октомври 18, 2017

Карл Роџерс

Original page: http://webspace.ship.edu/cgboer/rogers.html

1902 – 1987

Д-р Џорџ В. Boeree

Биографија
Карл Роџерс е роден 8 јануари, 1902 во Оак Парк, Илиноис, предградие на Чикаго, четвртиот на шест деца. Неговиот татко бил успешен градежен инженер и неговата мајка била домаќинка и побожен христијанин. Cвоето образование го започна во второ одделение, бидејќи тој веќе можеше да се прочита пред градинка.

Кога Карл беше 12, неговото семејство се пресели во една фарма околу 30 милји западно од Чикаго, и таа беше тука дека тој требаше да поминат адолесценцијата неговата. Со строг воспитување и многу работи, Карл беше да стане прилично изолирани, независни и само-дисциплиниран.

Тој продолжи да се на Универзитетот во Висконсин, како земјоделството големи. Подоцна, тој се префрлил на религијата за да  учат за министерството. Во тоа време, тој беше избран како еден од десетте студентите да одат во Пекинг за “Светот Студентски Кристијан Федерација Конференцијата” за шест месеци. Тој ни кажува дека неговите нови искуства, така прошири своето размислување, тој почнал да се сомнева во некои од неговите основни религиозни погледи.

По дипломирањето, тој се оженил со Елена Елиот (против волјата на неговите родители), се пресели во Њу Јорк, и почна да присуствува Унијата Богословија, познат либерален религиозна институција. Додека е таму, тој зеде студент организираше семинар наречен “Зошто сум јас да влезат во министерството?” Јас како и да ви кажам дека, освен ако не сакате да ја смените вашата кариера, никогаш не се класа со таква титула! Тој ни кажува дека поголемиот дел од учесниците “дека нивниот начин право надвор од верските работа”.

губење на религијата, се разбира, зголемување на телесната психологија е: Роџерс вклучен во клиничка психологија на Универзитетот Колумбија, и го доби својот докторат во 1931. Тој веќе почна својата клиничка работа во Рочестер друштво за спречување на суровоста кон децата. На оваа клиника, тој дознал за теорија и терапија техники Ото чин, кој го започна на патот на развојот на својот пристап.

Тој беше понудено целосен професор во Охајо во 1940 година Во 1942 година, ја пишува својата прва книга, советување и психотерапија. Потоа, во 1945 година, тој беше повикан да се формира советувалиште на Универзитетот во Чикаго. Тоа беше додека работеше таму, кои во 1951 година ја објавил својата голема работа, клиентот засновани терапија, при што тој ги истакнува основните теорија.

Во 1957 година, тој се вратил да предава на неговата Алма Матер, Универзитетот во Висконсин. За жал, тоа беше време на конфликтот во рамките на нивните катедрата за психологија, и Роџерс стана многу разочарани од високото образование. Во 1964 година, тој беше среќен да прифати истражувачка позиција во Ла Jола, Калифорнија. Тој обезбеди терапија, даде говори и пишува, се до неговата смрт во 1987 година.

Теорија
теорија Роџер е клиничка, врз основа на долгогодишно искуство кои се занимаваат со своите клиенти. Тој има заедничко со Фројд, на пример. Исто така, заедничко со Фројд е дека му е особено богата и зрела теорија – добро обмислени и логично тесни, со широка примена.

Не е заедничко со Фројд, сепак, е фактот дека Роџерс ги гледа луѓето како основа добар здрав или – или во најмала рака, не е лошо или лошо. Со други зборови, тој го гледа ментално здравје како нормална прогресија на животот, и тој го гледа ментална болест, криминалот и други човечки проблеми, како нарушувања на таа природна тенденција. Исто така не е заедничко со Фројд е фактот дека Роџерс ‘теоријата е релативно едноставна.

