мај 24, 2016

Импресии од бојкотот на Монтгомери автобус

Source: http://www.crmvet.org/lets/halstead.htm
Член две-Скици со Фред Halstead
-ти март 1956 година

[Фред Halstead беше лидер на Социјалистичката партија на работниците кои го посетиле Монтгомери во март 1956 до пријавите на – и поддршка – Автобус бојкотираат. Подолу е препис на напишаните страници кои се појавуваат да биде прва нацрти на две статии, најверојатно, наменети за милитант на SWP партија весникот.]

Ракописно Предлог Фред Halstead  [PDF]

4 март 1956 година Монтгомери и Бирмингем

Законодавниот дом Алабама е моментално средба овде во специјална седница свикана 1 март да се разговара за образовни буџетот, но се чуваат живи да бидат подготвени да се спротивстави на секој антисегрегација се движи брзо.

Денот на отворањето на голем број на сметки на напади десегрегација беа воведени. Еден од нив, кој беше усвоен во Сенатот без несогласување и сега се наоѓа пред куќа комисија ќе побара од американскиот Конгрес да шири “црнците меѓу неколкуте Северна и западните држави, областите каде што црнците се сака и може да се асимилирани.”

Уште еден кој е на половина пат низ законодавниот дом, ќе се формира комисија да го испита секоја група “осомничени за субверзивни тенденции”. Тоа посебно се споменува N.A.A.C.P. и на Комунистичката партија. Овој предлог-закон се очекува да помине. Тоа ќе им овозможи на расистички законодавците да повикува сведоци и евиденцијата.

Третата мерка ќе ги стави на располагање на расистички законодавците имињата на оние Алабама студентите на Универзитетот кој се молел на училиштето да ги поврати Гора ко-ед Autherine Луси.

Јас присуствуваа на 2 март седница на ова законодавство да ги види овие претставници на “Јужен начин на живот”. Кога влегов во Капитол, двете куќи беа во сесија заедно како комитет-of-the целина да разговараат за намалување на предложените образовни буџет.

член на комисијата го читав извештајот листата на предложените намалувања, (на сите бели Ун. на Ала со 7.000 запишани беше намален $ 205,000, додека сите Гора Ала. Државниот Кол со запишување на 2500 беше намален $ 250,000.)

Некои од Solons lounged во нивната кожа поместена столици, читање весници и пиење cokes. Неколку внимателно слушаше. Еден масти, бела коса законодавецот лежеше испружен низ три столчиња. На ѕидот зад масата на говорникот може да се види голема плакета впишан: “Во оваа сала указот за отцепување кога се повлече Алабама од сојуз на суверени држави беше донесен 11 јануари, 1861 година”

Јас навистина не би ја обвинуваат lounging креаторите на законот, дискусијата беше досадна. Најпосле, еден атлетски потрага млади претставник зеде микрофонот да зборува против понатамошни кратења на Универзитетот во Алабама:

“Ние мора да се сеќавам како храбро претседателот на тој универзитет се соочува со судска одлука наредувајќи му да направи нешто што тој не можеше да се направи, бидејќи тоа е директно спротивно на желбите на луѓето од Алабама.”

Луѓето во Алабама! Тие се слабо застапени [нејасно 5 зборови], црнците, не се застапени на сите, освен од [зборови нејасно] Државен затворениците кои отвораат прозорците и да се сврти на навивачите и за утеха на овие “претставници на народот”.

Белите мнозинство не е застапена. Неколку илјади насади-сопственик контролирани гласови од “црн појас” земји испрати повеќе претставници од тука се дозволени поголеми населени места во државата.

Излегов од античките сала и отиде на улиците на Монтгомери да прашам неколку луѓе што мислат за законодавството воведе еден ден претходно.

Предлог-законот за “ширење на црнците низ северот”, беше сериозно сфатена од никој. Рече бела гас придружник: “. Оние соработници на ридот треба да се gettin ‘паника посакувам тие не би се прават работите како што јас сум за сегрегација, но не може да ги натера луѓето да ги напуштат своите домови.”.

А бело таксист коментира “Ако тие откажете долговите и да ми даде билет за воз, јас ќе ја напушти Алабама исто така.”

Другите две мерки, за да се воспостави “субверзивните” истрага и да ги открие имињата на подносителите беа земени посериозно.

Вели еден посно белиот човек: “Јас не мислам дека тие ќе добиете било каде со овој бојкот дека Луси Гал не се никаде врски Легислативата ’em up, и [3 нејасни зборови] во [нејасно збор] што е за него.. она што го имаме да се направи. Тај ’em up во законот, тие нема да се [зборови нејасно]. ” Овој човек зборува спокојно, без очигледна гнев, како и сите белци ми зборуваше премногу со исклучок на еден. Тој рече: “Би сакал да ги имам на таа листа на црнец-љубовници (подносителите за враќање на Мис Луси). Знаеме како да се справи со нив вид.”

Повеќето белците едноставно не би се зборува за оваа тема слободно со странци. Ако тие се зборува за тоа во должина меѓу себе тие не го прават тоа очигледно. Секако дека не постои очигледна широк шири хистерија во овој момент. Животот продолжува, како и обично, и обичните предмети започне разговори надвор. Тоа често се допира случај Луси или расистички закони кои се појавуваат предмети на насловните страници на весниците, но се чини дека има неподготвеност да се зборува за настаните Монтгомери.

