ноември 22, 2018

Мојата посета на Куру

Source: http://planet4589.org/space/csg/Kourou.html

Џонатан Макдовел (Jonathan McDowell)

Имав можност да бидам присутен за лансирањето на Ariane V113 на 28 октомври 1998 година и во овој посебен извештај ја опишувам мојата посета на Центарот за просторни Гвајана (CSG) во Гвајане франција, Јужна Америка. (Кликни на фотографии за најдобро гледање.)

Малиот француски град Куру е на северниот брег на јужноамериканската копнена маса, на работ на амазонската шума. Од воздухот, пристапот кон регионот е над густа мата на дрва скршена само со повремената река. Лицето до мене во авионот забележа дека обликот на дрвјата и нивната блискост едни на други направи да изгледа како шума од брокула. На песочна плажа, покриена со палми, се наоѓа еден модерен хотел (десно), каде што затворот еднаш застана (озлогласениот Остров на Ѓаволот е видлив неколку милји на копно).

Пристигнавме вечер пред лансирањето по едночасовен автобус од аеродромот Кајен, на време за банкет на свежи морски плодови, печени фармерки и тропски сокови, како и по традиционално француски јадења. Не можев да видам премногу од самиот град, но има население од околу 17000 што се состои главно од неодамнешни имигранти од остатокот од Јужна Америка, Карибите и Европа, заедно со домородните америнд и едно село на потомците на Африканци кои избегале од ропство и развиле свои заедници.

Следното утро, кратко возење со автобуси кон западниот дел на градот нè води до Центарот Техника (лево), а Јупитер ја пушти контролната соба (центар), каде што ни известија претставниците на разните агенции (десно). Звучниците користеа или француски или англиски јазик, како што тие претпочитаа, со слушалки им се обезбеди на сите нас да им дадеме симултан превод за секој што не зборуваше еден или друг јазик.

Лансионер V113 беше модел Ariane 44L и го носи најголемиот масовно носивост на кој Билингс, Монтана САДо Ariane 4 до денес, со 4.9 тони пренесени во орбита; тоа беше, исто така, првпат Arianespace да спроведе три започнати во еден месец. Возилото V113 ги користеше најсветлите фази достапни во фабриката, а горивото во пониските фази се чуваше на пониска температура од вообичаено за да ја зголеми густината и овозможи да се натоварат неколку дополнителни килограми – тие завршија со повеќе од 230 тони прва фаза на L220. Овие мерки дозволија рекордна носивост, и претседателот на Arianespace, Жан-Мари Лутон, предвиде дека на крајот ќе видиме товар од 5 тони на Ariane 4.

Беа спроведени две сателити, Afristar и ГЕ 5; и двете беа предадени на геостационарната орбита. Долниот товар е GE-5 сателитот, со транспондери на C и Ku бенд, за да го зголеми системот GE Americom. GE Americom се склучи договор со Daimler-Benz Aerospac  Dornier Satellitensystem GmbH/Friedrichshafen за да го обезбеди сателитот во орбитата. Тие, за возврат, го ангажирале Alcatel/Cannes за да го обезбедат сателитот Спајкус 2000, кој првично беше изграден како резервна копија за Аргентинецот Nahuelsat. Ова овозможи Dornier и Alcatel да го испорачаат сателитот во рекордни дванаесет месеци. Сува маса на GE-5 е 769 кг; таа носи 950 кг на гориво при лансирање.

Горниот товар беше првиот сателит на Светскиот сателит, Afristar. Afristar ќе емитува дигитално радио преку Африка и Блискиот Исток. Малите рачни радија ќе можат да ги соберат преносите од своите три зраци на L-бендот; сателитот може да носи од 24 до 96 радио канали со вградена обработка за да овозможи променливи брзини од моно до CD аудио пренос на квалитет. Радиодифузерите ги испраќаат своите програми до сателитот со мала Х-бенд земјата станица. Следната година ќе следат Asiastar и Ameristar. Afristar е Матра Маркони простор (Тулуз) Eurostar 2000+, со помош на мотор на Апоге на Marquardt R-4D. Главен изведувач за комбинираниот сателит и комуникациски товар е Alcatel. Сува маса на Afristar изнесува 1205 кг; на лансирањето носи 1534 килограми гориво.

