јуни 1, 2016

Bookworm морска биологија

Source: http://life.bio.sunysb.edu/marinebio/mbbookworm.html

Овие книги се лични зема од вебмастерот. Тие не се учебници, но книги за различни теми. Повеќето од нив се во печат, но не мора да значи ново. Го поздравувам вашите предлози за подмножества, но го задржува правото да ги игнорираат!

Редоследот во листата подолу нема никаква врска со било перцепциите на квалитетот или уживање. Сите ги сакаат. Сите се во мат, верувам.

Тука е клучот:

CC – За деца

NH – Добро напишани природната историја книги, романи, книги или за луѓе кои работат во океанот

Е – Книги разговара за современите прашања во врска морска биологија и општеството

Ворнер, Вилијам В., 1977. Убава пливачи: Watermen, ракови и Чесапик Залив.

Cилен сино-ноктот рак е овековечена како се нејзините ловците. А убава сметка на природната историја на еден фасцинантен и вкусни суштество. NH

Corson, Тревор, 2004 Тајната на животот на јастози. ХарперКолинс Книги, Њујорк.

Ова е прекрасен сметка на сексуалниот живот на јастози и личните искуства, триумфи, па дури и неуспеси на научниците кои ги проучуваат. NH

Сафина, Карл, 1999 Песна за синиот океан.

Веројатно најдобро неодамна објавената книга документирање на пад на риба изобилство во океанот. Сафина е одличен писател и комуницира депресивна приказна со голема вештина и стипендија. Е

Greenlaw, Линда, 2000 Гладни Океан: А Swordboat капетанот патување.

Возбуда, фрустрации, и, секако, хуморот на водење на сабјарка брод надвор на отворено Атлантикот. Ова е одлична за читање и ви дава перспектива на риболов од страна на Фишер е. NH

Philbrick, Натанаил, 2000 Во срцето на морето. Трагедијата на Whaleship Есекс. Викинг Пингвин.

Добитник на Националната книжевна награда, оваа сметка на тонењето на огромен брод, откако се удри со кит, ја раскажува повеќето ужасни и потресни приказни некогаш сте одговорни да се сретне. А фантастична сметка на китоловците Nantucket и нивните храбри авантури колење на китови од Атлантикот до Пацификот. NH

Holling, Holling Clancy, 1990. Pagoo (илустрирана со Лусил Вебстер Holling)

Pagoo рак на пустиникот е главниот лик на оваа едноставно прекрасен книга за деца. А мора да се прочита за младиот и надежен поморските биолози. CC

Holling, Holling Clancy, 1972 Минесота од Мисисипи.

Добро, тоа не е морски суштество. Авантурите на еден своеволен бебе кршење на желка како што се движи надолу на силни Мисисипи. Како и сите книги Holling е, ова brims со духовитост, детали, возбуда и инспирација за деца. CC

Карсон, Рејчел. 1989 година Море околу нас. Oxford University Press, Њујорк.

Мошне едноставно најдобрите книги некогаш напишана за океанот. Карсон, авторот на Тивка пролет претставува лирски сметка на океанот и нејзините суштества. (Поговор од Џефри Levinton обезбедува ажурирање на 1951 класичен). NH

Ricketts, Е. Ф. и други, 1985 Помеѓу Пацифик плимата и осеката. Stanford University Press, Стенфорд, Калифорнија

Ед Ricketts е морска биологија легенда и напишал книга за морска биологија од американскиот Пацифик брегот е и информативни и радост да се прочита. Волуменот мора за оние кои се движат во прекрасна бреговите на САД пацифичкиот брег. NH

Цимер, Карл. 1998. На работ на водата: Риба со прстите, китови со нозе, и како животот дојде на брегот, но потоа се врати во морето. Бен Афлек, Њујорк.

Приказната за инвазија на земјиштето од страна на ‘рбетници, проследено со reinvasion на океанот, кои се вклучени фасцинантна низа еволутивни транзиции, од кои голем дел се документирани со одличен фосилите. Цимер пренесува возбудата на откритија од палеонтолозите и огромна еволутивна транзиции кои требаше да се постигне. Малкумина знаат само колку добро фосилите документи за потеклото на китовите од земните предци – оваа книга ја раскажува приказната добро. Е

Sapp, Ј 1999 Што е природно? Oxford University Press, Њујорк.

Фасцинантна приказна на големиот експлозии на морска ѕвезда круна од трње, во текот на Пацификот. Sapp раскажува за препознавање на проблемот од страна на австралиски морски научник и тешка задача за разбирање дали распространета на населението се зголемува и корални уништување беа како резултат на човековите активности или само “природна” настан. Ова е една од најважните работи во областа на заштитата денес и Sapp доловува проблемот со голема вештина. Е

Линч, J. 2005. Највисока плима. Bloomsbury Publishing, Њујорк.

Ако имате еден тинејџер кој сака да биде морски биолог, тогаш ова е книга за читање! А книгата доаѓа-на-годишна возраст, да, но, исто така, еден од голем шарм и посветеност на морски животни. Приказната и пишувањето се irresistable. NH

Стајнбек, Ј 1941 дневникот од морето на Кортез или Стајнбек, Ј и Е. Ricketts. Морето на Кортез: лежерно весник на патување и истражување. И е достапен во мат од Амазон.

Ако некогаш сте се запрашале што би се случило ако голем писател, и хард работам-пра морски биолог се собраа заедно за некои zoologizing, истражување, и неактивен разговор, ова е одличен пар на книги за да дознаете. Да, Ед Ricketts е истиот автор меѓу Пацификот плимата и осеката. Тој исто така го измислиле Ricketts “Лудоста, прилично непријатни алкохолен пијалок, кој беше донесен во живот во неговото пишување на” Пријавете се “. “Тоа беше речено дека командантот на единицата, а тој е главен во тоа, по два пијалаци имаше маршираа умно и без навестување на тетеравејќи право во ѕидот, и дека тој направи краток херојски говор како тој се вовлече во на земјата.” Но, книгата, навистина, е најмногу за морска биологија и океанот. А голема инспирација. NH