ноември 23, 2016

Како да Станете Морски Биолог

Sourcehttp://life.bio.sunysb.edu/marinebio/becoming.html

Што е морска биологија и она што е морски биолог?

Ова е потешко прашање да се одговори отколку што може да замислите! Морска биологија е од областа на знаење во врска со морски организми. Но, она што е морски биолог? За многумина, тоа значи да се биде тренер делфинот, но за другите тоа значи управување со светилиште морски флора и фауна. Постојат многу одговори на ова прашање, а јас би рекол дека морски биолог е некој кој работи на некој начин во проучување, набљудување, заштита, или управување со морски организми, било да се микроб, растение или животно. Ако студијата морска риба население сте морски биолог. Ако сте управување со морски флора и фауна се зачува и да се занимаваат со заштита на морските организми таму, тогаш и вие сте морски биолог. Знаете дека сте морски биолог ако имате лаптоп или компјутер што рекорд информации често за морски организми. Но вие исто така може да биде морски биолог, ако сте собирање сунѓери, во потрага по биоактивни лекови. Може да биде броејќи ги, го прават ДНК секвенционирање на нив, да ги набљудуваат во лабораторија или да се направат теоретски модели предвидуваат нивните изобилство еднаш риболов е намалена. Значи морските биолози направи многу работи, но она што тие имаат заедничко е да работи со морски организми.

 

Сакам да се обучуваат делфини и китови

Еве го мојот совет. Љубовта делфини и китови. Восхитувам на нивната убавина и нивните благодат, како тие пливаат и се движат преку нивните резултати на возбудливи однесувањето маневри. Грижи се за китови, за многу од нив се во опасност. организации за поддршка кои се обидуваат да се зачува китови.

Добро. Сега ве молиме имајте на ум дека постојат многу малку луѓе во светот што ја проучуваат китови и други морски цицачи! Вие повеќе може лесно да стане професионален кошаркар од поминам животот проучувањето на вашиот китови. Истото за делфинот обучувачи. Да, има многу јавни аквариуми во САД, но бројот на луѓе што работат со делфини како обучувачи, исто така, се многу малку. Повеќето e-mail да се добие почнуваат со “Отсекогаш сум сакал да биде тренер делфинот.” Во ред, но подобро да ги задржи вашите опции се отворени, само начинот на кој се стремат рок ѕвезди обично имаат “ден работа.”

Ако навистина сака да се направи истражување на морските цицачи би можеле да влезат во оваа област преку еден од двата правци. Прво, може да стане биологија големи во колеџ, преземање на курсеви во ‘рбетни биологија, физиологија и еволуција. Повеќето морски експерти за цицачи беа биологија специјалност во колеџ. Како алтернатива, може да стане ветеринар, со единствена надеж за разбирање на цицачи анатомија, физиологија и биохемија, и разбирање на биологијата на цицачи и нивните болести. Ова ќе биде многу ретки пат, иако интересна. Луѓе со било кој вид на обука може да се најдат својот пат во аквариуми и да стане делфинот обучувачи. Морам да признаам: јас не гледам делфинот тренери што се морските биолози, навистина, иако некои од нив може да се едуцира јавноста.

Па… што да правам? Стани морски биолог или го поддржуваат вашиот локален морски биолог!

 

Сакам да станам морски биолог

Еве го мојот совет:

Ако живеете на брегот, а потоа го истражуваат! Некои места се небезбедни, особено карпести брегови на отворени брановидна крајбрежја. Но, повеќето од нив се полни со восхит. Најди ги некои алги и морски животни. Погледнете во нив. Да се добие малку 2 галон стакло аквариум и пополнете го со морска вода. Потоа го ставаат некои суштества во резервоарот и да ги гледаш. Вие може да сакате да се има евтина пумпа и воздух пиштол спреј да се задржи на резервоарот од губење на својот кислород.

Ако не живеат на брегот, оди на поток или езерото. Превртуваат камењата и се погледне на суштества таму. Обидете се да дознаам што се. Постојат многу водичи за слатководни суштества. Обидете се да се идентификуваат суштества. Да се добие малку 2 галон стакло аквариум и наполнете го со вода за пиење. Погледни го суштества и да видиме што тие го прават. Овој тип на љубопитност е она што започна многу биолози на пат кон славата и богатството.

Одат на јавен аквариум. Постојат многу аквариуми во Америка. Некои од нив се едноставно фантастично и многу се забавуваат изложби вклучувајќи и во живо суштества и многу информации. Ако припаѓаат на разузнавач TROUP или ако имате пријатели, имаат вашите родители вас и вашите пријатели се како група. Земете белешка рампа и да се подготви слики на суштества што гледате. Овие денови, многу од нас имаат дигитални фото апарати. Донесе еден и да фотографирате. Ќе се воодушевени што ќе видите кога ќе стигнам дома и да се погледне во нив на видео бим. Истото важи и за видео.

 

Ако ова добива уште возбуден:

Вие навистина може да САКААТ да бидат морски биолог! Ако е така, ќе стане научник со специјалност во морска биологија. Ако навистина сакате да го направите ова ќе биде постојано гледа се таму: ѕвезди, притаен суштества во вашиот двор, а вие ќе се допаѓа гаджети. Донесе работи дома во својата соба и се погледне во него! Прашајте родителите за она што е опасно, туку и да ги поттикне да се види она што го пронашле.