Проектот WorldSpace доминира личноста на неговиот извршен директор, Ное Самара, роден во Етиопија, чија болна личност беше многу докажана во CSG за време на лансирањето на V113. Имаше силно чувство дека Afristar не беше само уште еден “здодевен” комсат, туку дел од крстоносна војна за да го зајакне светот во развој преку обезбедување подобрен пристап до информации. Мантрата на Самара е дека “луѓето се развиени само како информации што им пристапиле”. Друга од водечките личности во WorldSpace, главен инженер Пјер Мадон, беше фатена за завршување на значајна кариера во воздушната, која вклучува водечка улога во првата француска ракетна програма Дијамант и Symphonie комуникациски сателит од 1970-тите, како и долга кариера во Intelsat.

CSG е управувана од француската вселенска агенција CNES. Ariane ланското возило беше развиено од Европската вселенска агенција, ESA, заедно со CNES, а управувана од компанијата Arianespace. Патувајќи понатаму на запад од Јупитер, на брегот на стариот Route Nationale 1, стигнуваме до CSG правилно, со влезот кој го чува француската Легија на странци. Лансирањето се наоѓа на северната страна на патот, поблизу до морето. Прво го поминуваме малото расчистување кое ја означува областа на лансирање на ракети (“ракетен звучен лансир”). Тука во 1968 година беше првото лансирање од ЦСГ, мала ракета Вероник.

Областа има четири фрлачи, три сеуште се во употреба за мали ракетни погони и аматерски лансирања. Малку подалеку и стигнуваме до сега напуштената рампа за Дијамант. Се користи помеѓу 1970 и 1975 година, CNES отвори неколку мали сателити од тука користејќи ги возилата Diamant B и Diamant B P.4. Другата стара рампа Билингс, Монтана САДа Подигнување област Европа, некое растојание на запад. Единствениот обид за лансирање на орбита од тука од страна на возилото Европа не успеа во 1971 година. Меѓутоа, до 1979 година, рампа Билингс, Монтана САДа повторно изградена за да стане ELA 1, првиот стартувај го комплекс Ariane, што го означува почетокот на успехот на Европа во бизнисот со комерцијални вселенски услуги Ariane започнува од 1979 до 1989 година, кога подлогата ELA1 беше пензионирана. Само вода кула во моментов го означува местото. До ELA1 е ELA2, за што не се доближивме толку колку што беше окупирана од нашето целосно гориво V113 лансирање возило.

Во раните попладневни часови, затворениот портал беше вратен од ELA2 за да ја открие ракетата Ariane на подлога, и почна да се подигнува тревата фаза на криогената трета фаза. Ние бевме во можност да ја набљудуваме ракетата од покривот на блиската зграда – третата фаза беше затворена со изолација, и не беше видливо да се излечи. Облогот е изненадувачки блиску до зградата на собранието Ariane 4 (подолу лево), којашто го сочинува фрлачот V114 (подолу десно) кој сега е составен, и блиските канцеларии на ESA и Arianespace.

Останатото место за лансирање е ELA3, кое се шири низ голема површина помеѓу ELA2 и областа Дијамант. Ракетата и товарот се собрани во две големи згради, Билингс, Монтана и Општински аеродром Барнс, Вестфилд, Масачусетс, а потоа се извадени на рампа на моБилингс, Монтана САД на платформа за лансирање (Table de Lancement) која патува на мала пруга. Видовме платформата за лансирање што се користеше за мисијата Ариан 503 која се враќаше со железница до зградата Општински аеродром Барнс, Вестфилд, Масачусетс, додека втората платформа беше во изградба во близина. Билингс, Монтана САД и Општински аеродром Барнс, Вестфилд, Масачусетс се на југ од главниот пат додека подлога е на север.