Го прашав бела столар она што тој мисли на “бојкот”. Тој рече: “Јас не поседуваат автобуската компанија.”

“Дали мислите дека ко автобус. Доделуваат нивните барања?” “Тогаш, што мислиш, што треба да направам?” “Јас не знам. Јас не поседуваат ко автобус. Колку што јас сум загрижен, тие може да ги задржи одење засекогаш. Тоа не ме боли ништо.”

Некои белците се симпатични на “протест”. Обри Вилијамс, Издавач на Јужна Фармер, и претседателот на образовен фонд Јужна конференција и отворен противник на Џим Кроу за многу години, се појави во судницата да им понуди на обврзници за уапсените лидерите на протестот. неговите пари не е потребно, сепак. Тој беше единствениот бело да го стори тоа.

Една бела жената зад шанкот на една продавница, каде што престана да се двоумеше кога го прашав како да стигнете до одредена адреса. “Па”, рече таа, “Има еден автобус оди таму. Тоа е, ако сакате да се земе во автобус”. таа повторно се двоумеше. “Ако имаш пари може да одиме со такси.” Јас се заблагодарив и се сврте. Како што помина низ вратата таа се нарекува по мене. “Јас секогаш си одат, во последно време, пролетта, знаеш.”

Досиејата на локален весник, Монтгомери рекламни покажуваат дека од почетокот на протестите во декември минатата година имаше голема симпатија меѓу белците со протестот. Писма до уредникот повикувајќи се случаи на суровост кон црнците на [нејасни зборови] невообичаено во прашања декември од [нејасна слика] црнците имале “легитимни поплаки.”

Од градот комисија три човек се приклучи на Белата Граѓаните советот и градоначалникот најави неговиот цврст политика, сепак, на хартија беше затемнет сите вести на движењето, освен официјалните изјави и правните дела, а го усвои пријателски тон кон Белата Граѓаните Советот (ССЦ).

Еден од водачите на протестите ми рече: “Кога се дозна дека одреден бела жена ни помогна надвор малку кога овој протест почна, прво, таа беше прогонувана од телефонски повици во средината на ноќта, и закани, и I don ‘ t знаат што се. Зошто го направи тоа сиромашна жена толку нервозен што таа мораше да го напушти овој град, таа му се Livin ‘во целиот свој живот. таа мораше да си оди за да се добие одмор “.

Сите се согласуваат дека силата на ССЦ се зголеми значително, по настаните Монтгомери и Tuscaloosa. Тоа е членство во оваа земја се проценува на 12.000.

На седницата одржана (минатиот месец, ве молиме проверете на турнирот), на која зборуваше сенаторот Eastland присуствуваа околу тоа многу. А бело новинар кој бил таму, рече. “Бев изненаден од карактерот на луѓето таму. Јас очекував еден куп на [нејасна слика] толпата се појави речиси целосно средната класа.” Се разбира, не постојат многу фабрички работници во близина овде.

Апликации за членство WCC се лесно да се добие. Јас зедов еден во белите чекалната на железничката станица. Реклами од ССЦ повремено се појавуваат во весниците.

Ова е предизборна време тука, и изјавите на политичарите дека тие се подготвени да “умре” за сегрегација не се невообичаени, но имам уште да се слушне бела работник се каже такво нешто. Точно е дека тие не зборуваат отворено со странци, но според мое мислење тоа е исто така важно. Јас разговарав со многу бели расисти пред тоа, и тие секогаш се чинеше obnoxiously отворен во врска со својот став, со секој кој ќе го слуша. Ова секако не е случај сега, меѓу обичните луѓе.

ССЦ се полу тајни организации контролирани од врвот следната политика која не е дискутирано од страна на или врз основа на интересите на бели маси во Јужна. Тие се ‘уште не се, очигледно, масовно движење, но се во состојба ефикасно заплашување од страна на економски притисок и физичко насилство било белците кои сочувствуваат со борат на црнците за еднаквост.

На голема работа тука, а можеби и нешто што има голем број на бели расисти збунети, и е причина за одбивање да се зборува за протестот е дека тие повеќе не се способни за заплашување на црнците, барем во Монтгомери.

Голем број на студенти, на сите Гора Алабама Државниот колеџ овде ми кажа дека крстот бил запален на кампусот Гора на ден пред Мис Луси беше да го посети нејзиниот прв час во Алабама. U. “Ние само се излезе и го гледав. ние не се кандидира и се кријат како луѓето се користи за да се направи. Овие работи не ни се плашиш повеќе “, рече еден студент. “Овие закани не се плашиш никого”, рече друг. ”

Јас ги прашав за пријавени отпуштања на црнците кои учествуваа во автобус бојкот. Вие не чини да се разбере “, рече еден млад студент.” Ништо не се случува да ни се плашиш “А друг:”. Мислам дека многу малку изгубени работни места. Тоа беше само гласина да ги исплаши луѓето, но тоа само ги направи луд “А друг:”. Овие стоковни куќи и бизниси во центарот на градот не се случува некој да оган, сите тие се многу лесно да се изврши од страна на самите бојкот “.

