јуни 24, 2016

Бин Ладен: Зад Маската На Терористичката

Source: http://crab.rutgers.edu/~goertzel/osama.htm

Њујорк: Аркадни Книги, 2002
од страна на Адам Робинсон
296 страници
ISBN: 1559706406
Тврд повез, $ 23,95
Adobe е-книга, $ 11.16
од: http://arcadepub.com/Book/index.cfm?GCOI=55970100002980

разгледани од страна на Тед Goertzel, д-р
[email protected]

 

Овој преглед е објавена во Clio’s Psyche, март 2002 година.

Оваа книга не е psychobiography, но тоа дава повеќе информации за детството на Осама бин Ладен и личен живот во однос на претходните извори, најдобар од кои според моите сознанија е биографски скица достапни онлајн од PBS. Адам Робинсон, автор и новинар кој живее за десет години во областа на Персискиот Залив, спроведени интервјуа со членовите на семејството на Бин Ладен во текот на годината пред нападот на Светскиот трговски центар. Осама бин Ладен е отуѓен од неговото семејство, за некое време и тие се желни да го урнеме од неговиот пиедестал раскажувајќи приказни за неговата младешка забава со алкохол и проститутки и за негова вмешаност со шверц со дрога во Авганистан.

Можеби повеќе открива за psychohistorians работи семејството зеде здраво за готово во врска со животот во домот на полигамен олигарх. татко на Бин Ладен, Мохамед бин Ладен, беше феноменално успешен градежен претприемач, имигрант во Саудиска Арабија, кој го разви блиски врски со кралското семејство. Тој ја презеде целосно искористување на indulgences дозволено богати и моќни мажи според исламскиот закон. Тој имаше 54 деца, повеќе или помалку, роден на 10 или 11 жени. Фактот дека неговите биографи не се сигурни на бројот на жени и деца нагласува небитноста дава на жените во Саудиска култура. Во конкуренција за внимание Мохамед бин Ладен беше жестока, и членови на семејството, генерално, го идеализира. Исламскиот закон им овозможува на четири жени, а Мухамед прекршуваат ова правило преку одржување три долгорочни жени и резервирање на четвртата слот за серија од кратки termers. Кога тој се разведе од четврта сопруга, тој продолжи со неа и нејзините деца поддршка на семејниот имот во Џеда, но во опаднатиот статус. мајка на Осама бин Ладен беше во оваа ситуација, кога тој беше роден.

мајка на Осама, Hamida, беше една убава млада жена Сирија кој фати фенси на Мухамед доцна во животот. Се оженил на релативно доцна на 22 годишна возраст, таа живеела релативно модерен начин на живот во Сирија, вклучувајќи шопинг патувања во Дамаск. Таа имаше независна редеа, и се најде живот во соединение ограничувачкиот на Бин Ладен. Таа не му се допадна покрива лицето со бурка, и беше служат за потсмев на другите жени и поранешни сопруги. Од страна на време Осама е роден, таа беше избегнувани од страна на другите жени. Тие се однесуваа на неа, како “робови”, во врска со нејзини незадоволство на нејзиниот статус. Осама бил познат по прекарот “, изјави синот на роб”.

Осама бил одгледан во голема мера од страна на медицински сестри и дадилките, заедно со неговата мајка се чуваат во позадина, а понекогаш дури и не живеат во комплексот во Џеда, но во друго семејство резиденции. Медицинските сестри и дадилките, се разбира, се уште помалку значење за Саудиска култура од жени, и не се достапни информации за нив. етикета “син на еден роб” никогаш не го напушти, а тој беше срамежлив и, генерално, одбиена од страна на неговите браќа. Тој бара внимание преку зло и бељи, но тој беше внимателен да се биде верен и послушен кога во присуство на неговиот татко. Тој сакаше кампување во пустината, а неговиот татко е задоволен со отворено вештини. Повеќето од неговите браќа мразеше пустината и отиде само смират олигарх.