Исто така не е заедничко со Фројд е дека Роџерс ‘теоријата е особено едноставна – домот дури! Целата теорија е изграден на една “сила на животот”, што тој го нарекува на актуелизација тенденција. Тоа може да се дефинира како вграден мотивација присутни во секој живот форма да ги развие своите потенцијали во најголема можна мера. Ние не сме само зборува за опстанок: Роџерс верува дека сите суштества се стремиме да се направи најдоброто од нивното постоење. Ако тие не го сторат тоа, тоа не е за недостатокот на желба.

Роџерс плени со оваа единствена голема потреба или мотив сите други мотиви кои други теоретичари се зборува. Тој бара од нас, зошто не ни сакаат воздухот и водата и храната? Зошто бараме безбедност, љубов, и чувство на компетентност? Зошто, навистина, бараме да се откријат нови лекови, измислуваат нови извори на енергија, или создавање на нови уметнички дела? Затоа, тој одговара, тоа е во нашата природа како живи нешта да се направи на многу најдобро што можете!

Имајте на ум дека, за разлика од употребата на терминот Маслоу, Роџерс се однесува на сите живи суштества. Некои од неговите најрани примери, всушност, содржи алги и печурки! Размисли за тоа: Не, тоа понекогаш вас патот плевел ќе се развива преку тротоарот изненадување, или фиданки попуштат камења, или животни преживее пустински услови или замрзнати север?

Тој, исто така, се применуваат идејата на екосистеми, велејќи дека еден екосистем како шума, со сета негова сложеност, има многу поголем потенцијал актуелизација од едноставна екосистем како поле со пченка. Ако еден бубачка требаше да исчезнат во шума, има веројатност да биде други суштества кои ќе се прилагодат за да се пополни празнината; Од друга страна, една рунда на “пченка лошо влијание” или некои такви катастрофа, и имаш прашина сад. Истото за нас како поединци: Ако живееме како што треба, ние ќе стане се повеќе комплексни, како шума, и со тоа да останат флексибилни во лицето на малку живот – и голем – катастрофи.

Луѓе, сепак, во текот на актуелизирање на нивните потенцијали, создаде општество и култура. Во себе и за себе, тоа не е проблем: Ние сме социјални суштества, тоа е нашата природа. Но, кога се создаде култура, тоа развиено свој сопствен живот. Наместо останатите во близина на други аспекти на нашата природа, култура може да стане сила во свој ред. И дури и ако, на долг рок, една култура која се меша со нашите актуелизација замира, ние, во сите веројатноста, ќе умре со него.

Дали не се разбереме погрешно: Култура и општество не се суштински зло! Тоа е повеќе по должината на линиите на птиците од рајот најде во Папуа-Нова Гвинеја. Шарени и драматична пердуви од мажите очигледно го одвлекува вниманието предатори од жените и младите. Природната селекција доведе овие птици кон повеќе и повеќе елаборат опашка пердуви, додека во некои видови на машки веќе не може да се симне на земјата. Во тој момент, се шарени не го стори машки – или видови – многу добро! На ист начин, нашите елаборат општества, култури комплекс, неверојатна технологија, за сето она што тие ни помагаат да преживее и да успее, може во исто време служи да ни наштетат, а можеби дури и ни ги уништи.

Детали за

Роџерс ни кажува дека организми знаат што е добро за нив. Еволуција ни се предвидени со сетилата, вкусовите, на дискриминацијата што е потребно: Кога гладуваме, ќе најдеме храна – не само било храна, но храната која има убав вкус. Храна која има вкус лошо, најверојатно, ќе бидат ограбени, скапани, нездраво. Тоа што е добар и лош вкус се – нашето еволуционо лекции јасно! Ова се нарекува организмичка оценување на.

Меѓу многуте нешта што ние инстинктивно вредност е позитивна смисла, терминот Роџерс чадор за нешта како љубов, љубов, внимание, негување, и така натаму. Јасно е дека бебињата имаат потреба од љубов и внимание. Всушност, тоа може да биде дека тие ќе умрат без него. Тие, секако, не успеваат да се гради – односно да станат сите тие можат да бидат.