Пролет е во Алабама. ридови борови опфатени помеѓу Бирмингем и Монтгомери се светли нови зелени во clearings, и скоро тука и таму со црвено-outcropping на железна руда. Црвената намалува и зелените се зголемува како што се пријде Монтгомери. Автобусот Greyhound се сели во градот, пред тоа е надвор од ридовите, стариот дел од градот, чиста и тишина, бавно се движат на прв поглед, висока зграда фаќа окото, насликани високо на својата стара тула страна – Џеферсон Дејвис хотелот. знаци на улица се надминат прозорецот – Вашингтон, Ли, Монтгомери. Богата дел исполнето со имиња, за широка старите улици, скршени со ридови и плоштадите. Не како на ефикасен нумерирани улици и патишта во уште мрежа во Бирмингем.

И покрај тоа што има една четвртина од населението, во центарот на градот Монтгомери изгледа поголем, на прв поглед од Бирмингем [нејасно збор] Не постојат дури и редови на високи згради, или удели чад, или мелници со купишта јаглен и шипки и гласни свирки, но има призвук на просторност, како град [нејасно] за живеење, а не работа. Постојат големи продавници и куќи и многу повеќе [нејасно] објекти отколку во поголем град од 90 милји на север. Ова е, по сите, главниот град на државата. Нејзините железничката станица чини поголеми, иако попразна од Бирмингем двете заедно.

Има помалку од дрвени колиби стои надвор суровини земјата на нога висок блокови од тули од во Бирмингем. Таму, тие во голема мера unpainted, лошо поправени живеалишта покрие целата падини наведнат далеку од заводите и фабриките и рудниците и железнички пруги и се населени со бела и Гора работник слично, преку генерално во нешто одделни делници.

Тука тие постојат, но очигледно не и на прв поглед. Постојат мали чиста тули и рамка куќи со тревници и градини. Многу од нив се стари, и испукани ѕидарски и тротоари – или без тротоари воопшто не се ретки, но дрвја и лозите, и тревниците се чини дека да се одговори поефикасно тука за да се покрие пукнатини, и заличи на окото. Има повеќе, иако навистина не многу, на блокови како тип ante-bellum куќи со високи грчки столбови во предниот дел. Колоните се појави како сјајни бел мермер, но поблиску испит, или четка на темен костум ги открива бела миење сликал.

Во автобусот запре во депо, патникот Гора, кои ја зазедоа последните три реда на седишта, остана закажана или застана во коридор до слезе белата патник. Обоени чекалницата WHITE чекалната, вели дека знаците на двете врати кои патниците влезе на напуштање на автобус.

железничката станица во Бирмингем имаа “боја” и “бели” ново насликани во текот, но знаци ги заменат. Тие велат дека меѓудржавните патници, Обоени чекалницата и меѓудржавни и бела меѓудржавните ПАТНИЦИ чекалницата. Дури и боја меѓудржавни патници влегле во боја чекалната, истиот уред очигледно се смета за не-потребно овде во Монтгомери.

[Последни Сојузна судски одлуки и прописи меѓудржавен трговија Комисијата забранува расна сегрегација во објектите за меѓудржавни (помеѓу држави) патување. Ова значеше дека Црнците патува до и од други држави биле легално право да ги користат “бели” објекти покрај локалните сегрегација прописи. Но, тие судски одлуки и прописи не се однесува во рамките на државата (во рамките на државата) патување. Значи знаци во станица Бирмингем беа наменети да бидат во согласност со писмо, а не на духот, на налозите за десегрегација. Како практично прашање, Црнците знаеја дека ако влезе во Белата чекалната тие би ризикувале да тепа, а потоа страдаат одреден притвор врз основа на обвиненијата како “нарушување на мирот” или “неуредно однесување.”
кутија крчми во бела соба чекање (многу поголем од една боја) играше “на сиромашните луѓе на Париз.”

Еден висок млада жена со најпривлечните карактеристики, и тенка до точка на тежината облечен во униформа памук, како на келнерка, шеташе по собата во ритам со мелодија. Strutted ќе биде подобар збор – не е тешко да се шетаат на тоа препреки мелодија. Тоа е добра песна за одење.

Таа зеде раката на висок млад човек, кој бил во автобусот. Тој носеше каки панталони и карирани кошула. Неговото лице беше redish кафеава и рацете големи и работа носи. Тој, исто така беше многу тенка, како и многу други што сум ги видел на улиците и во тремовите на работничката класа населби, на трамваи, во Агенцијата за вработување на и надвор од фабриките во Бирмингем.

Постојат многу придавки би можело да се користи да се опише појавата на бели работници од оваа област – пржен, љубезен, тивок, двокатна, чувани, сиромашните, суровини и коски тешко, но [нејасно] збор кој ќе се однесува на повеќе од нив од било кој другата е зборот тенки, многу тенка.

Јас заминав на депо и одеше по улицата кон плоштад со фонтана елаборат во него. Тоа беше еден сончев доцните попладневни часови, а луѓето беа само добивање на работа. Неколку луѓе кимна со мене или се поздравил со неа – тоа е само поубав град – и многу луѓе се насмевна. Овие беа црнците. Забележав дека по некое време дека тие не се смешка во мене, туку и во други црнците одење во мојот правец. Кога нема црнци заедно, лицата на оние кои се приближува роди потиснати насмевка. Претпоставувам дека некои би можеле да го толкувам како насмевка, но тоа ми се чинеше да биде уште еден поспана, внатре насмевка, како што на еден млад човек во љубов, но тоа беше на сите темни лица на, млади и стари, згужвани лица и мазни лица, добро негувани лица и работа изморени лица.

