април 13, 2017

Анри Мари Коанда

Анри Мари Коанда беше втор син на Константин М. Коанда кој имаше пет сина и две ќерки. А. Коанда е роден во Букурешт на 7 јуни, 1886 година Како што подоцна тој изјавил дека е привлечен од страна на “чудото на ветрот”, бидејќи тој бил дете.

Анри Коанда завршил средното училиште во Букурешт и во Иаси. По ова тој се приклучи на воено училиште во Букурешт, каде што дипломирал како офицер на артилеријата. Фонд на технички проблеми, особено на летот техника, во 1905 година тој изградил “ракетна авион во Букурешт за Армијата. Потоа отиде во Берлин за да присуствуваат на студии на Институтот за технологија во Шарлотенбург, по што следи со студии на Универзитетот науки во Лиеж, дел од Институтот за електротехника во Монтефиоре. Тој се регистрирани во воздухопловна школа Супериорен во Париз, каде што дипломирал во 1909 година.

А. Коанда ја започна својата инженерска практика во аеродинамиката, каде што тој е само сега станува стане светски реномирани. Тој беше награден разликите околу светот за многу пронајдоци. неколку се наведени тука:

• мобилна платформа за аеродинамичен експерименти; тој монтиран овој уред на воз и врши експерименти додека експериментални возот се работи на околу 90 км/час. на релација Париз-Сен Квентин. На овој начин тој може да се утврди квантитативно аеродинамичен појави; со помош на ветер Тунел со чад и аеродинамичен рамнотежа на неговиот концепт го измерат аеродинамичен принципи со користење на специјална фото апарат (дизајнирана од себе). Поради овие експерименти тој може да се воспостави соодветен профил на крила кои подоцна се користи за авиони дизајн.
• во 1911 година во Ремс, А. Коанда претстави авион две-мотор со само една елиса;
• помеѓу 1911-1914 што се одржа на позицијата на технички директор на Bristol Airplanes во Англија, каде што тој дизајниран неколку “класична” авиони (со пропелери), познат како Бристол-Коанда авиони. Во 1912 година еден од овие авиони ја освои првата награда на Меѓународниот конкурс за воена авијација во Англија.
• помеѓу 1914-1916 А. Коанда работел во Dalauney-Belleville Airplanes во Сен Дени. Тука тој дизајниран три типови авиони, меѓу нив Коанда-1916, со два пропелери поставен во близина на опашката (како што е добро позната “Caravelle во транспортни авиони, всушност Коанда учествуваше во дизајнот на овој авион како технички консултант).

Во прилог на овие А. Коанда исто така, имаше преокупации во различни технички области. Меѓу најзначајните се:

• пронаоѓањето на нов градежен материјал, познат како “Бетон-боис”, што се користи за архитектонски декорации (дворец на културата во Иаси, изградена во 1925 година, бил целосно украсени со користење материјал Коанда е);
• во 1925 година Коанда дизајниран во Романија уред за откривање на течности во почвата. Тоа беше се користи за екстракција на нафта, гас по многу повисока стапка, како и постојан отстранување.
• во Персискиот Залив, Коанда гради океанска опрема за складирање за масло добиено од страна на опрема работат многу далеку од морскиот брег.

Сите овие достигнувања сега може да се види во Букурешт во Техничкиот музеј професор Димитрие Леонида.

Но, повеќето познати, студирал, се применува и откривањето на Анри Коанда е “Коанда ефект”. Анри изјави дека првпат сфатил нешто за што ќе стане познат како Коанда ефект беше додека тој беше тестирање што го нарече, беше неговиот реактивен авион, Коанда-1910. Откако авионот полетал, Коанда забележа дека пламенот и изгорени гасови исцрпени од моторот тенденција да остане во непосредна близина на трупот на авионот. За долго време оваа појава од запалените гасови и пламен гушкање на трупот остана голема мистерија која тој истражени преку размена на мислења со специјалисти во аеродинамиката целиот свет. По завршувањето на студиите која траеше повеќе од 20 години, (спроведена од страна на Коанда и други научници), тоа беше признат како нов воздухопловна сила. Д-р Алберт Метрал прогласен за појава Коанда. Види постскрипт во врска со иновативни авиони Коанда-1910.

Coanda_1.gif (57345 bytes)

На Коанда – 1910 Има Реактивни (авион) авион
Втора меѓународна воздухопловна изложба
Grand Palais, Champ-Elysees, Париз, Франција
Околу октомври 1910 година

На 8 октомври, 1934 Коанда доби патентен, Постапката и уред за отстапување на течност во друга течност. Оваа постапка има толку многу апликации кои е тешко да се избере најважните: менување на правецот нафрли за модерни авиони (пресврт удар), намалување на нивото на бучава за реактивни мотори (или за експериментални штандови) за висока брзина на авиони, и лифт на аеродинамичен површини може да се зголеми за да именува неколку.