Друга работа – можеби невообичаено човек – дека ние вредност е позитивна самодовербата, што е, самодоверба, самопочит, позитивна слика за себе. Ние се постигне оваа позитивна само-предвид од страна на доживување на позитивни во однос на другите ни покажуваат дека повеќе од нашите години на растење. Без овој авто-смисла, ние се чувствуваат мали и беспомошни, и повторно не успееме да стане сето она што може да биде!

Како Маслоу, Роџерс верува дека, ако се остави на своите уреди, животните ќе имаат тенденција да јадат и да пијат работи кои се добри за нив, и да ги консумираат во избалансиран пропорциите. Бебињата, исто така, се чини дека сакаат и како што им треба. Некаде по должината на линијата, сепак, ние се создаде средина за себе дека е значително различен од оној во кој ние еволуирале. Во оваа нова средина работи како што се рафиниран шеќер, брашно, путер, чоколадо, и така натаму, што нашите предци во Африка никогаш не знаеше. Овие работи треба вкусови кои се жалите до нашите организмичка оценување на – се уште не им служи на нашите актуелизација и. Во текот на милиони години, ние може да се развива за да се најде броколи поголемо задоволство од сирење – но од тогаш, тоа ќе биде премногу доцна за вас и мене.

Нашето општество, исто така, не води на погрешен пат со условите од вредност. Како што растат, нашите родители, наставници, врсници, медиумите, и други, само да ни го даде она што ни треба кога ќе покажеме дека сме “достојни”, а не само затоа што имаат потреба. Ние се добие пијалок кога ќе заврши нашата класа, да добиеме нешто слатко кога ќе заврши нашата зеленчук, и што е најважно, да добиеме љубов и наклонетост, ако и само ако ние “се однесува!”

Прв позитивен однос на “состојба на” Роџерс бара условно позитивен однос. Бидејќи ние навистина треба позитивна смисла, овие услови се многу моќни, и ние самите се наведнуваат во форма утврдена, а не од страна на нашите организмичка оценување на или нашите актуелизација тенденција, но од страна на општество што може или не може да навистина имаат нашите најдобри интереси во срцето. А “добро момче или девојче” не може да биде здраво или среќен момче или девојка!

Со текот на времето, овој “уред” нè води да се има условен позитивни самодовербата, како и. Ќе почнам да си се сакаме само ако се сретне со стандардите на другите аплицирале за нас, отколку ако сме вистински актуелизирање на нашите потенцијали. И бидејќи овие стандарди се создадени без држење на секој поединец во умот, почесто отколку не се наоѓаме себеси во состојба да ги исполни, и затоа не може да се задржи секое чувство на самодоверба.

Разминување

Аспект на вашето битие, кој е основан во тенденцијата на актуелизација, следува организмичка вреднување, треба и добива позитивен однос и само-насока, Роџерс го нарекува вистинско јас. Тоа е “да”, ако се оди добро, ќе стане.

Од друга страна, пак, до тој степен што нашето општество е од синхронизирам со тенденција на актуелизација, а ние сме принудени да живеат со условите од вредност кои се надвор од чекор со организмичка вреднување, и да добијат само условно позитивен однос и само-насока, ние се развие наместо на идеален себе. Од идеален, Роџерс е укажува на нешто што не е реално, нешто што е секогаш надвор од нашиот дофат, стандард, ние не може да ги исполни.

Оваа разлика помеѓу вистински себе и идеален себе, “Јас сум” и “Јас треба да” се нарекува разминување. Колку е поголем јаз, повеќе разминување. Повеќе разминување, толку повеќе страдање. Всушност, разминување е во суштина она што значи Роџерс од невроза: да се биде надвор од синхронизирам со вашата сопствена авто. Ако сето ова звучи познато за вас, тоа е токму онаа точка направени од страна на Карен Jорнеи!

Одбрана

Кога сте во ситуација каде што постои неусогласеност на вашата слика на себе си и вашето непосредно искуство за себе (т.е. помеѓу идеалот и вистински себе), вие сте во опасна ситуација. На пример, ако сте биле научени да се чувствуваат недостојни, ако не се добие за сите ваши тестови, а сепак не се навистина сето тоа одлично студент, тогаш ситуации како што се тестови се случува да се донесе што разминување на светлина – тестови ќе бидат многу опасни.

