ноември 23, 2018

Д. Марк Менли

Source: http://cnr2.kent.edu/~manley/biography.html

Јас сум роден во Колумбија, Луизијана (во Колдуелл Парохија) на 1 септември, 1954 година татко ми, Лесли Ерл Менли (р. 25 Декември 1906) работел како експерт за уривање за изградба на патишта работни места се до неговата смрт (8 Ноември 1975) кратко време по влегов постдипломски училиште. Мојата сакана мајка, Мейбл Ен Менли  (мом Ли), е роден на 5 април, 1917. За неколку години, таа престојуваше во Монро, Луизијана до својата смрт на 3 август 2002. Во различни времиња, таа работеше во продажба, книговодство, како радио диспечер, и во безбедноста стан. Имам една сестра, Ванда Ен Менли (р. 18 Август, 1950), како и двајца браќа, Даниел Лесли Менли (р. 27 август 1943), и Роналд Павле Менли (Р. 1 септември 1954 година). Во 1972 година, го завршив Колдуелл парохија висока школа, каде што бев класа поздравувач. А во средно училиште, јас развиена некои мали талент како уметник и создаде голем број на масла на платно. Јас, исто така, имаше голем интерес во набљудувачки астрономијата.

Во текот на летото на 1972 година, почнав колеџ како физика големи во Североисточниот Луизијана универзитет (сега Универзитетот во Луизијана на Монро). Мојата намера беше да се добијат потребните физика и математика позадина да се направи тоа е можно да учат астрономија во Факултетот. Од страна на време добив диплома по физика, со почести, моите интереси се префрли малку повеќе кон астрофизиката од чиста астрономијата. Решив да се добие магистратура во астрономијата од Универзитетот во Вајоминг во Ларами, Вајоминг  кој во тоа време беше правење национална наслови за плановите за изградба на она што подоцна стана позната како WIRO, на Опсерваторија Вајоминг инфрацрвен. Влегов факултетот на Универзитетот во Вајоминг катедрата за физика и астрономија во август, 1975 година. Без навистина планира да го стори тоа, јас помина на д-р кандидатура испит во 1977 година и одлучија да одат директно за докторат. Како дипломиран студент, сум имал можност да учат астрономија лаборатории, во која беа вклучени набљудување компонента која многу ја ужива. По работењето едно лето со инфрацрвени астрономијата група, сфатив дека моите интереси се префрли повеќе кон физиката, и така, јас се откажал од моите планови да стане астроном. Додека присуствувал на Факултетот, се сретнав со мојата идна сопруга, Мари Такаи (р. 20 мај 1949), кој работеше на магистерска диплома по психологија. Мари е роден во Ниигата, Јапонија, каде што нејзиното семејство се уште живее. Се венчавме на една планина во Вајоминг на 23 јули 1977 година, по што таа го смени името во Мари Такаи-Менли.

Во февруари 1978 година, Мари и јас се пресели во Лос Аламос, Ново Мексико, каде што почна експериментални истражувања кои работат со професори Реј Кунселман  и  Глен Ребка, кој подоцна стана мојата дисертација советник. (Глен бил студент на Роберт В. Паунд, како и познатиот Паунд Ребка експеримент е именуван по нив.) Мојот прв експеримент вклучуваше користење пионичен титаниум за тестирање равенка Кляйн-Гордон. Ние беа стационирани во Лос Аламос до 1981 година, кога го завршив мојата дисертација, “Мерење и изобар модел анализа на диференцијални Двојно пресек за pi+ Произведени во pi p –> pi+ pi n”. Живее во Лос Аламос беше прекрасна можност да се слушнат разговори со нобеловци и да бидат изложени секојдневно на многу предности на работа на национална лабораторија. Мојата еден жалење за нашиот потег во Лос Аламос беше дека Мари никогаш не заврши нејзиниот магистерски степен во психологијата.