Во 1935 година, врз основа на “Коанда ефект”, Анри дизајниран апарат за летање, што личи на она што денес е познат како “летечка чинија” (тој го нарече неговата машина Aerodina Lenticulara – Романскиот). Коанда се смета дека тоа би можело да биде најважниот примена на сила за неговата воздухопловството во иднина; во 1967 година, на симпозиум организирана од страна на Романската академија, тој рече:

Овие авиони го имаме денес нема повеќе од совршенство на играчка направена од хартија децата да го користат за да си игра со. Моето мислење е дека ние треба да го бара за една сосема поинаква апарат за летање, врз основа на други летачки принципи. Сметам дека авиони на иднината, она што ќе ги тргнеме вертикално, летаат како и обично и земјиште вертикално. Овој апарат за летање требало да има делови во движење. Идејата дојде од огромната моќ на циклони.

Меѓу медали и разлики доделени во текот на неговиот живот ќе се спомене:

• Во 1956 година, Анри беше прославен во Њујорк за реализација на првата реактивен авион и лет. Тој тогаш беше наречена “минатото, сегашноста и иднината на авијацијата”.
• Во 1965 година, на Меѓународниот Автоматика симпозиум, Њујорк, Анри доби диплома “Хари дијамант лаборатории”.

Тој, исто така, доби:

• Диплома и Велика Златен медал “Старите прачки”;
• “На диплома за научни истражувања” од УНЕСКО;
• “Медал на француски аеронаутика”; и
• редот “За заслуги” и командантот прстен за сите негови активности;

Во 1970 година, Коанда вратија во Романија и се населиле во последните години од својот живот во Букурешт. Во 1971 година, тој и д-р Ели Карафоли реорганизирал воздухопловни инжинерство дисциплина во Букурешт Политехничкиот институт, поделба на Машински и воздухопловна факултет одделението во две одделенија на студии – машински факултет и авионите инженеринг.

А. Коанда почина на 25 ноември 1972 година.

Главна референтна:

Романскиот пронајдоци и приоритетите во воздухопловство, Константин Ц. Георгиу, Ед. Албатрос, Букурешт, 1979 година (во Романија).

Коанда-1910

Коанда-1910 Анри Коанда беше револуционерен авион во многу начини. Прво и основно, тоа е сега се признати како прв воздух-реактивен мотор (авион) авиони, со што прв и единствен лет октомври, 1910 година авиони Анри беше првиот да немаат пропелер. Ова беше 30 години пред Хајнкле, Кампини и омаловажавам кои се сметаат за “татковците” на авион на летот. Недостаток на поддршка, Коанда не ги извршуваат понатамошно развивање на неговите “реактивни” авиони. Други иновации за своето време вклучени овие многу новини:

• крилја направени со челични водечки рабови, наместо од дрво;
• подвижен ребра на работ на напред крило да се зголеми лифт;
• профил на крилото имаше силна комора;
• две крила беа на различни должини и горната страна беше поставен пред долниот крило кој беше пократок. Ова ги намали аеродинамичен мешање помеѓу две површини. Ова беше подоцна се нарече полутораплан и повторно да се измисли 10 години подоцна, каде што е применет во Фокер, Брике и Потц воздухопловот; и
• бензин и масло се чуваат во тоа горниот крило намалување на големината на трупот на авионот и на тој начин влечете.

Моторот е вистинска иновација, сепак, и тоа е изгубена во индустријата на авиони, кои развој не беше продолжена во 1910 Коанда е “воздух-реактивен мотор” е сместен под качулка и е составен од четири цилиндри, со водено ладење , бензин-придвижуван моторот ротирачкото на 1000 вртежи во минута. Преку менувачот, моторот се претвори компресор на 4000 вртежи во минута. За затворање (уред што се отвора и затвора слична на ирисот во камера) далечински управувана од страна на пилотот е пронајден во предниот дел на компресорот се регулира протокот на воздух во компресорот. исцрпува компресорот влезе две во форма на прстен гори комори наоѓа на секоја страна од трупот. издувни гасови и дополнително гориво на моторот на бензин, исто така, беше пренесен во коморите. Согорувањето на оваа мешавина исцрпени од коморите низ челик пороен иверица страни за производство на потисок (220 кгс) на Коанда-1910 многу поголема отколку што ќе бидат достапни од бензински мотор и сам пропелер.

Дополнителни референци

Кој е родител на реактивни авијација?, American Aviation, Декември 5, 1955 година

Обри, Рене: Тој полета во 1910 година, Flying, септември 1956 година

Би, Андре: Првиот турбо-пропулзивни авион, Aviation Magaxine, No. 160, 1955 година

Грин и Крос: На млазен авион на светот, Лондон, 1955 година

Енкарта енциклопедија, Microsoft, 1997 година

Анри Мари Коанда, Биографија, http://www.biography.com