Кога ви се очекува загрозувачка ситуација, ќе се чувствувате анксиозност. Анксиозност е сигнал што покажува дека има проблеми во иднина, дека треба да се избегне ситуација! Еден начин да се избегне ситуација, се разбира, е да се собереш и да се кандидира за ридови. Од тоа обично не е опција во животот, наместо на водење на физички, трчаме психички, со користење на одбрана.

идејата за одбрана на Роџерс е многу слична на Фројд, освен дека Роџерс смета сè, од перцептивна поглед точка на, така што дури и спомени и импулси се смета како перцепции. За среќа за нас, тој има само два одбрана: негирање и перцептивни дисторзија.

Одрекувањето значи многу што тоа го прави во системот на Фројд: Вие блокира загрозувачка ситуација целосно. Еден пример може да биде човек кој никогаш не го зема неговиот тест или прашува за резултатите од тестот, па тој нема да се соочи со слаби оценки (барем за сега!). Негирање за Роџерс исто така, не се она што Фројд репресија: Ако одржување на меморијата или импулс од вашата свест – одбие да го гледаат – вие може да биде во можност за да се избегне опасна ситуација (повторно, за сега!).

Перцептивни нарушување е прашање на толкување на ситуацијата, така што се чини помалку опасни. Тоа е многу слична на рационализација на Фројд. Еден студент кој се заканува тестови и оценки може, на пример, обвинуваат професор за сиромашните настава, трик-прашања, лош став, или како и да е. Фактот дека понекогаш професорите се лоши учители, пишува трик-прашања, и имаат лоши ставови прави само работа на нарушување подобро: Ако тоа би можело да биде вистина, тогаш можеби навистина е вистина! Исто така, може да биде многу повеќе очигледно перцептивни, како на пример кога лицето промашува својот ранг како подобро отколку што е.

За жал за сиромашните невротични (и, всушност, повеќето од нас), секој пат кога тој или таа го користи за одбрана, тие се стави на поголема далечина помеѓу вистински и идеален. Тие стануваат уште несмасни, и се наоѓаат во се повеќе и повеќе опасни ситуации, развивање на поголемо и поголемо нивото на анксиозност, и го користат се повеќе и повеќе одбрана…. Станува еден маѓепсан круг дека лицето на крајот не е во можност да излезе од, барем на сопствените.

Роџерс исто така, има делумно објаснување за психоза: Психоза случува кога одбраната на една личност се преполни, а нивното чувство за себе станува “скршени” во малку неврзани парчиња. Неговото однесување, исто така, има малку конзистентност на него. Ние го гледаат како што имаат “психотични паузи” – епизоди на бизарно однесување. Неговите зборови може да се направи малку смисла. Своите емоции може да биде несоодветно. Тој може да ја изгуби способноста да се разликува себе и не-себе, и да стане дезориентирани и пасивен.

Целосно функционална лице

Роџерс, како Маслоу, е исто толку заинтересирани за опишување на здрав човек. Неговиот мандат е  “целосно функционирање”, и ги вклучува следните квалитети:

1. Отвореност да се доживее. Ова е спротивно на одбранбен став. Тоа е точно перцепција на еден искуства во светот, вклучувајќи ги и чувства. Тоа исто така значи да се биде во можност да ја прифати реалноста, повторно, вклучувајќи чувства. Чувствата се како важен дел на отвореност, бидејќи тие се пренесе организмичка оценување на. Ако не може да се отвори на вашите чувства, не може да биде отворена за актуелизација. На тврдиот дел, се разбира, се прави разлика вистински чувства од вознемиреност предизвикана од условите на вредност.

2. Егзистенцијалниот живеење. Ова се живее во овде-и-сега. Роџерс, како дел од дојдат во допир со реалноста, инсистира на тоа дека ние не живееме во минатото или иднината – еден е нема, а другиот на сите, се уште не е ништо! Сегашноста е единствената реалност имаме. Иначе, тоа не значи дека ние не треба да се запамети и да научат од нашето минато. Ниту, пак, тоа значи дека не треба да се планираат или дури и ден-сон за иднината. Само признае овие работи за тоа што се: спомени и соништа, кои се соочуваат тука во сегашноста.