Понекогаш, особено од лицата на жените пукна преку правото, и покрај се приближува бело лице, и беше брзо, но со тежина под контрола на уморни мускулите на лицето.

Ова беше прв видлив знак на движењето на Монтгомери “протест”.

Кога се сретнав со еден новинар Гора и побара од него она што тој мисли во врска со ситуацијата Монтгомери, првото нешто што тој рече дека е “Има сигурно се многу насмевки”, а своето лице го носеше еден. Во текот на разговорот на улица (нема друг јавно место каде што може да се сретнеме) тој се обидел да се одржи на изразување во согласност со нашата сериозна дискусија, но не успеала само да гледа како тој само ќе се бакна.

Како што тргнав надолу на улица добро облечен човек Гора преминал на тротоарот од внатрешноста на продавница за чевли. тој носеше високи магацинот на празни кутии за чевли да се стави со другите на тротоарот заедно со канти за отпадоци од хартија кој стоеше таму. Тој свиреше “на сиромашните луѓе на Париз”, а тој strutted како еден мора при одење во исто време.

Од зад мене слушнав истата песна, свиркаа од неколку парови на усните. Јас забави, а беше одобрен од страна на три Гора жена, две млади, и еден можеби нивната мајка. Човек застана свирка како тој се наведна да се одржи на кутии на работ на тротоарот. “Здраво г-ѓа Смит,” рече тој, неговите движења и зборови се уште во ритам со песната.

“Зошто Здраво г-дин Џонс”. на жената му одговори, исто така, во ритам. “Како е бизнис”

“Добро, само парична казна.” рече г-дин Џонс како тој ја преминал назад очите фатени мој, и тој се насмевна широка насмевка. Жените одеше на страна, или подобро кажано, strutted, како еден мора да кога одење на тоа мелодија.

Од друга белците, и имаше многу близу, како да не го забележите на акција, но тие мора да имаат, како што би требало да. Зборовите бил доволно гласно за сите да се слушне. Дури и ако тие го пропушти таа сцена, тие не може да го пропушти други, повеќе или помалку суптилни, кои постојано се донесени во целиот град за време на прометната улица часа време. И тоа е вториот видлив знак на движењето на Монтгомери “протест”.

Атмосферата е во остар контраст на улиците на Бирмингем, каде Гора очи се избегне бели, и каде уморни тешка работа, на мешање или претпазливи чекор крие весела слободно движење долго време негираше или достоинство долго потиснати.

“Достоинство”, вели еден студент Гора разговарав со следниот ден “, се стекнавме достоинство! Зошто знаеш”, тој продолжи “, како несоодветни што оваа мала Џим Кроу колеџ (Алабама Државниот колеџ во Монтгомери) е за потребите на црнците во Алабама, многу од нашите најдобри дипломирани студенти се движат надвор од државата, а нашиот народ не се во корист на нивното образование. Вие не може да ги обвинува. што беше планирано [нејасна слика] премислив. Тоа може да се промени на другите. ние си ги стекнал достоинство и ние ќе се обидеме да се правда. ”

Но, тој разговор дојде подоцна. Јас продолжив со прошетка по улиците на достоинствен Монтгомери, Алабама. На плоштад со фонтана свртев десно и видов она што го барав залудно за во Бирмингем. На крајот на широката улица која води до благодатна падина на ридот командантот на градот, а на врвот на ридот стои споменик на конфедерација, зграда на која стоел кога Алабама е земја на chattel ропство. Тоа е град насликани градење на државата, домување законодавниот дом. Нејзиниот грчки столбови блескаат побели од било кој, па дури и има вистински чекори мермер.

Одев по улицата преминал широк тревник, монтирани на чекори и стоеше под статуата на влезот во главниот град. Џеферсон Дејв плочата, рече, и врежан околу основата беа имињата на држави кои имаат успех од Унијата во 1861 година.

Бирмингем нема такви физички остаток од ропство или на граѓанската војна, бидејќи тој период поминаа и се трае со години на приказна, и варосани со произведени [нејасни зборови] пред градот Бирмингем дури и постоел. Бирмингем е роден во 1870-тите, кога железнички пруги дојде до големи минерални депозити во долината Џонс опкружен со најјужниот движи на системот Апалачките. Има рок од неколку квадратни милји се наоѓаат огромни наоѓалишта на минерални секој неопходни за производство на челик.

Градот е поврзан со 17-километарски железница на пловна река во морето, и од страна на многу пруги со остатокот на нацијата. Тоа е главен центар за јаглен и железна јужниот дел на Пенсилванија. Тоа е речиси исклучиво на градот на основните тешката индустрија, и жителите на неговата метрополитенска област кои бројат половина милион, во најголем индустриски работници. Неговото население е една четвртина Гора. ЦИО организирани и Гора и белите работници тука, и Бирмингем има членство по глава на жител унија поголема од Чикаго. Тоа е центар на менување на југ, а во центарот на таа промена.

Монтгомери од друга страна, со исклучок на главниот град на државата и база Максвел Air Force (која обезбедува голем дел од бизнис во градот) е малку повеќе од еден округот седиште во земјоделството. Само мал дел од неговите 125.000 луѓе се индустриски работници, а само мал дел од нив се членови на синдикатот. Неговото население е 40% Гора, многу од нив се домашни работници, а мал дел припаѓаат на синдикатите.