Ако сакате да станете морски биолог, ќе мора да научат за науката. Прашајте го вашиот наставници за проекти да се направи со живи суштества. Не мислам дека треба да знаете биологија само. Морски суштества се направени од хемикалии и тие се физички работи, исто како и пластични играчки и дрвени столчиња. Тие имаат сила и хемија. Ако сте морска уточка на карпа, мора да биде СИЛНА. Ако сте нож на алги, мора да бидат флексибилни.

Доколку ова се добива ДУРИ ДУРИ и уште возбуден:

Може да се НАВИСТИНА НАВИСТИНА НАВИСТИНА САКАТЕ да биде морски биолог. Ако имате среќа ќе живеат на брегот. Кога ќе го вклучите околу 15 може да биде во можност да работат на некој начин или друг на морски лабораторија. Вашиот професор во средно училиште науката може да биде во можност да добиете во контакт со еден научник во локалниот морски лабораторија. Ако не, можеби ќе имаат многу време за учество во една или друга програма дизајнирана за тинејџери. Некои од нив ќе ви се стави надвор на брод и да научат да едрење и океанографија (на пример, Здружението на море образование). За жал, овие ќе чини пари; доста.

Додека сте во средно училиште, ќе сакате да се земе како многу наука и математика што е можно. Верувај ми, се морски биолог бара многу на обука. Не мислам дека ќе се специјализираат веднаш, особено во средно училиште. Ако вашето училиште има се разбира во морска биологија и морска наука, тогаш се разбира бидете сигурни да го земе. Но, исто така ќе треба солидно искуство во биологија, хемија, физика, и математика.

Доколку ова се добива ДУРИ ДУРИ ДУРИ И УШТЕ УШТЕ возбуден:

Вие сеуште може да сакаат да биде морски биолог, кога ќе влезе колеџ. Така што колеџ треба да изберете? Еве го мојот совет. Немојте само да се избере колеџ поради тоа што има морска биологија програма. Многу од овие колеџи не се толку големи и повеќето од учениците во овие програми не навистина имаат намера да имаат кариери во морска биологија. Наместо тоа, се најде колеџи кои се добри во областа на науката и пишување, но исто така имаат морска биологија факултет. Постојат многу колеџи во изненадувачки места. На пример, Суортморски колеџ е одлично место, но, исто така, има посветена морски биолог, кој ќе ве инспирира. Гетисбург колеџ во Пенсилванија без излез на море е уште еден пример за тоа. Најди ги најдобрите колеџ може да се добие во и праша дали овој колеџ е добро во науката и пишување/комуникација и, исто така, има некои морски факултет во чија лабораторија ќе можат да работат.

Кој ќе ме советува за избор на факултет?

Ова не е лесно да се одговори, затоа што тоа зависи од вашите оценки, сколастичката дело тест резултати, воннаставни активности, финансии, и многу повеќе. Насоки советник средно училиште ќе биде добра личност да се зборува за вашиот реални шанси да се влезе во еден или друг колеџ. Исто така мора да бидеме реални со себе за тоа колку далеку од дома не сте подготвени да одите. Не е важно што ќе го изберете, тоа е добра стратегија да се добие на брегот што е можно поскоро. Но верувајте ми, многу од најдобрите морските биолози во Америка завршиле својата ергени степен во колеџи меѓу полињата со пченка и трева. Мојата теза советник поздравена од Илиноис и отиде да колеџ во Корнел, Ајова. Тој пристигна на брегот како дипломиран студент, дури и не знаејќи како мирисаше на океанот, но сепак стана еден од истакнати морски екологисти во светот. Ми претставува особено совет е: ИГНОРИРА листи од “најдобрите” морска биологија колеџи. Тие може да биде најдобро за некои теоретски лице, но ВИЕ не се теоретски. Имате специјални потреби кои мора да се поединечно.

Јас треба да се големи во морска биологија во колеџ?

Верувај ми, колеџ е премногу рано време да стане премногу специјализирани во морска биологија. НЕ мора да се големи во морска биологија, ако навистина сакаат да станат морски биолог. Знам дека ова звучи нелогично, но тоа е добар совет. Основните науки се уште е како треба да се пополни својата работа се разбира. Да, се разбира или две во морските науки или дури и мала, но се пополни вашето време со основите: биологија, физика, хемија, математика, па дури и инженеринг. Тоа е полесно да се научат основните науки, математика, и компјутерско програмирање сега отколку да го собереш подоцна во постдипломски или стручна школа. Ова не е да се каже дека морските науки и програми за животната средина, науката треба да биде целосно избегнат. Некои од нив се исклучително добар да им даде на студентите вештини за критичко размислување во голем број на дисциплини, истовремено правејќи ја студентите учат основите на науката. Многу проблеми морска биологија денес бараат размислување “надвор од кутијата”, а со тоа и врските помеѓу различни дисциплини, може да биде многу благодарна. Мој омилен конфигурација ќе биде повеќе специјалност кои водат студент во креативни области. На пример: она што за двојно поголеми во областа на науката и општествени науки, или тројно поголеми меѓу биологија, хемија и инженеринг? Овие комбинации ќе ве доведе кон основните науката образование, кој сеуште ви овозможува да се применуваат своето знаење на проблемите од реалниот живот. Како што многу студенти се знае, инженеринг е главна област на академски раст во колеџи денес. Ако сакате да се биде морски биолог, обуката може да се добие по механички инженеринг, кои се вклучени во хидродинамика и студии клима, или компјутерски вештини инженеринг вештини може да се примени директно на проблеми океанот науката.