3. Организмичка доверба. Ние треба да си дозволиме да бидат водени од страна на процесот на оценување на организмичка. Ние треба да се верува, го направи она што се чувствува во право, што доаѓа природно. Ова, како што јас сум сигурен дека ќе се реализира, стана главен камен на сопнување во теоријата на Роџерс. Луѓето велат дека, секако, го направи она што доаѓа природно – ако сте садист, повредени луѓе; ако сте мазохист, боли себе; ако дрога или алкохол ве направи среќни, одат за тоа; ако сте депресивни, се убиеш…. Ова, секако, не звучи како голема совети. Всушност, многу од ексцесите на шеесеттите и седумдесеттите години беа обвинети за овој став. Но, имајте на ум дека Роџерс значеше верувате на вашиот вистински себе, а вие само може да знаат што вашиот вистински себе има да се каже дали сте отворени да се доживее и да живее егзистенцијално! Со други зборови, организмичка доверба претпоставува дека се во контакт со тенденција на акутализирање.

4. Слобода искуствено. Роџерс чинеше дека тоа е ирелевантно дали или не луѓето навистина слободна волја. Се чувствуваме многу колку што ако тоа го правиме. Ова не е да се каже, се разбира, дека ние сме слободни да се направи нешто на сите: ние сме опкружени со детерминистички вселената, така што, размавта моите раце колку што ми се допаѓа, јас нема да летаат како Супермен. Тоа значи дека ние се чувствуваат слободни избори, кога се достапни за нас. Роџерс вели дека целосно функционирање лицето признава тоа чувство на слобода, и ја презема одговорноста за својот избор.

5. Креативност. Ако се чувствувате слободно и одговорно, ќе се постапи по нив, и да учествува во светот. А целосно функционирање на лице, во контакт со актуелизација, да се чувствуваат должни по својата природа, да придонесе за актуелизација на другите, дури и самиот живот. Ова може да биде преку креативност во уметноста или науката, преку социјална грижа и родителска љубов, или едноставно од тоа еден е најдобар во една работа. Креативност, како Роџерс го користи тоа е многу блиску догенеативност Ериксон.

Терапија

Карл Роџерс е најдобро позната по својот придонес во терапија. Терапија неговата помина низ неколку промени името на патот: Тој првично го нарече  не-директивата, бидејќи тој чувствува дека терапевтот не треба да води клиентот, туку да има за клиентот додека клиентот насочува напредокот на терапијата. Како што стана поискусна, тој сфатил дека, како “не-директива” како што беше, тој се уште под влијание на неговиот клиент од страна на неговиот многу “не-директивност!” Со други зборови, клиенти бараат да терапевти за насоки, и тоа ќе се најдат дури и кога терапевтот се обидува да не води.

Така тој го смени името на клиент-центрирани. Тој се ‘уште се чувствува дека клиентот е оној кој треба да се каже она што не е во ред, да најдат начини за подобрување, како и одредување на склучување на терапија – терапија му беше уште многу “клиент-центрирани” дури и додека тој призна влијанието на терапевт. За жал, други терапевти се чинеше дека ова име за терапија му беше малку на шлаканица за нив: “клиент-центрирани” не се повеќето терапии.

Денес, иако се уште се користат термините недирективни и клиент-центрирани, повеќето луѓе едноставно го нарекуваат Rogerian терапија. Една од фразите кои Роџерс се користи за да се опише терапија му е “поддршка, не реконструктивна”, и тој го користи аналогијата на учење да се вози велосипед да се објасни: Кога ќе му помогне на детето да се научи да се вози велосипед, можете не само да да им каже како. Тие треба да ја обидат за себе. И не можете да ги држат на целиот време било. Доаѓа моментот кога ќе треба да ги споделите со нив одат. Ако тие паѓаат, тие паѓаат, но ако се откажам, тие никогаш не се научи.