Животот во Монтгомери не е толку очигледно суровини или остри како и во Бирмингем, Монтгомери е киснат во старите навики и традиции, и се спротивстави на промена. Сепак, тоа е тука, во “лулката на конфедерација” (што мотото појавува на градот ѓубре во контејнери на улиците) дека основен политички промени се веќе во тек. На динамичен град на север, допрва треба да го следат.

Оваа промена е едноставно дека Гора масите почнаа да ја креира својата сопствена судбина. Тие се обединети во една организација која тие се изградени токму тука, како и во процесот на борба. Тие и само тие го контролираат, и преку него се како едно.

За прв пат од почетокот на Алијансата на северниот дел на голем бизнис и јужниот Бурбоните успеа во disenfranchising Гора под јаремот на сегрегација на преминот на векот, Гора заедница, е политичка сила може да се смета.

[Во овој контекст, терминот “Bourbon” се однесува на многу богат, многу бели и политички многу конзервативна јужниот елита – владини лидери, сопственици на плантажи, рударството и производството kingpins, голема банка финансиери и големи трговци памук. Економски и политички, оваа група доминираа во Јужна пред Граѓанската војна и брзо да ја врати својата моќ по реконструкција.]
Оваа организација е асоцијација Подобрување на Монтгомери. Таа е опишана од страна на еден од нејзините лидери како “советот на црнци на Монтгомери. Ние немаме глас во регуларниот влада. Тоа е нашиот глас.” Потеклото и карактерот на Здружението Подобрување на Монтгомери е предмет на следната статија.

5 март, 1956 година Монтгомери асоцијација Подобрување масовна средба

Вечерва присуствуваа на еден од двонеделното средби на Здружението Подобрување на Монтгомери. Ова е организација која црнците Монтгомери се постави да се кандидира на протестното движење тука.

состанок вечерва се одржа во Ветил баптистичката црква на мобилен патот во Гора станбена област. Тоа беше топла и влажна вечер, и тоа почна да врне кога пристигнав во црквата. И покрај тоа што беше еден час пред состанокот беше да се започне, салата беше веќе во текот на целиот. Лица се сместени на патеки и излеа надвор од чекор во калливи патеки на работ на улица (не постојат тротоари во овој дел од градот). Долгите редови на паркираните автомобили беа полни со луѓе бегаат од туш, и повеќе автомобили беа натоварени пристигнуваат.

Јас направив мојот начин (туркање не е потребно, луѓето учтиво гмечи и направи простор) до точка само во внатрешноста на вратата. Салата не беше толку голем или добро распределена многу цркви што сум ги видел на север, и покрај тоа што е многу добро се чуваат. Се проценува помеѓу 2 и 3 илјади луѓе беа таму, иако Црквата беше со цел да се одржи многу помалку. Јас му беше кажано дека големината на средбите е секогаш ограничена само од големината на салата. Тоа сигурно вечерва случајот.

Имаше луѓе седнати на платформата, но никој на звучници стои. Еден човек стоеше во средината на салата половина пее приказната за неговиот живот. Публиката чуваат време со низок ритмичка потпевнувам. “О господару сум мешаат премногу долго, сега одиме за правда. Ќе одиме за 50 години ако имам дека многу лево …” Публиката одговори сега и тогаш со традиционалните “Да”, “Да , да “,” те разбирам “,” Да, Господи. ” Потпевнува продолжи и во текот, сега мека, сега погласно.

Човекот седна, потпевнува продолжи. Во еден момент жената зголеми од неа седиште и изјави приказна за нејзиното дете, кој дошол дома еден ден, со солзи во очите. Тој бил избркани од страна на полицаец од каде што се игра, и ја прашав зошто. Таа му рече дека тоа е затоа што само бели деца можат да играат таму, но тој не го разбираат. Потпевнува се зголеми, публиката реагираше. Жената продолжи: “Јас го скрши срцето дека детето.” Нејзиниот глас се зголеми, “Јас Ain” гон пауза нема повеќе детски топлина. Бог не го прават сите деца? ” “О, да!” публиката реагираше со плескање музички овации. “Ние Аин ‘гон пауза не повеќе [нејасни зборови]

Жената седна, другите се зголеми, сега е тука, сега таму. Излевањето на приказната за тоа што значи поделба на црнците, за индивидуални човечки суштества кои биле подложени на него. Тие зборуваа на ограничувања на правото на глас, да се каже yessir, nosir, на луѓе кои ги нарече црнец, на несоодветни електрични светла во Гора дел од градот во споредба со доволно електрична енергија во бело населби. Тие изјави на мали работи како добивање вашиот чевел полни со вода што доаѓа дома навечер, бидејќи тротоарите престане со бели секција, а тие изјави од големите нешта како да се направи сите напорна и валкани и мачна работа поради недостаток можности за црнците. И на секој звучник има течеше разбирање и сочувство и љубов од илјадници присутни. Течеше во форма на потпевнува и музички извици и верските зборови, и сега и тогаш тоа потекоа во голема солидарност и сила и излетала со “Бог е со нас!” “Ние сме силни.”