Самото подрачје на Ariane 5, ZL3 (Зона де лепенце. Лево) содржи само минимална опрема за лансирање, за да се поедностави реконструкцијата ако постои лансирана несреќа. Едноставна папочна кула е придружена од три големи молња кули кои доминираат на изгледот на сајтот, потсетува на влошки N-1/Energiya во Бајконур. Главната рампа има кружно прицврстување за централното јадро и монтирања за цврстите бустери од секоја страна, над големите ровови ротирани со вода (водата го потиснува одразот на звучната енергија од лансирањето што инаку би ги зголемило нивоата на вибрации во внатрешноста на товарот). Рововите се слични на оние што ги видов на рампа на SLC-6 Shandle на Ванденберг. Голема водоводна кула и објекти за складирање на водород и хелиум ја дополнуваат сликата.

Откако нашите посети на местото за лансирање беа комплетни, и кратко патување назад кон Куру, повторно тргнавме кон контролниот центар на Јупитер, каде што го гледавме конечниот одбројувач од салата што ја опкружуваше контролната соба. (Имавме избор да одиме на отворено Toucan гледање точка поблиску до рампа, но решив дека ќе биде кој повеќе одговара за компјутерските фанови да се добие како блиску до лансирањето контролори што можев). Коментарот за лансирање, со култивирани и охрабрувачки тонови на поранешниот Би-Би-човек Мартин Ренсом, давајќи еден допир на класа, го прекина одбројувањето, додека екранските екрани покажаа телевизија во живо од рамката покрај часовниците и статусните дисплеи, а контролорите над нивните конзоли во пред нас.

На T-1 минута, страничните врати на аудиториумот беа отворени и тргнавме по терасата за гледање. Ние го скениравме темниот хоризонт и не знаевме во која насока треба да погледнеме, но потоа “Алумина!” и светло светло се појавуваат во далечината на лево. Полека оваа нова ѕвезда се искачи на небото – првично тоа беше прилично многу точно. Тоа се протегаше над нашата позиција и почнавме да ја гледаме патеката на огнот зад неа. Околу половина минута подоцна, звукот почна да нè допира како досадна рика, која се зголеми на гласен звук. Поделбата на појавите на бурачите беше видлива како драматично одблесокот, а ние успеавме да ја следиме ракетата преку одвоеност во првата фаза, како што се пресели по брегот на десно. Исчезнувањето на првата етапа, како што следеше светла флеш како огномет како што се случи сепарацијата. Намалувајќи се назад на нашите места, го слушнавме извештајот за одвоеност во втората фаза и се смиривме за да ја гледаме графиката на изгореноста на третата фаза. На T+ 20 мин, сателитот Afristar конечно се одвои и се појави огромно расположение, по две минути подоцна од друга навивачка за GE 5. Afristar и GE 5 беа поставени во орбитата од 200 x 35788 км x 6.5 степени.

Тимот за лансирање ги стави на маици прославувајќи три месечни кампањи (мислев дека големиот шеф Лутон изгледаше малку непријатно во таква неформална облека), а по задолжителните говори (Валтер Браун од GE Americom, храбро и учтиво давање на француски јазик) почнала долга вечер на забавите. Следниот ден, поголемиот дел од групата отиде на турнеја на островот Ѓавол, но останав во Куру, за да ги интервјуирам старите-стационисти во вселената и да впие некое време за плажа, за да се прицврстам за повикот за будење во петокот во петокот.

Благодарение на Arianespace за да го направам моето патување е можно, како и за Мари-Винсенте Пасделоуп, Жан-Мишел Дезобау, Ив Диџан, Мартин Рансом, Пјер Мадон и други за нивните корисни информации.

Ви благодариме и на Клод Лафлер за да ја направите оваа страница прилично!