Во 1981 година, почнав работа на Политехничкиот институт и Државниот универзитет во Вирџинија одделот за физика во Блексбург, Вирџинија. Мојата постдокторски позиција во Вирџинија вклучени главно вршење на широк изобар-модел делумно бран анализа на податоци балон комора во светот за pi N –> pi pi N реакции. Мојата супервизори беа Ричард Арндт и Л. Дејвид Ропер, кои се високо ценета за нивните истражувања вклучуваат анализа на парцијална бран. Додека во Вирџинија, бев воодушевен што Мари се врати на постдипломски училиште и конечно заврши мајстори степен во советување.

Во 1984 година, не сум направил кариера се движи да се започне втората позиција на постдокторски Лоренс Ливермор Националната лабораторија во Ливермор, Калифорнија. За прв пат, почнав да учат за комплексни јадра. Мојот претпоставен во Ливермор, Бери Берман, сега е професор по физика на Универзитетот Џорџ Вашингтон. Во двете години кои живеевме во Ливермор, јас бев главно се вклучени во анализа на податоци електрон расејување од ретки изотопи на кислород. Јас, исто така учествуваа, сепак, во пион-расејување експеримент на редок силициум изотоп на Триумф во Канада.

Во 1986 година, ние се пресели низ земјата за да Кент, Охајо каде што ги прифати позицијата на факултет во Одделот за физика на Државниот универзитет во Кент. Следната година, станав член на Американски просторно општество. Јас купи пијано откако се пресели во Кент, но за жал, не сум играл за подолго време. Јас сум, сепак, успеа да се развие еден импресивен минерални колекција (ако можам да го кажам тоа мене). Минерални собирање е хоби што јас првично развиена како момче во Луизијана. Во ретки случаи, имам плискам во поезија. Јас, исто така уживате во читањето на научна фантастика и “трилер” романи. Моите омилени автори вклучуваат Грег мечкаБен БоваМарион Цимер БредлиРобин КукРик ГауталаСтивен КингДеканот КунтцРоберт Р. МаккаммонЕн Рајс и Џон Саул.

Моето истражување во текот на раните години во Кент се фокусираше главно на експериментални студии на нуклеарната структура со користење на инклузивно електрон расејување на линеарен акцелератор центар МИТ-Бејтс. Јас, исто така учествуваше во многу (p, n) експерименти во IUCF (објектот на Универзитетот во Индијана циклотрон) во Блумингтон, Индијана. На (p, n) експерименти беа предводени од моите пријатели и колеги, Брион Андерсон и Џон Вотсон. Јас ова надгледувана истражување на 12 дипломирани студенти: Мајкл Салески (MS, 1990); Марк Продавачот (д-р, 1991); Јосиф Рутенберг (MS, 1995); Мартин Нибо (д-р, 1997); Џон Олмстед (д-р, 2001); и  Џон Тулпан  (д-р, 2007), Хонгиу Жанг (д-р 2008), Каби Бантава (д-р 2009), Маноj Шресза (д-р 2012), Брајан Хант (д-р 2017), Чандрасекар Аконди (д-р 2018), и Гаоран Сан (д-р во тек). Моето истражување е поддржан главно од донации од САД Националната фондација за наука и САД Одделот за енергетика. Во Кент, јас, исто така, се дел од експерименталната напор, предводена од Ричард Мадеи, за мерење на електрична форма фактор на дејтерон. Јас сум на вебмастерот за резонанца група за анализа на барион (фали), а во 2002 година, беше избран за претседател на фали на Управниот комитет. Во 1995 година, станав член повелба на новата Кристал бол соработка, Ангажирани во експериментални студии на барион спектроскопија користење пион и каон греди на Брукхевен националната лабораторија  AGS, кој се наоѓа на Лонг Ајленд, Њујорк. Јас, исто така имаат врски со сала и сала Б експерименталните програми на Томас Џеферсон националната акцелераторска објектот во Њупорт Њуз, ВирџинијаВо моментов, моето истражување се фокусира на експериментални и феноменолошките студија на барион резонанци. Јас сум член на соработка А2 вклучени со експерименти користејќи вистински означени тормозно затоплување фотони во Мајнц, Германија.

Јас бев унапреден во редовен професор во 1997 година служев за неколку години, како Додипломски координатор на Одделот за физика.


Последна промена на 30 октомври 2018 година.