Рече една жена од повреда на достоинството дека била во рацете на еден бел човек. “Ако еден од” Ем положува рака врз мене еднаш својата ќе биде само мене тогаш, [нејасна слика] луѓе одговорија [нејасни зборови]

Еден млад човек ме викаше надвор. “Дали сте со печатот”, рече тој.

“Да, но јас би само штом застане тука”. Тој инсистираше на тоа дека, сепак, и со брза учтивост проверив мојот прес-картичка и ми спроведена околу зградата на мала соба зад сцената каде што се запознав со другите надвор од градот посетители. Тие беа проповедници и учители и новинари и едноставно луѓе кои доаѓаат од колку што се Чикаго, некои носат донации од организации. Единствениот белците беа двајца новинари покрај себе. Имаше веќе на првата фаза бело лице.

По нашите имиња и мисијата беше снимен ние се воведе излез на платформа. Пред нас се соочува, не морето на лица, но илјадници индивидуални лица. Вие не може да се погледне таму без да се фокусира на поединци. Некои беа насмеани, некои биле сериозни, сите беа внимателен и учество.

На платформата покрај гостите беа голем број од водачите на здружението. Имаше Рев L.R. Бенет, кој е потпретседател на здружението, висок истакнати изглед на човекот. Имаше [нејасно] човек во црн костум кого мислам дека беше свештеникот Abernathy од [нејасни зборови]. Исклучување на страна Препознав Роза Паркс, жена на средна возраст, чиј притвор 1 Dec. за одбивање да го отстапи своето седиште во автобус забрза движењето. Имаше E.O. Никсон, претседателот на месната организација на Братството на спиење автомобил вратарите. Тој е борец стариот пат граѓански права и синдикалните во Монтгомери. Се сетив на она што еден лидер изјави дека за него. “Имаме многу добри лидери, но ако тоа не беше за E.D. Никсон ова движење нема да биде таму каде што е денес.” Тој е посно, темно, суровини и коски човек, и многу високи. седеше на страна насмеани само повремено, а потоа, се чинеше, само на некои практични точка.

Расположи зголеми формираат салата како Мартин Лутер Кинг, претседател на здружението влезе. Тој е млад човек, само 27, и само кратко време, далеку формирање на својата Бостон образование. Тој е во Монтгомери само од 1954 година, а сега тој е најистакнатите лидер на еден моќен и ефективен движење протестираа себе сегрегација, и тоа во Монтгомери Алабама – “. Срцето на Дикси” Тој врши магацинот на писма и белешки во раката, а тој одеше сериозно, како човек свесен дека тој е правење историја.

“Како го сето ова се случи,” Се прашав себеси. “Како движење вака да започнете?”

А бело новинар кој живее во Монтгомери ми кажа дел од одговорот. “Дека заклучно со декември 5 протест не бил повикан поради сам Роза Паркс. Тоа беше само последната капка. Имаше други апсења и долга историја на инциденти. За една работа, автобуси тука немаат фиксна линија сегрегација како тие го направи во Бирмингем. Сè е до возачот, и јас сум ти го кажувам, ако тоа беше политика на компанијата да биде груб, некои од возачите на автобуси не можеше да се направи полошо. Понекогаш тие ќе се земе парите и да возат Гора е надвор пред одеше на задната врата. Зошто еден момент тие дури и уапси 13-годишно девојче за не давање на своето седиште. тие ја врзал рацете и ја соблече во затвор. јас сум изјави, а не од страна на црнците или, што некои од возачите дури и носеа оружје во [нејасно].

E.D. Никсон беше исполнет одговор [нејасно] на прес-конференција присуствував. “Некои од нас се обиделе да се добие нешто направено за овие автобуси долго време пред овој протест. Се обидовме да разговара со градските власти, но тие дури и не ме слушаа. Кога Г-ѓа паркови беше уапсен тоа беше последната капка. Решивме да направи нешто околу тоа. ”

Свештеникот Томас Р. Thrasher, белец, напиша една статија во Записничар-ти март 8 кој испорачува уште неколку детали. “Во саботата Дек 3 (три дена по апсењето, а два дена пред почетокот на судењето) голем број на mimeographed и внесе циркулари беа дистрибуирани во Гора заедница ги повикува граѓаните да се одржи еднодневен протест со тоа што не се возела со градот автобуси денот на на судењето. ” Три четвртини од Гора возачи останаа надвор автобуси кои во понеделникот, но судијата осуден г-ѓа паркови во секој случај, и беше казнет со неа $ 14. Таа апелираше.

Таа ноќ околу 5.000 црнците, присуствуваше на состанокот знак на протест баптистичка црква Холт Стрит. Вели свештеникот Thrasher “… се чини дека имаше генерален извира на поплаки во кои конкретниот случај на Роза Паркс и беше заборавен.”

“А општо извира на поплаки” Се сетив ја прашував во таа фраза кога го прочитав статија, но сега јас го разбрав, јас го гледаат себеси во оваа сала, вечерва во различна црква, а три месеци подоцна. Бев потсети на опис на дигалки палета на BELDEN на [нејасни зборови] … од страна на кинеските жени за време на [нејасна слика] и промени нешто од музиката и религијата.