Односот со својот татко е веројатно најважното нешто во животот на Осама како младо момче, а тој се чувствува напуштен кога неговиот татко починал во хеликоптерска несреќа, кога имал само десет.

На домаќинството била распространета, и тој беше испратен да живее со мајка му, кои одвај знаеше. Тој се чувствува се повеќе и повеќе дека тој е црна овца, единствената жртва на дисперзија на семејството. Неговата мајка се обиде да стигне до него, но тој се чува на далечина својата. Во рок од неколку месеци, имаше речиси и да нема интеракцијата помеѓу нив.

Како адолесцент, Осама немал никаков контакт со жените. Тој ја надмина својата срамежливост и научив да се дружат со млади луѓе надвор од семејството, кои знаеле или се грижи многу за исмевањето на тој доживеа дома. Тој се спријателува со неколку од синовите на кралот Фахд, со кого тој ужива многу авантури во селата. Тој, исто така, собрал своите ставови кон жените како објекти за да се ужива за рекреативни цели и како статусен симбол. Се школувал дома со приватни учители, заедно со своите браќа и сестри. Тој беше паметно дете, и беше желни да ексел во училиште работа, вклучително и исламски студии и меморирање на големи делови од Куранот.

Тој бил испратен во Либан во средно училиште, каде што тој беше слободен од ограничувањата знаел целиот свој живот. Тој дарежлива додаток и луксузен стил на живеење, вклучуваат својот Мерцедес Бенц и возач. Тој помина многу од неговото време во модерен ноќни клубови со други богати млади playboys, често во друштво на русокоса проститутки. Тој бил во брак, на возраст од 17 години, на сириската девојка која беше роднина, но тоа се става ограничувања на неговото однесување. Бејрут веселбата Осама беше грубо прекината од избувнувањето на либанската граѓанска војна. Семејството го врати дома и се испратени на универзитетот во Џеда, која беше во голема мера финансиран од страна на неговиот татко.

Во Џеда, Осама беше дадена значителна веронауката, и Адам Робинсон смета дека тој се чувствува виновен за снисходливо неговите испади во Либан. Тој стана возбуден околу војната во Авганистан, и со нетрпение бара можност да се приклучат во борбите. Според Робинсон, тој бил регрутиран и поддржан од страна на ЦИА во исполнувањето на овој сон. Се борат за исламот исполнети неговите потреби за цел во животот, и да го очисти гревовите на својата младост. Тој во едно интервју изјавил од магазинот Тајм дека “во нашата религија, има посебно место во оној свет за оние кои учествуваат во џихад. Еден ден во Авганистан беше како 1000 дена од молитвата, во обична џамија.”

Тој одигра водечка улога во Авганистан, делумно поради тоа што неговото богатство и семејни врски, а делумно и поради интерперсонални способности и чувство на посветеност. По победата над Советскиот Сојуз, се вратил во Џеда како херој, велејќи дека тој имал намера да работат во семејниот градежен бизнис. Ова во голема мера покритие; неговата примарна дејност е изградба на меѓународна мрежа на фундаменталистичкиот исламски воини.

Остатокот од книгата опфаќа воени и политички настани кои обично се подобро познати, а се помалку интересна psychohistorically. Осама раскина со Саудиска лидерство кога тие го донесоа на американски војници во земјата и се придружи на меѓународната коалиција за да ја принуди на Садам Хусеин од Кувајт. Тој понуди да се мобилизираат 10.000 муџахедини од неговата мрежа, и беше сигурна дека може да го порази на ирачките вооружени сили. Успехот на авганистанските муџахедини во победата на Советскиот Сојуз му даде чувство на семоќ. Тој е сигурен дека чувствувате посветеност на верските вистински верник може да се надминат сите на светот “тигри од хартија”.