Тоа е исто во терапија. Ако независност (самостојност, слобода со одговорност) е она што им помага на клиентот да се постигне, тогаш тие нема да се постигне тоа, ако тие остануваат зависни од вас, терапевтот. Тие треба да се обидете своите согледувања за нивната сопствена земја, во реалниот живот надвор од канцеларија терапевтот е! Авторитарен пристап до терапија може да изгледа да се работи чудно на прв, но на крајот тоа само што создава зависник.

Постои само една техника која Rogerians се познати како одраз. Рефлексија е пресликување на емотивна комуникација: Ако клиентот, вели “Јас се чувствувам како срање” терапевтот може да го отсликува ова назад до клиентот, велејќи нешто како “Значи, животот е да фатат, еј” Со тоа, терапевтот е комуникација со клиентот дека тој е навистина слушање и се грижи доволно за да се разбере.

Терапевтот е, исто така, да им се овозможи на клиентот знае што е тоа клиентот е комуникација. Често, луѓето во неволја да се каже она што тие не значат, бидејќи таа се чувствува добро да ги каже. На пример, една жена еднаш дојде до мене и рече јас се гледа со зборовите: Па, рече таа, можеби не сите “Го мразам луѓето!” “Ти ги мразат сите луѓе?” – таа не мразат нејзиниот татко или брат или, тоа прашање, мене. Дури и со оние мажи што “мразат”, таа откри дека голем дел од нив таа не се чувствува толку силно како зборот омраза подразбира. Всушност, во крајна линија, таа сфати дека таа не му верувате на многу мажи, и дека таа  се плаши од тоа да биде повреден од нив начинот на кој таа беше со еден конкретен човек.

Размислување мора да се користи внимателно, сепак. Многу терапевти почнуваат да го користат без размислување (или чувство), и само се повторува секоја друга фраза што излегува од устата на клиентот. Тие звучат како папагали со психологија степени! Потоа тие мислат дека клиентот не се забележи, кога всушност тоа стана стереотип на Rogerian терапија на ист начин како секс и мајка станаа стереотипи на Фројдовата терапија. Одраз мора да дојде од срце – тоа мора да биде вистинска, складни.

Кои нè доведува до познатата барањата на терапевт Роџерс ‘. Роџерс се чинеше дека терапевт, со цел да бидат ефективни, мора да има три многу посебни квалитети:

1.   Сличност  – искреност, чесност со клиентот.
2.   Емпатија  – способност да се чувствуваат она што се чувствува на клиентот. 
3.   Почитување  – прифаќање, безусловна позитивен однос кон клиентот.

Тој вели дека овие квалитети се “неопходни и доволни“: Ако терапевтот покажува овие три особини, клиентот ќе се подобри, дури и ако не се користат други специјални “техники”. Ако терапевтот не покажува овие три особини, подобрување на клиентот ќе бидат минимални, без разлика колку се користи “техники”. Сега ова е многу да се бара на терапевт! Тие се само луѓе, и најчесто е доволно малку повеќе “човечки” (да речеме невообичаено) отколку повеќето. Роџерс го даде во малку, и тој додава дека терапевтот мора да покаже дека овие работи во однос на терапијата. Со други зборови, кога терапевтот ја напушта функцијата, тој може да биде како “човечки” како никого.

Јас се случи да се согласат со Роџерс, иако овие квалитети се доста тешки. Дел од истражувањата укажуваат на тоа дека техники не е важно речиси колку што личноста на терапевтот, и дека, до одреден степен, во најмала рака, терапевти се “родени” не “направи.”


Референци
Роџерс беше голем писател, вистинско задоволство да се чита. Најкомплетниот изјава на неговата теорија е во клиент-центрирани терапија (1951). Две збирки есеи се многу интересно: за да стане човек (1961) и  начин на постоење (1980). Конечно, тука е убава колекција на неговата работа во На Карл Роџерс Ридер, изменето од Kirschenbaum и Хендерсон (1989).
Copyright 1998, 2006 by C. George Boeree. Исто така можете да преземете овој превод како PDF документ.