јуни 3, 2016

Кривичното дело е направено на мојот компјутер. Но, не со мене!

Source: http://www.zisman.ca/blog/2014-08-03_Fraud.html

Од страна на Алан Zisman © Август 3, 2014

На е-мејл добив доцна во јуни би можел да биде почеток на романот детектив:

“Јас сум круна адвокат во New Westminster, BC. Јас сум водење на обвинителството против една жена, осомничени за извршување на онлајн шема кредитна картичка измама. Трансакциите се враќаше IP адреса. Таа тврди дека некој најавени во нејзиниот компјутер од далечина со помош LogMeIn и го направи трансакции во прашање. Иако јас може да се најдат околу илјада YouTube претстави за тоа како LogMeIn работи од перспектива на оддалечен компјутер, ги прегледав безуспешно за опис на она што тоа ќе изгледа на својот домаќин компјутер, ако ова беше, всушност се случува. јас сум во потрага по локалните поединци кои би можеле да бидат во можност да ми обезбеди со оваа експертиза.
 
Јас се прашував дали можеби ќе бидат подготвени да се зборува со мене. “

(За нашата САД-читатели – “Краун совет” (или круна адвокат во е-мејл) во Канада е еквивалент на јавен обвинител (DA) во САД – на адвокат постапувајќи за владата во кривично дело).

LogMeIn е популарна далечински пристап сервис, кој до неодамна имаше и бесплатни и платени верзии – сега само платени членства. Таа им овозможува на некој на оддалечен компјутер, или во рамките на локалната мрежа или преку интернет, за да ја видите уште еден екран компјутери и контрола на глувчето и тастатурата на тој оддалечен компјутер, исто како што ако оддалечениот корисник седеше во право таму.

Мојот одговор на бранителот на круната New Westminster:

“Здраво – за да LogMeIn да се користи за да се поврзете оддалеку на нејзиниот компјутер неколку работи што треба да се случи:

1) Таа – или некој со физички пристап до нејзиниот компјутер – ќе треба да инсталирате парче софтвер се симне од веб LogMeIn. Дека софтверот ќе се претпоставува дека се уште може да биде инсталиран на него и вчитување автоматски на стартувањето.

2) Во исто време, на сметка ќе треба да се постави со LogMeIn – првично имаше слободен сметки, но тоа веќе не е случај. Сметката ќе вклучува е-маил адреса и лозинка, име на компјутер, и шифра за пристап уникатни за тој компјутер. Конечно, оддалечениот корисник – дури и ако тие имале сите тие информации – исто така ќе треба да се знае валидна корисничко име и лозинка за компјутер.

Како и, ако е инсталиран LogMeIn и работи без знаење на сопственикот ќе има мала икона работи во “лента” систем во долниот десен агол на компјутер на Windows. Можно е дека на сопственикот на компјутер не ќе забележите нешто ново таму, но тоа е уште една работа да се прашуваат за.

Ништо од ова не ќе биде можно за некои странец “во текот на Интернет. Ако тоа требаше да се случи на сите, тоа ќе бара некој со физички пристап до компјутер да се инсталира софтвер и да се воспостави сметка со LogMeIn.com и кои знаеле името сметка / лозинка.

Поранешен вработен да биде во можност да го стори тоа на бизнис компјутер пред да замине на компанијата (иако добри практики за компанијата ќе биде бришење на нивните корисничка сметка / лозинка) – странец да ги искористат предностите на компјутер оставен да работи, велат дека во текот на паузата за ручек, да биде во можност да го инсталирате софтверот, но тие најверојатно ќе се побара дозвола и бара да внесете валидна лозинка.

Конечно, ако некој е да се користи LogMeIn за далечински пристап до компјутер, истите работи ќе се појави на екранот, како и ако тоа лице е физички седи на компјутер – веб-страниците ќе се отвори, кредитни броеви ќе се појави да бидат внесени на страница, итн . Ако сте на компјутер, кога тоа е се пристапи од далечина се чини како да е прогонуван, ако не знаете што се случува.

Значи уште еден неверојатност – компјутерот може да се пристапи во средината на ноќта, не се бара да се остави и да работи “.

Значи, некој непознат користење LogMeIn (или други далечински пристап софтвер) е користење на мојот компјутер без моето знаење да се изврши измама со кредитни картички “сценарио е можно, но многу неверојатно.

Слични работи се случија, иако – неодамна со огромниот број на лажни телефонски повици многу добиле во текот на изминатата година или две, обично од некој тврдат дека се еден од вработените на Microsoft кој има забележано дека вашиот компјутер е заразен со малициозен софтвер.

Во повеќето случаи, на scammers едноставно се надева да ги убеди своите жртви да им плати за отстранување на не-existant инфекции, често со жртвата Отвори Task Manager во Windows и / или настан менаџер, додека scammer истакна присуството на легитимен точка, како доказ за т.н. инфекција. (За повеќе информации за оваа измама …)

Во некои случаи, сепак, на scammers се отиде чекор понатаму – убедливо на жртва да го инсталирате malware-и кои тие би ја плати за да се отстранат, или keylogging софтвер кој се вратиле со кредитна картичка или други финансиски информации.

Често, scammers убеди своите жртви да се инсталира далечински пристап софтвер за да им овозможи на scammer за контрола на компјутерот – тие биле познати да се направи употреба на (легитимните далечински пристап) програми име Ammyy, TeamViewer, ShowMyPC, и други.

Додека јас не слушнале за LogMeIn се користи на овој начин, тоа би можело да се – барем додека беше на располагање и бесплатна верзија.

И додека јас не сум чул за некој од faux-Microsoft scammer подоцна користење на компјутерите тие далечина ќе се пристапи за измама со кредитни картички, претпоставувам дека тоа би можело да се случи.

Претпоставувам дека обвинетиот во овој случај би можело да биде жртва на таква измама која ја доби за да инсталирате софтвер за далечинско пристап кон нејзиниот компјутер, да им се овозможи на scammers се направи употреба на нејзиниот компјутер без знаење на неа за измама со кредитни картички. Од нејзиниот компјутер, под далечински управувач, сепак, ќе биде отворање на прозорци на прелистувачот и пишување на информации исто како што ако таа седеше таму, сето ова ќе треба да се случи во време кога на компјутерот е оставена но никој не беше таму за да бидат сведоци на неовластено однесување.

Сè уште се чини мошне неверојатно за мене.

Потоа повторно, “многу веројатно” е одговорна за најголем романи криминал.

Што мислиш?