Но, тоа се полнеа и излеа на таа ноќ пред три месеци, и тоа беше ноќ асоцијација Подобрување на Монтгомери е роден. Уште еднаш, E.D. зборови на Никсон дојде на ум. “Ние би можеле да се населиле одамна тоа нешто ако бело лидери само седна и зборуваше за нас, но после тој прв ден беше премногу доцна. Моравме да одиме натаму, нашите луѓе едноставно инсистираше на тоа. Тие гласаа да се продолжи со протестираат додека не добивме нешто одредено, а ние го организираше здружението право таму на самото место. Rev. Кинг беше избран за претседател. ”

Пречесниот Кинг беше на платформата сега, три месеци подоцна. Тој му лист хартија на претседателот, еден молив агенда. Можев да видам на линија склопот на врвот. Тој рече дека “масовен протест состанок.” Средбата започна официјално со духовит молитва и читање на Светото Писмо. Публиката одговори традиционално. Имаше некои кратки говори interspaced со песни. Јас не се сеќавам на цел или сите имиња. [Нејасно] надолу фрази: “1956 година ќе биде на нашите најдобри.”

Сите застана да пее – тоа беше и стари химна – Јас го знам добро. Јас дури и ја пееше на спасување линии, иако зборови се малку – и ритамот многу поинаква. “Јас не се, јас нема да се пресели …” немаше хор, ниту една не беше потребно “Јас сум на мојот начин на небото, јас нема да се пресели ….” Тоа беше надмоќна. Две илјади гласови пеат заедно и со причина да пее за. Музиката валани и порасна. Почнав да си пее. Неколку луѓе се насмевна. Некој посочи. “Исто како дрво кое стои од страна на вода ….” А светилка Блесок појави. Некој ја нашата слика “…. ние не треба да се помести.”

Рев Кинг зборуваше: “Знаете дали сакаме да се биде или не, ние сме фатени во голем момент од историјата … Тоа достигна точката каде што се дел од ова движење или сте против тоа … Тоа е поголем од Монтгомери … “На здравје, одговори. “Ние сме некој …” На здравје.

“Огромно мнозинство на луѓе во светот се обоени …” одговор. “До пред четири или пет години поголемиот дел од една, а една четвртина милијарда обоени народи беа експлоатирани од империите на запад …” Тој ги наведе места. “Индија … Кина … Африка … Денес многу се слободни …” одговор “, а останатите се на патот …” одговор. “Ние сме дел од тоа големо движење …” На здравје.

Тој зборуваше на конференцијата Bandung. “… И уште еден дел од тоа движење се состанаа на ладно навечер декември во баптистичката црква Надеж улица.” Овации. “Ние мора да се спротивстави на секоја експлоатација … Ние сакаме нема класи и касти …” одговор “Сакаме да ги видиме сите слободни …” На здравје.

Тој ги наведе голем број на познати црнците, “Дали е тоа затоа што белиот човек треба да ни ги почитува затоа што дал светот големците Не, тоа не е причината зошто тој треба да ни ги почитува затоа што? -.. Затоа што Бог нас и направи” Диви овации. “Секој поединец е важно. Сиромашните undereducated лице е важна личност. Ние се важни како поединци …” На здравје.

“Бог не е само заинтересирани за ослободување само црнците. Бог е заинтересиран за ослободување на сите луѓе … Никогаш не треба да се користи нашиот брат како средство, но секогаш го третираат како цел. Постојат неколку методи за да предизвикаат социјална промена, еден е штетно, насилна револуција … нема да го користат. ” Тој зборуваше за пасивен отпор на Ганди и на Христос. “Ние сме со користење на методи на синот Галилеја … Неговото мирно методи … соборен на Римската империја и да ги делат историјата во АД и пред нашата ера.” Одговор, овации.

Тој заврши со “ние сме ќе љубов секого. Само ќе остане надвор од автобуси!” Смеа, радост. Еден млад министер гости од Чикаго на платформата до мене, рече: “Момче, тоа е одлично. Јас сум ќе се пресели во Монтгомери.” Министрите се насмевна. E.D. Никсон изгледа сериозно, како и обично.

Еден говорник гледаше во две други бели новинарите изјави тој за тоа како весниците објавија лидерите на протестот на возење наоколу во Cadillacs. “Се разбира, г-дин Asbell е премногу фини еден новинар да направи грешка како што за таа цел. Тоа е само дека тој не знае како да се пишува Форд”. Смеа. “Јас се направи движење да се купи г-дин Asbell речник.” Смеа овации. Новинарите изгледаше нервозно.

Еден говорник рече: “Би сакал господин на медиумите ќе се добие оваа … Постои едно нешто што во Јужна длабоко не се согласуваат, а тоа е дека секогаш кога ќе ви покаже некои елементи на самопочитта … да се каже некој од надвор ни дека предава. ” Неговиот глас се зголеми. “Ние немаме северот да ни каже да се однесува како човечки суштества. Тоа е она што го правиме сега.”

“Многу белците се со нас.” рече говорникот, и луѓето поздравуваа. Министер од Бирмингем, рече, “кога ќе се работи се исправи надвор, овде можете да дојдете на нагоре и да ни помогне да го направи таму. Ќе се ќе биде таму.” Овации. Тој вели дека луѓето во Бирмингем се размислува за правење на маса аџилак во Монтгомери. “Ние фигура можеби и ќе се вози до периферијата на градот некои убав ден и сите се заедно и одиме деца одиме!”

