јуни 2, 2016

Aitutaki – идиличниот остров

Source: http://www.ck/aitutak2.htm

1ftpalm– А личен став, Џон Волтерс

Со парична казна од дожд паѓа – Ла Ниња донесе unseasonably влажни временски услови во јужниот Готвачи оваа зима. Температурата на воздухот е топло, но огромен сиви облаци удар брзо во близина на морето. Како и многумина од надворешните острови на групата готвачи, Aitutaki е хоризонтален светот. Но, тука речиси сè се состои од вода. Каде и да застане имате поглед на морето и небото. Како што го вртите преку 360 степени, сите линии на земјата и морето се паралелни со хоризонтот, каде небото се среќава со морето. Бескрајната лагуна е постојано менување на палетата на блуз, зелена и сиво. Најблиската хоризонтот е заокружување гребен. Далеку Тихиот Океан се спојува со небото, голем сад uncluttered од далноводите, кабли или чад.
За многу години пред пистата способен за преземање на меѓународни авионот бил изграден на Раротонга во 1970 година, Aitutaki беше местото за запирање на Транс-Пацифик патниците на Коралното Пат до Нов Зеланд. Во тие денови Ер Нов Зеланд користи Сандерленд летање бродови на островот хоп низ Пацификот и џиновски лагуна Aitutaki беше идеална слетување место.
aituchbgЦрква во Arutanga Големите старата црква во Arutanga изгледа малку полошо за носат со црна мувла расте во текот коралните варовник ѕидови на своите запад страна. Мисионерите се предава на островјаните да горат мелени корални да се направи вар за нивните цркви на коралните блокови. Тие се користат истата техника за изградба на куќи. Но, овие структури страдаат од непрекинатото тропски влажност на островите и да стане бујната размножување за жесток црна калапи кои се базираат на варовник.
Aitutaki е со нетрпение го донесе новиот политиката на Владата на децентрализирана контрола и сега е тоа што неговите одлуки за повеќето аспекти на нејзиниот иден развој. Сепак, и покрај редовен проток на ден посетители и туристи постои мал доказ за приход многу туристичката индустрија процедување надолу со просекот Aitutakian. Куќите се генерално долу-на-пета, постојат неколку работни места и младите на островот се уште да замине за светла за Австралија и Нов Зеланд.

На пазарите во главниот селото Arutanga продаде pareus, мета кошули, шишиња од кокосово масло и грубо резбани артефакти за туристичкиот пазар. Но, постојат неколку клиенти.
Највисоката точка на секоја посета на Aitutaki е лагуна крстарење. Неколку оператори се кандидира на овие и многу бродови одат Tapuatae, една нога Ајленд, во крајниот југо-источниот агол од голем лагуна. Ова беше еднаш беспрекорен “motu” или островче се користат исклучиво за брз пикник ручек за туристите, прошетка низ на гребен страна од островот, а некои нуркањето во каналот во својата северо-источниот крај. Сепак, постои малку во начинот на интересни корални глави или риба во непосредна околина. Кин snorkellers треба да одат многу подалеку на исток кон гребен пред корални почнува да се спореди со она во јужниот дел на лагуната Раротонга е. Сепак, скокови во вода е одличен и риба во изобилство во најдобрите места.

ait2bldgbanyanmn
За жал, во моментов има три вештачки структури на една нога Остров. Најголем е комбинација јадење област, бар и продавница за сувенири која двојки како поштата. Другите две згради се викенд-кабини подигната без сомнение од страна на богатите Aitutakians потреба за бегство од стресот од правење на живеење од туризмот. Другиот “motu” околу периферијата на лагуната продолжат да уживаат во осаменост и слобода од комерцијални грабежи. Тие се добро вреди да се посети.
ai2motmnТипичен motu на Aitutaki на нов туристички брод пристигна во последно време, двојно белено катамаран jollied до личи на еден од традиционалните океански voyaging кануа користи од страна на стариот пат Полинежаните да се премине на Пацификот. Двојно белено крстарење canoeThe капитенот користи раковина школка да го повика патниците и за сега обезбедува ден посетители од Раротонга со едно искуство, да се пренесат низ магичен лагуна, заштита од ветер и попрскајте го со пластични тркалаат надолу прозорец клапи и исхрана нив на бродот дури и додека се изготвени врз плажа една нога е. На голема предност на овој автономни пристап е заштита на животната средина го овозможува на островот без последица ѓубре или загадување, бидејќи сè се чува на одборот.
ai2boamnНоќен живот за Aitutaki е традиционалната Кукови Острови танц врши на вообичаен “островот ноќи” на различни локации. Air Rarotonga лета редовно да Aitutaki. Авиокомпанијата исто така, работи пакети кои вклучуваат сместување. Листа на сместување е на сместување.
Вратете се на Aitutaki