Во својата радост за бомбардирањето бин Светскиот трговски центар Ладен (2001) себе си и претставници на неговата со идентификуваните “Семоќниот Бог”, и изјавил дека “она што САД вкус денес е многу мала работа во споредба со она што сме го почувствувале за десетици години . Нашиот народ е дегустација ова понижување и презир за повеќе од 80 години. синови неговата се убиени, неговата крв е пролеана, нејзините свети места се нападнати, а тоа не се донесе одлука во согласност со она што Бог го одредил. и покрај тоа , на никој не му е гајле.”

Ова е типичен терористички реторика, повеќето откривајќи психички е неговата жалба дека “никој не се грижи.” Терористичките напади принудени целиот свет да се обрне внимание на неговите жалби, како неговата игра надвор на семејството игралиште му помогна да се издвоите од своите 54 браќа и сестри. Западен психолози имаат мало искуство со луѓе кои израснале со мајка која дели нејзиниот сопруг со 10 други жени и поранешни сопруги. Во групата психологија и анализа на Его, сепак, Фројд шпекулира дека најраните човечки групи можат да се водат од страна на доминантниот мажјак кој монополизира сите на жената. Кога помладите мажи се здружија за да го убие овој лидер, Фројд шпекулира, се чувствува виновен или се плаши и го замени со идол. Фројд смета дека ова може да е на историско потекло на религијата. Исто така, може да има нешто да се направи со психологијата на идеолошки групи, како што се шпекулира во поглавје 5 од Turncoats и вистински верници.

psychohistorical модел на Фројд има впечатлива значење за животот на Осама бин Ладен, и во културата во која тој функционираше. Тоа е култура која богати, моќни мажи монополизира млади жени, оставајќи орда на wifeless млади мажи. Овие млади луѓе се очигледно толку роговиден дека тие не може да се верува дури и да се види лицето на жената или обликот на своето тело. Религиозни доктрини се користат за да се оправда оваа ситуација за нив и за жените, додека свети војни се ослободи општеството на несакано и потенцијално непушачите ергени.

Со оглед на затвореноста на Саудиска општество, Адам Робинсон е да им се заблагодари за раскопува колку лични информации на бин Ладен како него. Има, меѓутоа, многу фрустрирачки празнини. сопруги и деца на Бин Ладен и неговиот однос со неговата мајка, се само повремено се споменува. Познато е дека неговата трета жена, се направени да ги зацврсти своите политички сојузи во Авганистан, беше ќерка на Мула Омар, лидерот на Талибанците. Ништо не е она што се знае за жена, сепак. Постои конфликт помеѓу бин Ладен и неговата мајка во текот на неговиот третман на жени и деца. Hamida верува дека тој треба да им овозможи да живеат нормален живот во Саудиска Арабија, а тој ги држи во крие “речиси како заложници на Verges на неговиот живот.”

Од негова гледна точка, напад на Осама врз Светскиот трговски центар во моментов не може да се гледа како неразумен чин. Тоа му донесе слава и признание тој посакуваше, и таму беше, секако, постои можност дека тоа би можело да успеа да ја обедини голем дел од муслиманскиот свет под негово раководство. Всушност, тој и неговите советници и може да се раководи од работата на Харвард професор Семјуел Хантингтон, кој претпоставува судирот на цивилизациите што се нов тренд во светската историја. Осама бара да биде лидер на муслиманската цивилизација и христијанската цивилизација на Западот. Ако западните лидери не ја прочитал истите книги и внимателно да се избегнува кастинг конфликтот како една меѓу муслиманите и Западот, тој би можел да го наследи. Многу од младите мажи, кои ги дадоа своите животи за својата света војна несомнено се водени од лични фрустрации, страст за авантура и искрена верски убедувања. Осама акциите на некои од овие мотиви, но што е најважно за неговата вештина во организирање и манипулација со чувствата на другите.

 

Тед Goertzel, д-р е професор по социологија на Универзитетот Рутгерс во Камден. Тој е автор на Turncoats и вистински верници и Линус Паулинг: Живот во наука и политика. Неговата библиографија и многу од неговите дела се достапни на: http://goertzel.org/ted.