Имаше комитетот за транспорт поднесе својот извештај. Ова е една од двете комисии во здружението. Другата е финансиски комитет (г-ѓа Ида Меј Caldwell кој е финансиски секретар на соединета Облека работници локалните 490 е тука за финансиски комитет). Овие комисии се носат на вистинската работа на здружението. На carpool со кое се превезуваат целиот Гора население (има околу 50.000 црнците во Mont) до и од работа секојдневно е комплицирана и скапа апаратура. Се бара околу $ 2.100 неделно да се кандидира. Многу од околу 90 (никој не чини да се знае точниот број, бидејќи на конфузија на имиња.) Лицата обвинети како “лидерите на заговор за бојкот,” не се во раководството на здружението, туку едноставно позајмени своите автомобили да се на базен.

Ефикасна бара жена во црно бизнис костим зазеде став да побара понуда (донации) Таа е во осигурителниот бизнис. Таа рече дека добил писма од деца на север, кои беа загрижени за својата безбедност. “Ајде тука мајка, имаме само една мајка знаеш.” На присутните им одговорил: “Јас се оние кои се премногу, Да, јас исто така.” Таа рече: “Седев право надолу и ги напишал дека јас сум ќе остане тука и да ја поправите тоа така е вие не [нејасно] во задната врата кога ќе дојде да ја посети мајка ти. [Зборови нејасно] на ефектот на кои престојуваат во Монтгомери за борба против сегрегацијата доби најгласниот одговор на било кој, таа рече: “Ние никогаш нема да бидат задоволни со сегрегацијата повторно.” И тоа беше темата на целата средба.

Се сетив на изјава на еден млад црнец студент кога ќе го побара од него она што ќе се случи ако лидерите на Здружението беа да се согласи да се стави крај на протестите. “Па тоа никогаш нема да се случи што рековме. Тие носат предлози непосредно пред седницата, а луѓето таму никогаш нема да одат за тоа.”

И E.D. Никсон, изјави на новинарите: “Јас не би сакал да биде еден да се направи предлог”, рече тој. “Се обидовме еднаш околу-ти февруари 1, кога ние поднесе тужбата да ја оспори законот за сегрегација. Ние донесе предлог да се вратиме на автобусите и се борат во судовите. Но, тоа е премногу доцна за тоа. Една жена скокнала и рече: “. јас сум ќе се задржи одам додека не можат да седат во нив места сум бил standin заедно на сите овие години,” сите се приклучи во со неа и тоа беше крај на тоа. ”

“Ако ги доби прв дојден прв служат правило, мислам дека ние може да се добие” Ем назад на автобуси веднаш, но не знам само каде ќе одат од таму сите тие закани и бомби и апсења направи луѓето луди. .. тоа е премногу доцна за да се вратам. ние сме биле деца премногу долго, сега сме [нејасни зборови] минатата година. ” рече некој. Толпата се поздравуваа.

Звучникот со собирање поднесе жалба за NAACP членство. “Секој кој не е член слезе во неделата и се приклучат … Ќе треба на NAACP остатокот од твојот живот … Тие ни кажуваат на NAACP има комунисти во тоа … тоа е само за да ви ги плаши .. . на NAACP не мора ништо да се направи со комунистите. ” (Тоа беше единственото време во целата средба, кои беа споменати или на NAACP или комунистите.) Потоа почна колекција. Луѓето кои се поднесуваат преку коридор минатото на маса во предниот дел на сцената. Немаше конфузија во преполнетата сала. Секој се одвива брзо, ред по ред, во совршен ред.

Јас се зголеми и поднесе надвор од линија. сега рудникот беше само бело лице во соба. Во близина на вратата голем млад човек застана неговото темно лице жив. Тој одржа својата голема рака. Јас ја потресе тоа тешко, и помина надвор од вратата и тргна назад кон градот.

Жеден бев и сакаше цигара, но ова беше Гора соседството, а јас не знам дали би можел да оди во една од мали ресторани на патот или не. Јас не се земе шанса. А дебна автомобилот забави и две бели полицајци ми очи сомнително. Влегов во локва и добив чевли влажни [нејасни зборови] отсечен мојот прст на карпа, бидејќи немаше улица [нејасни зборови] толку многу кои живеат во текот на годините мора да се направи одење во друга насока. Стигнав до тротоарите, но веќе беше доцна. Јас бев во центарот на градот, пред да се најде на отворено кафуле веднаш до магацин за надминување на патот автобус.

Во внатрешноста се напив 2 бикарбона се појавува и ги слушаше кратко на разговор меѓу двајца мажи. “Господ знае Отсекогаш сум се допадна црнци. Ќе ми биде драго кога нешто се смират повторно. Ние секогаш доби заедно толку добро. Ова е љубезен градот. Не знам што тие се корне до толку прашина околу. ”

Надвор Стоев пушењето за момент. Дождот престана и во текот на ноќта беше чиста и убава. Висок млад црнец во тексас панталони и кошула каки ми пријде. “Ве молам, господине, ќе ви се купи пакет цигари таму? Тие се ништо во складиштето”. Јас му ги зеле парите и купи пакет. Тој се поклони малку како што тој ја таа рече: “Ти благодарам господине” и брзо одеше кон депо.

Јас се сврте и одеше мојата последна прошетка по улиците на љубезен градот Монтгомери Алабама, и јас сум ти го кажувам – Плачев.