители продаваат сирово млеко директно до потрошувачите во Англија. Во Англија и Велс, сурови или “зелена врвот” млеко е дозволено само да се продаваат од одредени фарми. Повеќето земји имаат само мал грст на овие фарми, но има жешка точка во Јоркшир. За повеќе информации контактирајте Ричард Копус на [email protected]. Кралското семејство ја консумира свежо млеко за 500 години.

 • Ажурирање, весна 2006: постои многу конфузија на оваа тема на сурово млеко во Велика Британија. Зборував за предмет на сурово млеко на состанокот јануари Почвата асоцијација Велика Британија во Лондон и открив дека општата јавност смета дека млекото е нелегално во Велика Британија. Сепак, сурово млеко е правно-иако е тешко да се најде. Се запознав со двајца фармери продажба на сурово млеко на пазарите во Лондон земјоделците, а има и такви кои се продаваат на фармите и во провинцијата земјоделците пазари. Овие фарми се борат да преживеат, сепак, и е потребна помош. Се предлага да се Почвата асоцијација дека тие се состави список на извори на суровини и млеко, исто така, се стави заедно со документ со законските права на суровини и земјоделците млеко. Или можеби некој од нашите членови Велика Британија ќе чекор напред да се направи оваа работа. Сурово млеко има едно нешто се случува за тоа во Велика Британија со кралското семејство пие свежо млеко. Принцот Чарлс е цитиран како вели дека неговата баба живее на 100-та година ја делумно благодарение на нејзината навика на пиење сурово млеко.
 • Ажурирање, април 1, 2002: Реал млеко е жив и здрав во Англија

Шкотска

Загрижен граѓанин му се работи на развивање на кампањата повторно да се легализира сурово млеко во Шкотска: http://rawmilkscotland.webs.com/

Велс

Во пролетта на 2002 година, велшкиот претставници предложи забрана за продажба на сурово млеко. Сепак, по голем притисок, властите објавија дека продажбата на сурово млеко и крем ќе продолжи, со доброволна промена на етикетирање.

 • Ажурирање, есен 2003: промотори на задолжително пастеризација се откажале во нивната желба да се направи на ниво на фарма за продажба на свежо млеко нелегално. Потрошувачки притисок победува уште еднаш и сурово млеко и павлака, може да биде легално се продаваат во Велс.
 • Ажурирање, јуни 5, 2003: во февруари 2003 година, по преглед на контролите за продажба на свежо млеко и суровини крем, Агенцијата за велшкиот стандарди за храна издаде соопштение за медиумите во која се наведува дека велшкиот собрание Владата здравствени и социјални услуги министерот Јейн Хатт одлучи дека продажбата на сурово млеко и павлака во Велс ќе им биде дозволено да се продолжи, но на доброволна промена на суровини и етикетирање млеко во Велс е да се воведе. Агенцијата ќе ги поттикне производителите да го промени натписот на нивниот производ да дадат посилен предупредување за потенцијалните ризици за здравјето поврзани со суровини и преглед млеко потрошувачка. Се препорачува од страна на Советодавниот комитет на Агенцијата за Велс (ACW), вклучени консултации со јавноста за тоа дали за продажба од непастеризирано млеко и павлака треба да продолжи како што се, продолжи со подобри обележување, или дали производите треба да се забрани целосно од здравствени причини. На ACW верува повеќе посебни предупредувања погоди повеќето соодветна рамнотежа преку помагање на потрошувачите да направат информиран избор за конзумирање сурово млеко или крем. Стандарди за храна Агенцијата Велс ќе се јавите на производителите да се измери нивната реакција на доброволна промена на етикетирање.
 • Ажурирање, весна 2002: велшкиот претставници се предлага забрана за продажба на сурово млеко (наречен зелен врвот млеко) во Велс, најверојатно поради зголемувањето на суровини и продажба на млеко се јаде во профитот на индустријата. Всушност, зелена врвот млеко е брзо да стане ниша на пазарот и давање на некои финансиска помош за измачениот Британскиот земјоделците. Ричард Копус, кој заедно со Сер Џулијан Роуз помогна да се спречи со забрана за сурово млеко во Велика Британија, се работи за да се спротивстави на мерката. Најмалку 11 зелена врвот земјоделците во Велс ќе бидат погодени. Ричард се надева дека компромис може да се дојде со кој ќе бара обележување, но сепак се овозможи продажба на сурово млеко. Тој укажа велшки претставници дека забраната во Велс едноставно ќе значи дека потрошувачите ќе ги купат од англиски земјоделците и “шверц на млеко во текот на границата.” Нашите членови Велика Британија се охрабруваат да се поврзеш Ричард и да се обезбеди него со поддршка на (01364) 631-212, [email protected].

Членовите на Меѓународниот сурово млеко ажурирања (исто така, поврзани со земјата погоре)